ÎNCHIDEȚI
Meniu

1988

  • La Jocurile Olimpice de la Seoul, Sorin Babii cucerește medalia de aur în proba de pistol liber 60 focuri, stabilind totodată și un nou record olimpic;
  • Luptătorul Vasile Pușcașu devine, la rândul lui, campion olimpic la lupte libere – categoria 100 kg;
  • Medalii olimpice de argint: Ecaterina Golea (gimnastică, echipe), Nicu Vlad (haltere, 100 kg total), Dănuț Dobre, Dimitrie Popescu, Ioan Șnep, Veronica Necula, Mărioara Trașcă (canotaj);
  • Medalii olimpice de bronz – Anișoara Mânea (schif 4 rame fără cârmaci), Veronica Necula și Mărioara Trașcă (schif 8+1 rame);
  • Galina Astafei continuă ascensiunea din ultimii doi ani și se impune pe plan internațional: la Sudbury (Canada), ea devine campioană mondială la înălțime cu o săritură de 2,00 m;
  • An de grație al halterofililor: 20 de medalii la campionatele europene și mondiale; Nicu Vlad obține două medalii de bronz la mondialele de la Seoul, Attila Czanka și Traian Cihărean – campioni europeni de juniori, campioni mondiali de juniori, medaliați cu bronz, respective argint, la europenele de seniori de la Cardiff, Marea Britanie;
  • Luptătorul Dănuț Prefit – medalie de bronz la europenele de juniori de la Walbrzych (Polonia), iar Constantin Ozarchevici – medalie de bronz la mondialele de juniori de la Wolfurt, Austria.

1951

0-1951

  • Primul event realizat de echipa de fotbal: campioană națională cu 32 de puncte, golaveraj 46-16 și câștigătoare a Cupei României prin victoria cu 3-1 în finala cu Flacăra Mediaș;
  • Primii campioni naționali și pentru secția de haltere, prin Ștefan Achim și Illie Dancea;
  • Ioan Söter cucerește locul I la Campionatele Internaționale de Atletism ale României;
  • Iolanda Balaș cucerește primul titlu de campioană națională la seniori;
  • Halterofilul Ștefan Achim devine campion al României la categoria 56 kg;
  • Echipa de polo își trece în palmares primul titlu de campioană națională.

2009

  • Atletul Ionuț Vieru câștigă medalia de bronz la Campionatele Europene de sală de la Torino, Italia, în proba de 400 m plat;
  • Se reînființează echipa de baschet a clubului sub denumirea Steaua Turabo, care va promova dupa un singur an în prima divizie națională;
  • Legitimatele secției de box a CSA Steaua obțin 3 medalii la Campionatul European din Ucraina prin Luminița Turcin (aur la categoria 81 kg), Steluța Duță și Raluca Kiș (bronz la categoriile 46 kg, respectiv 81 kg);

0-2009 cogianu

  • Canotoarele Eniko Barabaș, Roxana Cogianu și Ionelia Neacșu devin campioane europene de seniori la Brest (Belarus) cu echipajul României de 8+1 și vice-campioane mondiale la Lucerna (Elveția), în aceeași formulă;

2009-alexandrescu

  • Călărețul Sorin Alexandrescu obține medalia de argint la Campionatul Balcanic de dresaj de la Sofia, iar Aurel Cojocaru (cu calul Lando) cucerește două medalii de aur și una de bronz în proba de sărituri peste obstacole la Cupa Mondială de la Istanbul;
  • Kallina Vișoiu și Daniel Tănase devin campioni balcanici la pentatlon modern;
  • Halterofila Roxana Cocoș cucerește medalia de argint la Campionatul Mondial de juniori de la București, stabilind totodată un nou record național; ea își îmbunătățește recordul după numai o lună, la Campionatul European de juniori din Suedia, unde mai cucerește 3 medalii (două de aur la total și aruncat, una de argint la smuls);
  • Echipa de handbal Steaua MFA își adjudecă Cupa României pentru al treilea an consecutiv, dar termină campionatul național pe poziția a patra;
  • Judoka Alina Dumitru se clasează pe locul III la Campionatul European de seniori de la Tbilisi, Georgia obținând medalia de bronz;
  • Caiacistul Justin Porcărașu devine vice-campion european de tineret la K4 – 500 m;
  • Înotătoarea Camelia Potec stabilește un nou Record European al probei de 1500 m, cu ocazia concursului internațional de natație de la Paris, Franța;
  • În formula Ana-Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Alexandru și Iuliana Măceșeanu, echipa de spadă feminin a clubului obține medalia de bronz la Cupa Europei, iar echipa de floretă feminin (Cristina Stahl, Cristina Ghiță, Corina Indrei și Elena Boncu) cucerește medalia de argint la Cupa Campionilor Europeni;
  • Ana-Maria Brânză devine Campioană Europeană Militară la Goteborg.

1954

0-1954

  • Iolanda Balaș (înălțime), Mircea Dobrescu (box), Victor Dumitrescu, Traian Ivănescu și Nicolae Tătaru (fotbal) devin campioni mondiali universitari;
  • Echipa de handbal câștigă titlul național cu 10 puncte în avans;
  • Se completează secția de pentatlon modern cu ofițeri selecționați de la cursul de perfecționare a ofițerilor cu pregătirea fizică;
  • Prima medalie europeană a secției de atletism – argint – este cucerită de Iolanda Balaș la înălțime, femei – aer liber;
  • Poloiștii Iosif Deutsch, Zoltan Hospodar, Octavian Iosim și Gavril Nagy – medalie de bronz la Jocurile Mondiale Universitare.

1992

  • Canotorii Iulică Ruican și Dimitrie Popescu devin Campioni Olimpici la Barcelona;
  • La aceeași ediție a Jocurilor Olimpice, Galina Astafei (înălțime), Veronica Cochelea, Doina Ignat, Constanța Pipotă, Doina Robu, Ioana Olteanu, Victoria Lepădatu, Viorica Neculai, Maria Pădurariu, Dănuț Dobre, Iulică Ruican și Vasile Măstăcan (canotaj) cuceresc medalii de argint;
  • Medalii olimpice de bronz: Laura Badea, Roxana Dumitrescu și Claudia Grigorescu (floretă echipe), Sorin Babii (pistol aer comprimat) și Dimitrie Popescu (canotaj, schif 2+1 rame);
  • Ellla Kovacs (800 m) și Liliana Năstase (pentatlon) devin campioane europene de sală la Genova, Italia;
  • Gimnastul Nicu Stroia – medalie de bronz (bară fixă) la Campionatele Europene de la Budapesta;
  • Halterofilul Feri Attila devine vicecampion european la Szekszard (Ungaria);
  • Înotătoarea Lorena Doiaconescu – dublă campioană europeană de juniori (100 m, 200 m liber);
  • Luptătorul de greco-romane Mircea Constantin devine campion european la Copenhaga;
  • În sfârșit, Sorin Babii scapă de ”complexul bronzului”, cucerind medalia de argint la europenele de la Budapesta.

1957

0-1957

  • Gheorghe Negrea cucerește medalia de aur la Campionatele Europene de box de la Praga, devenind astfel primul campion european al clubului;
  • CCA câștigă Cursa Munților la ciclism;
  • Pentatloniștii – campioni naționali pe echipe și individual (Dumitru Țintea);
  • 8 titluri naționale pentru secția de călărie;
  • Gheorghe Colbeanu devine campion mondial universitar cu echipa națională de volei;
  • Caiacistul Lavrente Calinov, canotorii Carol Vereș și Ștefan Kurecska – medalii de bronz la Campionatele Europene.

Ultimele stiri