PREMIEREA SPORTIVILOR ANULUI 2018 AI CSA STEAUA BUCUREȘTI

În Sala Frescă de la Ministerul Apărării Naționale, a avut loc tradiționalul eveniment „SPORTIVII ANULUI 2018”, în cadrul căruia au fost premiați cei mai buni performeri ai Clubului Sportiv al Armatei  „Steaua Bucureşti”, sportivi care s-au evidențiat, în acest an, în competiții interne și internaționale.

Canotoarea Gianina Beleagă, campioană mondială de seniori şi locul 4 la Campionatul European de seniori în proba de dublu vâsle categorie uşoară, a fost desemnată sportiva anului 2018, în timp ce echipa de polo pe apă, care a realizat pentru a treia oară consecutiv eventul campionat-cupă, a primit trofeul pentru echipa anului la clubul militar.

Ministrul apărării naţionale, domnul GABRIEL LEŞ i-a felicitat personal pe cei mai buni performeri ai Clubului Sportiv al Armatei „Steaua București” în anul 2018,  după cum urmează:

SCRIMĂ – ANA MARIA BRÂNZĂ- POPESCU

  • Vicecampioană mondială de seniori în proba de spadă individual;
  • Locul 6 la Campionatul European – spadă individual;
  • Ocupanta locului 2 în clasamentul final al Cupei Mondiale FIE în 2018.

CANOTAJ – CIPRIAN HUC

  • Campion european de seniori în proba de 4 rame;
  • Campion european pentru tineret în proba de 4 rame;
  • Campion mondial de tineret în proba de 4 rame;
  • Locul 5 la Campionatul Mondial de seniori în proba de 4 rame.

KAIAC-CANOE – CARP LEONID

  • Campion european de seniori în proba de canoe dublu 500 m;
  • Vicecampion european în proba de canoe dublu 1000 m;
  • Locul 2 la Campionatul European de tineret, proba canoe simplu 1000 m.

LUPTE LIBERE – BEATRICE ANDREEA ANA

  • Medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale de tineret categoria 53 kg.;
  • Locul III la Campionatele Europene de juniori categoria 53 kg.

HALTERE – PAUL DUMITRAȘCU

  • Vicecampion european de seniori, stilul aruncat, categoria 69 kg.;
  • Vicecampion la Campionatele Mondiale de Juniori, la stilul aruncat și la total, categoria 69 kg.;
  • Campion european de juniori, la stilul aruncat și la total, categoria 69 kg.

TENIS DE MASA – ELISABETA SAMARA

  • Locul 5 la Campionatele Mondiale de Seniori în proba de simplu.

TIR SPORTIV – ROXANA TUDOSE

  • Campioană europeană de seniori, în proba de pușcă aer comprimat – echipe;
  • Locul 7 la Campionatul Mondial Militar, în proba de pușcă culcat 60 de focuri;

SAMBO – LORENA PODELENCZKI

  • Vicecampioană mondială de seniori categoria 72 kg.;
  • Locul II la etapa de Cupă Mondială categoria 72 kg.

BOX – ROBERT JITARU

  • Campion European la U22 ani, categoria 56 kg.

De asemenea, au fost acordate și premii speciale:
Pentru persoanele care au reprezentat cu cinste România și Clubul Sportiv al Armatei “Steaua București” la Jocurile paralimpice INVICTUS Games – Sydney 2018:

  • EUGEN PĂTRU – tir cu arcul – Invictus Games, Sydney, Locul I în proba de arc olimpic, proba individual și locul II la aceeași probă cu echipa;
  • DORIN PETRUȚ – tir cu arcul – Invictus Games, Sydney, Locul I în proba de arc compound – echipe și Locul III la individual;
  • AUGUSTIN PEGULESCU – tir cu arcul – Invictus Games, Sydney, Locul I în proba de arc compound – echipe;
  • IONUȚ BUTOI – tir cu arcul –  Invictus Games, Sydney, Locul I în proba de arc compound – echipe.

‍Premiul special SPORTURI DE IARNĂ
RALUCA STRĂMĂTURARU – SANIE –  Locul 7 la Jocurile Olimpice de iarnă din PyongChang, în proba de sanie individual feminin; Locul 10 la Jocurile Olimpice de iarnă în proba de sanie ștafetă mixt.

Premiul special pentru CEA MAI RAPIDĂ ASCENSIUNE 
MIHAELA BUZĂRNESCU – TENIS
Câștigătoare a turneului WTA de la San Jose la simplu și a turneului de la Strasbourg la dublu. O ascensiune fulminantă de pe poziția 538 în mai 2017 până pe locul 20 atins în 6 august 2018. Finalistă a turneelor ​​de la Hobart (Australia) și Praga Open a ajuns până în turul 4 la Grand Slam-ul de la Roland Garros.

Pentru prima dată în istoria clubului, cu intenția de a da un impuls tinerilor sportivi, CSA Steaua acordă titlu de SPERANȚA ANULUI, jucătoarei de tenis de masă ANDREEA DRAGOMAN care a câștigat medaliata de bronz la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires – Argentina, în proba de simplu.

În sală s-au aflat, foști comandanți ai clubului Gl.bg.(Rtrg.) Cristian GAȚU, Gl.bg.(Rtrg.) Gheorghe CERNAT, Gl.bg.(Rtrg.) Laurenţiu ROŞU și sportivi de performanță care au reprezentat cu cinste România și culorile clubului: Camelia POTEC, Alina DUMITRU, Anișoara STANCIU, Iulică RUICAN, toți campioni olimpici.

La acest eveniment au participat și alți campioni retrași din activitate și care acum ocupă funcții de conducere în COSR și diverse federații sportive naționale:

  • Ministerul Tineretului și Sportului – ministrul Constantin-Bogdan MATEI;
  • Comitetul Olimpic și Sportiv Român – președinte Mihai COVALIU;
  • Federația Română de Natație și Pentatlon Modern – președinte Camelia POTEC;
  • Federația Română de Canotaj – președinte Elisabeta LIPĂ;
  • Federația Română de luptă – președinte Răzvan PÎRCĂLABU;
  • Federația Română de Scrimă – președinte Marius FLOREA;
  • Federația Română de Tenis de Masă – președinte Cristinel ROMANESCU;
  • Federația Română de Tenis – George COSAC;
  • Federația Română de Sambo – Viorel GÂSCĂ.