2003 – DRAGOȘ COMAN, MEDALIE DE BRONZ LA CAMPIONATELE MONDIALE DE NATAȚIE

La Campionatele Mondiale de Natatie de la Barcelona, Dragoş COMAN cucereşte medalia de bronz la 400 m liber, stabilind totodată şi un nou record naţional;

La concursul international de atletism de la Boston, S.U.A., Elena IAGAR se clasează a doua în proba de 1500 m şi apoi câştigă proba de 1 milă în internaţionalul de la New York;

5 medalii (1 aur, 2 argint, 2 bronz) pentru atleţii stelişti la Campionatele Balcanice de la Atena, Grecia; Elena IAGĂR devine campioană balcanică în proba de 1.500 m;

Echipa de hochei pe gheaţă câştigă dubla manşă cu Sport Club Miercurea Ciuc în urma loviturilor de penalitate şi cucereşte titlul de Campioană Naţională cu scorul general de 3 – 0 în play-off;

Spadasina Ana-Maria BRÂNZĂ devine campioană balcanică de juniori cu echipa României şi cucereşte medalia de bronz la individual;

Luptătorul Petru TOARCĂ câştigă concursul internaţional din Bulgaria în proba de lupte libere, categoria 60 kg;

La internaţionalele de gimnastică ale României, desfăşurate la Ploieşti, Alexandra EREMIA se impune la bârnă şi individual-compus, iar Floarea LEONIDA câştigă aurul la sol;

Echipa de rugby câştigă finala cu Dinamo la scor 38–19 (16-9) şi cucereşte titlul de Campioană Naţională; echipa de handbal pierde finala Cupei României în faţa formaţiei Fibrexnylon Săvineşti cu 26-31 (11-16), terminând pe locul al doilea;

La Campionatele Internaţionale ale României de la Bucuresşti, atleţii militari obţin un număr record de 13 medalii;

Floretista Roxana SCARLAT câştigă medalia de bronz la individual în concursul de cupă mondială de la New York, S.U.A.;

Judoka Alina DUMITRU devine campioană balcanică la Belgrad;

Ciclistul Tudor OPREA devine campion naţional la mountain bike;

Canotorii Florin CURUEA, Amos IOSUB si Raul GHEBOSU devin campioni mondiali de tineret în proba de 4 rame;

La mondialele de gimnastica de la Anaheim, S.U.A., stelistele Alexandra EREMIA şi Floarea LEONIDA câştigă medalia de argint pe echipe;

Canotoarea Aurica BĂRĂSCU – vicecampioană mondială cu echipajul de 8 + 1 la Milano, Italia;

Laura CRUCEANU – calul Holtei şi Magda ISOPESCU – calul Dinamic câştigă medalia de argint cu reprezentativa României la Campionatul Balcanic din Turcia;

5 medalii pentru sportivii steliști la Campionatul Mondial de Kaiac-Canoe de la Gainsville, S.U.A.; Silviu SIMIONCENCU – campion mondial în proba de canoe dublu- 1000 m;

Medalie de bronz pentru George GRIGORE la Campionatul European de Karate Goju-Ryu din Portugalia, la kumite +80kg;

Motociclistul Gyorgy PAKAY câştigă medalia de bronz la Campionatul Balcanic în proba de superbike;

Cu o componenţă 100% stelistă (Laura BADEA, Roxana SCARLAT, Cristina STAHL și Ecaterina SZABO), echipa de floretă a României câştigă medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Havana, Cuba; Roxana SCARLAT mai câştigă o medalie de bronz şi în concursul individual;

Spadasina Ana-Maria BRÂNZĂ – campioană europeană de juniori, individual şi pe echipe;

La Jocurile Mondiale Militare din Catania, Italia, sportivii stelişti câştigă pentru România 20 medalii, dintre care 5 de aur, 6 de argint și 9 de bronz; Cristina NICOLAU (atletism, triplusalt), Mihaela BOTEZAN (atletism, 5000 m), Dragoş COMAN (nataţie, 1500 m), Cezar BĂDIŢĂ (nataţie, 400 m mixt) şi echipa masculină de sabie (Dan GĂUREANU, Ciprian PORUMB, Constantin SANDU) cuceresc titlurile de campioni mondiali militari.