ÎNCHIDEȚI
Meniu

Rugby

Istoric

rugby1Ca și în cazul altor secții ale clubului, cea de rugby s-a înființat, în 1948, tot pe seama entuziasmului unor polisportivi de mare talent, printre care Nicolae Ghiondea, Mărgărit Blăgescu, Petre Cosmănescu, Șerban Mehedinți, Emanuel Valeriu și mulți alții, conduși de primul antrenor al echipei – Gheorghe Sfetescu.

Strădaniile jucătorilor și ale antrenorului și-au găsit destul de repede împlinirea: la numai doi ani de la înființarea clubului – și unul de la înființarea secției – echipa reușea, la capătul unei dispute aprige (care se va perpetua peste ani) în compania Locomotivei (Grivița Roșie) și a lui Dinamo, să cucerească titlul de campioană a țării.

Primului titlu național avea să i se adauge și prima Cupă a României, cucerită în anul imediat următor, 1950. Primul event – Cupa și Campionatul – era realizat în 1953.

Până la sfârșitul anilor ’50, echipa s-a aflat într-o permanentă bătălie pentru supremația pe plan intern – bătălie pe care a și câștigat-o de multe ori. Anii ’60 aveau să aducă și consacrarea internațională a rugbiștilor steliști, consfințită prin cele 6 medalii de aur, 3 de argint și una de bronz la Cupele Europene, medalii cucerite de sportivi valoroși, componenți de bază ai reprezentativei naționale, printre care Daniel Barbu, Alexandru Ionescu, Alexandru Penciu, Rene Chiriac, Paul Ciobănel, Adrian Mateescu, Mircea Braga, Răducu Durbac și alții.

Performanțele internaționale au continuat și în perioada ’70-’80 și apoi ’80-’90, ani care i-au regăsit pe sportivii steliști pe podiumurile campionatelor europene. Performerii se numeau de această dată Eduard Suciu, Dumitru Teleașcă, Alexandru Achim, Neculai Postolachi, Florică Murariu, Marin Ionescu, Mircea Muntean, Sorin Fuicu, Marin Moț, Gheorghe Vărzaru sau Liviu Hodorcă.

rugby2Lor le-au urmat cu succes rugbiști precum Costică Florea și Leodor Costea, apoi Daniel Boldor, sportivi care și-au continuat cariera la Steaua în posturile responsabile de antrenori și manageri.

În anul 2000, prin contribuția sportivilor Florin Balmoș, Filip Dinu, Cătălin Drăguceanu, Marian Dumitru, Sergiu Mocanu și Ionuț Tofan, reprezentativa României a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene. Ultima medalie europeană (medalia de argint) a intrat în palmaresul secției în anul 2001, la cucerirea ei contribuind sportivii Ionuț Ciofu, Lucian Sârbu și Ionuț Tofan.

În anul 2003, echipa de rugby a cucerit titlul de campioană națională, după o victorie clară, cu 38-19, în fața marei rivale Dinamo, iar trei ani mai târziu a reușit eventul, câștigând atât Campionatul Național, cât și Cupa României. Ultimul rezultat notabil a fost înregistrat în anul 2013, când rugbiștii steliști au cucerit din nou Cupa României.

Antrenori

NUME SI PRENUME FUNCTIA
Dănuț DUMBRAVĂ Antrenor principal
Marcel MIHALACHE Antrenor secund
Marin MOȚ Director tehnic
Ștefan ACSINTE Delegat 
Marius ONOSE Preparator fizic
Senol OMER Medic
Bogdan MARINESCU Manager

Palmares rugby 1947-2018

Cupe Mondiale și Europene: 34 medalii (13 aur, 13 argint, 8 bronz)
Camionate Naționale (titluri): 37
Cupa României: 10

Rezultate

Finala Cupei României 01.12.2019

Brașov , 01.12.2019

CSA Steaua – Timișoara Saracens 22-19

Caștigătoarea Cupei României : CSA Steaua

 

Cupa României 23.11.2019

Stadion Steaua, 23.11.2019

CSA Steaua – CS Dinamo 22 – 17

 

Cupa României 02.11.2019

Buzău 02.11.2019

SCM Gloria Buzău – CSA Steaua 19-36

 

Superliga CEC Bank 19.10.2019

Buzău 19.10.2019

SCM Gloria Buzău - CSA Steaua 19-45

 

Superliga CEC Bank 11.10.2019

Stadion Steaua, 11.10.2019

CSA Steaua – CS Universitatea Cluj 61 – 12

 

Superliga CEC Bank 05.10.2019

Stadion Dinamo, 05.10.2019

CS Dinamo – CSA Steaua 7-36

 

Superliga CEC Bank 28.09.2019

Timișoara, 28.09.2019

Timișoara Saracens – CSA Steaua 13 – 20

 

Superliga CEC Bank 07.09.2019

Baia Mare 07.09.2019

CSM Știința Baia Mare – CSA Steaua 18-15

Superliga CEC Bank – Stadion Steaua 31.08.2019

CSA Steaua – SCM Buzău 33 - 17

Cupa României – Stadion Dinamo 24.08.2019

CS Dinamo – CSA Steaua 16 – 28
Toate rezultatele

 Sportivi

Nume Prenume Data nașteri Postul Înălțime Greutate Națiomalitate
Arvinte Mario   Alexandru 22.09.1994 Flanker 190 102 ROU
Bardaşu Florin 23.09.1991 Taloner 174 104 ROU
Bartoli Julien  Paul  Marius 21.09.1999 Mijlocaş la grămadă 172 76 FRA
Bădălicescu Vlad  Cornel 04.08.1988 Pilier dreapta 175 119 ROU
Bălan Vasile 07.02.1992 Pilier stânga 175 112 ROU
Bencea Eduard   Silviu 27.05.1996 Aripă – Centru 188 88 ROU
Boldor Boghiţă Tudor   Andrei 29.11.1997 Mijlocaş la deschidere 195 108 ROU
Bucurescu Andrei 07.12.1993 Flanker 194 108 ROU
Bumbac Cristian  Alberto 16.03.2000 Centru 180 93 ROU
Butnariu Tudor   Gabriel 12.03.1995 Taloner 180 105 ROU
Ciudin Rareş 03.02.2000 Aripă 185 86 ROU
Diaconescu Grigoraş 07.10.1982 Mijlocaş la grămadă 172 80 ROU
Doroftei Bogdan   Andrei 13.11.1995 Linia a doua 196 121 ROU
Drenceanu Marian 01.03.1990 Linia a doua 202 124 ROU
Dumitru Ionuţ   Răzvan 06.11.1992 Aripă 177 80 ROU
Elia Morisio 19.12.1994 Centru 177 90 AUS
Grigore Alexandru   Florinel 08.09.1986 Linia a doua 192 106 ROU
Ioniţă Claudiu   Florin 05.04.1990 Centru 186 110 ROU
Lucaci Viorel 29.08.1986 Flanker 190 105 ROU
Lucan Dragoş  Alexandru 18.03.1998 Taloner 181 96 ROU
Moyake Kuselo 07.08.1986 Flanker 183 100 RSA
Neagu Robert 20.07.1991 Aripă 188 85 ROU
Nere Nicolae 06.12.1981 Pilier stânga 183 120 ROU
Pană Cristi 29.10.1990 Taloner 180 109 ROU
Pataraia Nika 23.03.1991 Pilier dreapta 179 118 GEO
Perju Dennis   Alexandru 20.10.1994 Centru 188 101 ROU
Plai Daniel 05.09.1994 Mijlocaş la deschidere 180 81 ROU
Porojan Alexandru  21.01.1994 Aripă 188 85 ROU
Rusu Marcel   Ionuţ 18.05.1997 Linia a doua 197 112 ROU
Savin Alexandru 12.02.1995 Pilier stânga 182 121 ROU
Ser Dragoş   Petre 04.03.1999 Închizător la grămadă 186 102 ROU
Sioeli Lama 12.10.1995 Fundaş 175 86 TGA
Strătilă Sabin   Florin 27.03.1995 Fundaş 186 90 ROU
Surugiu Florin 10.11.1984 Mijlocaş la grămadă 170 80 ROU
Tamba Petru 19.12.1990 Pilier stânga 175 130 ROU
Tangimana Fonovai 25.10.1989 Aripă – Centru 185 109 TGA
Twedlle Matthew Devon 01.06.1992 Flanker – Linia a doua 189 110 RSA
Vlaicu Florin 26.07.1986 Centru 187 106 ROU
Vueti Eseria   Baivi 18.07.1986 Închizător la grămadă 194 108 FIJ

 

 

Clasament

CLASAMENT SEZON REGULAT-SUPERLIGA CEC BANK 2019-2020 Actualizat la: 09.12.2019
Loc Echipa M V E I Marcate Primite Dif. Puncte Bonus Total pct
1 CSM Stiinta Baia Mare 8 8 0 0 306 128 +178 32 5 37
2 CSA Steaua Bucuresti 8 6 0 2 309 132 +177 24 7 31
3 Timisoara Saracens 8 5 0 3 301 153 +148 20 6 26
4 CS Universitatea Cluj 8 4 0 4 202 295 -93 16 1 17
5 CS Dinamo Bucuresti 7 2 0 5 154 233 -79 8 2 10
6 SCM Gloria Buzau 7 2 0 5 140 238 -98 8 2 10
7 ACS Tomitanii Constanta 8 0 0 8 167 400 -233 0 1 1

CLASAMENT Cupa Romaniei – Grupa B 2019-2020

Loc Echipa M V E I Total pct
1 CSA Steaua Bucuresti 3 3 0 0 15
2 SCM Gloria Buzau 4 1 0 3 6
3 CS Dinamo Bucuresti 3 1 0 2 4
Caștigătoarea Cupei României : CSA Steaua  

Galerie foto

CSA Steaua București – CS Dinamo 03.04.2015


CS Dinamo – CSA Steaua 09.05.2015


CSA Steaua Bucuresti – Stiinta Baia Mare 13.06.2015


CSA Steaua București – U Cluj 07.11.2015


Parteneri

Ultimele stiri