4 medalii la Campionatul Balcanic de atletism

În perioada 02 – 03 septembrie, la Pravets (Bulgaria), a avut loc ediția a 72-a a Campionatului Balcanic de atletism pentru seniori. Lotul României a fost reprezentat de o delegație formată din 48 de atleți (27 la masculin și 21 la feminin). România a ocupat locul al patrulea în clasamentul final, cu un bilanţ total de 18 medalii, 5 de aur, 8 de argint şi 5 de bronz. Podiumul a fost ocupat de Ucraina prima poziţie (9 aur, 4 argint, 5 bronz), urmată de Grecia (6 aur, 6 argint, 2 bronz) şi Turcia (6 aur, 3 argint, 7 bronz).

Din lotul României au făcut parte următorii atleți steliști: Ghelber Bianca, Gheorghe Ioana, Firfirică Alin, Costian Daniela, Zaharia Cătălin, Țermure Mirela, Trofin Cosmin, Sava Cristian și Pierdevară Florina.

Sportivii steliști care au reprezentat România au obținut următoarele rezultate:

– Alin Firfirică a câştigat medalia de aur la aruncarea discului (63,67 m);
– Medalii de argint au fost câştigate de Florina Pierdevară la 1.500 m (4:19,75 min), Bianca Florentina Ghelber la aruncarea ciocanului (69,96 m) și Ioana Gheorghe la proba de ștafetă 4×100 m (46,05 sec);
– Florina Pierdevară  locul 4 la proba de 800m (2:08.53 min);
– Mirela Țermure locul 5 la proba aruncarea suliței (44,83 m);
– Cătălin Zaharia locul 5 la proba aruncarea suliței (69,94 m);
– Ioana Gheorghe Ioana locul 9 la proba 100 m (12,23 sec);
– Cosmin Trofin locul 12 la proba de 800 m (1:54,93 min);
– Cristian Andrei Sava locul 12 la proba de lungime (6,72 m).

La ediția a 72-a a Campionatului Balcanic de atletism pentru seniori au participat 19 țări.

Sursă foto: Federația Română de Atletism