MEDALIE DE BRONZ LA OPEN-UL AFRICII

Desfășurat în perioada 17-19 martie, turneul de judo African Open de la Casablanca (Maroc) a aliniat la start 211 judoka din 23 de țări, 130 la masculin și 81 la feminin.

România, reprezentată de următoarea delegație: Alexandru RAICU -73 kg, Marcel CERCEA -73 kg, Alexandru GONCEARENCO – antrenor, a reușit să câștige o medalie de bronz și să ocupe locul cinci în clasamentul general.

Medalia de bronz a fost cucerită de sportivul Alexandru RAICU, dublu legitimat la CSA „Steaua” București și SCM, Pitești, după ce a trecut de în primul tur de de Lee Kwok Wing (Hong Kong), în optimi l-a învins pe marocanul Ahmed El Meziati, în sferturi a dispus de francezul Samuel N’Zingo, dar a pierdut semifinala cu cehul Jakub Jecminek, câștigând apoi meciul pentru bronz cu compatriotul său Marcel CERCEA.

Credit foto: F.R. Judo