O nouă victorie pentru handbaliștii steliști: 36-35 (19-15) cu CSM Reșița

Etapa a III-a a Ligii Zimbrilor a programat sâmbătă, 14 septembrie 2019, la sala Concordia din Chiajna întâlnirea dintre Steaua București și CSM Reșița.
Echipa roș-albastră pornea ca mare favorită, dar începutul de meci a demonstrat un echilibru neașteptat. Oaspeții au dat o replică dârză până la jumătatea reprizei, scorul oscilând în favoarea ambelor echipe. Steliștii au iuțit însă ritmul spre finalul primelor 30 de minute, intrând la pauză cu un avantaj de 4 goluri: 19-15.

Partea secundă a continuat cu dominarea jucătorilor gazdă, avantajul situându-se constant liniștitor între 4 și 6 goluri. Dar, odată cu sancțiunea aspră primită de portarul stelist Tudor Stănescu, eliminat pentru 4 minute (eliminare dublă de 2 minute pentru un fault imprudent și periculos și pentru proteste la adresa arbitrului) oaspeții au prins curaj și s-au apropiat periculos pe tabela de marcaj. Totuși, finalul a adus o nouă victorie pentru roș-albaștri: 36-35.
Tabela a indicat la final un rezultat meritat, care nu reflectă totuși superioritatea echipei gazdă în fața unui adversar care a reușit cel mai bun joc din sezon, cum fair-play recunoștea tehnicianul reșițean.
Pentru elevii antrenorului Sandu Iacob au marcat: Bucătaru – 1, Mihalcea – 5, Milosevic – 1, Burlacu – 3, Stavrositu – 2, Johannson – 2, Florea – 4, Constantina – 3, Humet – 3, Aslanian – 7, Olaru – 2, Nemanja – 3.

Etapa viitoare, a patra din acest sezon, handbaliștii steliști se deplasează la Bacău pentru întâlnirea cu CSM, de sâmbătă, 21 septembrie 2019.