Înotătorii steliști încununați de succes

În perioada 20 – 25 martie, la Bazinul de Înot din Bacău s-a desfășurat Campionatul Național de înot pentru seniori, tineret și juniori. Competiția a reunit la start aproximativ 380 de sportivi de la 56 de cluburi din întreaga țară.

La seniori, înotătorii steliști au cucerit 36 de medalii, dintre care 13 de aur, 10 de argint și 13 de bronz.

La categoria tineret, palmaresul s-a cifrat la 51 de medalii, dintre care 16 de aur, 18 de argint și 17 de bronz.

La juniori s-au cucerit în total 44 de medalii, dintre care jumătate sunt de aur, iar câte 11 sunt din celelalte metale.

La finalul competiției, la toate categoriile, delegația stelistă a numărat, 131 de medalii, dintre care 51 de aur, 39 de argint și 41 de bronz.

Sportivii steliști au obținut următoarele rezultate:

SENIORI

400m mixt (fem.)                      Locul I – Gâdea Claudia

800m liber (fem.)                      Locul I – Gâdea Claudia

50m spate (fem.)                       Locul I – Gâdea Ioana

200m fluture (fem.)                   Locul I – Gâdea Ioana

200m spate (fem.)                     Locul I – Gâdea Ioana

50m fluture (masc.)                   Locul I – Rațiu George

4x100m mixt (combinat)            Locul I – Nicolae Cristina, Ionescu Mihnea, Rotundu Maysa, Rațiu George

4x200m liber (fem.)                   Locul I – Gâdea Claudia, Gâdea Ioana, Ivan Jasminne, Savastița Simona

4x100m liber (fem.)                   Locul I – Gâdea Claudia, Gâdea Ioana, Ivan Jasminne, Dănilă Tia

4x100m liber (masc.)                 Locul I – Rusen Andrei, Radu Ionuț,  Rotundu  Cristian, Bonea Sabin

400m liber (fem.)                      Locul I – Savastița Simona

200m mixt (fem.)                      Locul I – Gâdea Claudia

4x100m mixt (masc.)                 Locul I – Bonea Sabin, Ionescu Mihnea, Rotundu Cristian, Rusen Andrei

10 Locuri II

13 Locuri III

TINERET

400m mixt(fem.)                       Locul I – Gâdea Claudia

800m liber (fem.)                      Locul I – Gâdea Claudia

4x100m liber (combinat)            Locul I – Ivan Jasminne, Gâdea Claudia, Stoica Alexandru, Rațiu George

50m spate (fem.)                       Locul  I – Gâdea Ioana

200m fluture (fem.)                   Locul  I – Gâdea Ioana

100m spate (fem.)                     Locul  I – Gâdea Ioana

200m spate (fem.)                     Locul  I – Gâdea Ioana

50m fluture (masc.)                   Locul I – Ionescu Mihnea

100m bras (masc.)                     Locul I  – Rațiu George

4x200m liber (masc.)                 Locul I – Stoica Alexandru, Bran Ionel,  Dănilă Cristian, Ionescu Mihnea

4x200m liber (fem.)                   Locul I – Dănilă Tia, Drăgoi Andreea, Tolea Claudia, Rațiu Maysa

4x100m mixt (combinat)            Locul I – Gâdea Claudia, Bran Ionel, Ivan Jasminne, Stoica Alexandru

4x100m liber(fem.)                   Locul I – Gâdea Claudia, Gâdea Ioana, Dănilă Tia, Ivan Jaminne

4x100m liber(masc)                  Locul I – Stoica Alexandru, Bran Ionel, Ionescu Mihnea, Dănilă Cristian

4x100m mixt (fem.)                   Locul I – Nițu Antonia, Drăgoi Andreea, Ivan Jasminne, Dănilă Tia

200m mixt (fem)                       Locul I – Gâdea Claudia

18 Locuri II

17 Locuri III

JUNIORI

400m mixt (fem.)                      Locul I – Tolea Claudia

100m fluture (fem.)                   Locul I – Naidin Alexandra

200m fluture (fem.)                   Locul I – Naidin Alexandra

200m spate (fem.)                     Locul I – Naidin Alexandra

200m liber (masc.)                    Locul I – Popa Andrei

50m liber (fem.)                        Locul I – Rațiu Maysa

4x100m liber (combinat)            Locul I – Popa Andrei, Costroj Antonio, Rațiu Maysa, Tolea Claudia

50m spate (masc.)                     Locul I – Costroj Antonio

100m spate (masc.)                   Locul I – Costroj Antonio

100m liber (masc.)                    Locul I – Costroj Antonio

100m liber (fem.)                      Locul I – Rațiu Maysa

200m liber (fem.)                      Locul I – Rațiu Maysa

50m fluture (fem.)                     Locul I – Rațiu Maysa

800m liber (masc.)                    Locul I – Popa Andrei

4x100m mixt (combinat)            Locul I – Popa Andrei, Coman Liviu, Naidin Alexandra, Tolea Claudia

1500m liber (masc.)                  Locul I – Popa Andrei

4x200m liber (masc)                  Locul I – Croitor Iulius, Coman Liviu, Costroj Antonio, Popa Andrei

4x100m liber (masc)                  Locul I – Croitor Iulius, Coman Liviu, Costroj Antonio, Popa Andrei

4x200m liber (fem.)                   Locul I – Ilie Bianca, Naidin Alexandra, Ioana Daria, Scortea Ecaterina

4x200m liber (fem.)                   Locul I – Rațiu Maysa, Tolea Claudia, Ioana Daria, Scortea Ecaterina

4x100m mixt (fem.)                   Locul I – Naidin Alexandra, Tolea Claudia, Ioana Daria, Ilie Bianca

4x100m mixt (masc)                  Locul I – Popa Andrei, Costroj Antonio, Croitor Iulius, Coman Liviu

11 Locuri II

11 Locuri III