ÎNCHIDEȚI
Meniu

Canotaj

Istoric

Cea mai prolifică secție sportivă a Clubului Steaua, în palmaresul căreia apar cele mai multe medalii și titluri naționale și internaționale, cei mai mulți campioni olimpici, precum și cei mai mulți campioni mondiali, a fost înființată în anul 1949.

29De fapt, secția își are originea într-o echipă de 12 sportivi formată la o unitate militară din provincie, canotori care își efectuau stagiul militar și care au propus conducerii de atunci a clubului înființarea unei secții specializate în domeniu.

În 1949 echipa a fost mutată cu totul la clubul militar, acesta constituind nucleul pe care s-a format mult dorita secție, din rândul căreia s-au ridicat, în scurtă vreme, sportivi de valoare.

După ce, în 1950, echipajele militare au ocupat locurile 2 în toate probele campionatului republican, un an mai târziu ele reușeau să cucerească primele patru titluri de campioni naționali.

Anca tanase 2În acea perioadă și-au făcut intrarea în competiții schifiști de valoare precum Alexandru Ferenczi, Carol Vereș, Zoltan Benedec, Ion Trăilă, Sergiu Zelinschi, Gheorghe Ispas ș.a., care aveau să urce pe podiumul învingătorilor încă mulți ani după aceea. Marile vedete ale secției se numeau atunci Alexandru Ferenczi, Carol Vereș și Ștefan Kurecska, cei care reușeau să obțină singuri aproape 30 de titluri de campioni republicani.

Pe plan extern, canotorii militari au fost nelipsiți de la marile regate internaționale, unde s-au impus prin evoluții spectaculoase. Începutul l-a constituit prima medalie europeană – bronzul cucerit în 1957 de Vereș și Kurecska, cu echipajul de schif 4 rame fără cârmaci al României.

Bunele evoluții din cadrul Jocurilor Olimpice prevesteau deja ceea ce avea să urmeze: începând de la ediția de la Moscova, 1980, în care Angelica Apostoleanu și Marilena Zagoni cucereau prima medalie olimpică din istoria secției – medalia de bronz – până la ediția de la Londra 2012, canotorii militari au fost nelipsiți de pe podiumurile Jocurilor Olimpice.

Canotaj - IstorieEdiția de la Los Angeles 1984 avea să consemneze primii înnobilați cu aurul olimpic al secției – Elena Horvath și Sofica Corban – după care, de la o ediție la alta, în rândul campionilor olimpici ai secției să pășească alți și alți sportivi: Dimitrie Popescu și Iulică Ruican (1992), Anca Tănase, Mărioara Popescu, Doina Ignat, Elena Georgescu (1996), Veronica Cochelea, Ioana Olteanu (1996, 2000), Magdalena Dumitrache (2000), Aurica Bărăscu-Chiriță (2004), Roxana Cogianu, Rodica Șerban și Eniko Barabaș (2008).

canotaj medaliati olimpiciAcestea sunt doar câteva din numele care au contribuit la realizarea palmaresului de-a dreptul excepțional al secției. În drumul spre marile succese olimpice, sportivii militari și-au impus mai întâi dominația pe plan național, apoi european și mondial. Simpla enumerare a numelor și performanțelor acestora ar umple pagini întregi. Edificator ar fi, poate să amintim doar numărul campionilor mondiali ai secției: 40.

Canotorii militari contribuie și în prezent, an de an, la îmbogățirea palmaresului general al clubului cu noi titluri și medalii naționale, europene și mondiale, atât la seniori, cât și tineret sau juniori.

 Sportivi

NUME SI PRENUMEINALTIMEGREUTATEDATA NASTERIILOCUL NASTERII
Adam ConstantinL.Olimpic1,98 m97 kg12.07.1996Ostrov
Beleaga GianinaL.Olimpic1,80 m57 kg21.05.1995Gura Humorului
Cazacu GabrielL.Național1,80 m70 kg10.06.1996Suceava
Codău Petre MihaiL.Olimpic2,00 m98 kg18.05.1991Ripiceni
Cogianu Roxana GabrielaL.Olimpic1,79 m70 kg21.09.1986Iași
Curuzan - Corneli PavelL.Național1,95 m90 kg03.07.1996Babagad
Damii AdrianL.Olimpic1,92 m90 kg11.11.1992Botoșani
Grosan RobertL.Național1,85 m87 kg30.07.1996Arad
Mihalescu Gheorghe CostelL.Național1,89 m93 kg19.04.1994Rădăuți
Oprea LauraL.Olimpic1,87 m75 kg19.02.1994Roman
Orhei AnaL.Național1,72 m64 kg13.03.1995Suceava
Otea DorinaL.Olimpic1,85 m74 kg17.01.1995Tg. Neamț
Pîrghie Cristi IlieL.Olimpic2,02 m100 kg20.07.1992Timișoara
Popa IulianaL.Olimpic1,82 m72 kg05.07.1996Comănești
Prundeanu IoanL.Olimpic1,85 m85 kg17.01.1993Fălticeni
Simion Ana Maria IulianaL.Național1,80 m76 kg06.07.1994Pașcani
Ștefan FlorinCSA Steaua1,65 m60 kg12.10.1968Snagov
Tarlea LaviniaL.Olimpic1,78 m72 kg11.05.1993Vaslui
Vrânceanu IoanaL.Olimpic1,83 m72 kg07.03.1994Tg. Neamț

Antrenori

NUME ȘI PRENUME CATEGORIE
Cochela Veronica juniori masculin/feminin
Codrici Bogdan juniori masculin/feminin
Constantinescu Horia seniori feminin
Curuia Florin seniori masculin
Măstăcan Vasile seniori feminin
Popescu Dimitrie seniori masculin

Palmares canotaj 1947-2015

Jocuri Olimpice: 19 medalii (6 aur, 8 argint, 5 bronz)
Campionate Mondiale: 120 medalii (41 aur, 42 argint, 37 bronz)
Campionate Europene: 33 medalii (15 aur, 8 argint, 10 bronz)
Universiade și Campionate Mondiale Universitare: 14 medalii (11 aur, 3 argint)
Cupe Mondiale și Europene: 13 medalii (6 aur, 6 argint,1 bronz)
Campionate C.I.S.M. și Spartachiade Militare: 6 medalii (3 aur, 1 argint, 2 bronz)
Campionate și Jocuri Balcanice: 90 medalii (60 aur, 24 argint, 6 bronz)
Campionate Naționale: 876 titluri
Cupa României: 19

Rezultate

Campionatul European Tineret U23 08.09.2019

Ioanina, Grecia 04-08.09.2019

Acsinte Ioana, Juncănariu Gianina (contribuție) 4 + 1 rame Locul I Campioane europene
Huc Ciprian (contribuție) Locul I Campion european
Rusu Maria Magdalena (contribuție) 4 rame Locul I Campioană europeană
Semciuc Mugurel (contribuție) Locul I Campion european
Maftei Tabita, Roșu Larisa (contribuție) 4 vâsle Locul I Campioane europene
Heghes Mădălina, Dinulescu Raluca, Rusu Magdalena(c) 8 + 1 Locul I Campioane europene
Radiș Simona (contribuție) 2 vâsle Locul I Campioană europeană
Tudosă Ciprian, Tănasă Alexandru (contribuție) 4 vâsle Locul I Campioni europeni
Horodișteanu Florin, Cornea Andrei, Cârstea Sebastian, Cojocaru Ionuț 8 + 1 Locul II Medalie de argint
Mihai Iuliana Simplu categ. ușoara Locul III Medalie de bronz
Baletschi Alina simplu Locul IV  

 

Campionatul Mondial Seniori – Linz, Austria 31.08.2019

Semciuc Mugurel (contribuție) 4 rame Locul II Medalie de argint
Radiș Simona (contribuție) 2 vâsle Locul II Medalie de argint
Beleagă Gianina (contribuție) 2 vâsle categ. ușoară Locul IV  
Vrânceanu Ioana (contribuție) 4 rame Locul V  

Cupa Mondială seniori Etapa I 12.05.2019

Plovdiv, Bulgaria 06-12.05.2019

Semciuc Mugurel (contributie) 4 rame (m) locul 2
Cornea Andrei, Tănasă Alexandru, Ștefan Florin (contributie) 8+1 (m) locul 2
Horodișteanu Florin, Cîrstea Sebastian, Cojocaru Ionuț (contribuție 4 vasle ( m) locul 3
Bucu Amalia, Dinulescu Raluca, Acsinte Ioana (contribuție) 8+1 (f) locul 3

 

Campionatul Național Fond 18.04.2019

Timișoara 17-18.04.2019
Seniori

Pîrghie Cristi, Tudosă Ciprian 2 rame locul 1 Campioni naționali
Rusu Maria, Popa Iuliana, Vrânceanu Ioana, Juncănariu Gianina 4 rame locul 1 Campioane naționale
Tănasă Alexandru, Dămii Adrian, Adam Constantin, Semciuc Mugurel, Ștefan Florin 4 + 1 rame locul 1 Campioni naționali
Beleagă Gianina simplu categ. ușoară locul 1 Campioană națională
Prundeanu Ioan, Huc Ciprian, Cojocaru Ionuț, Cornea Andrei 4 rame locul 1 Campioni naționali
Prundeanu Ioan, Tudosă Ciprian 2 vâsle locul 1 Campioni naționali
Roșu Larisa, Vrânceanu Ioana, Popa Iuliana, Maftei Tabita 4 vâsle locul 1 Campioane naționale
Tănasă Alexandru, Dămii Adrian, Ștefan Florin 2 + 1 vâsle locul 1 Campioni naționali
Cazacu Gabriel simplu categ. ușoară locul 1 Campion național
Huc Ciprian, Adam Constantin, Pîrghie Cristi, Semciuc Mugurel 4 vâsle locul 1 Campioni naționali
Mihai Iuliana, Pascariu Simona 2 vâsle categ. ușoară locul 1 Campioane naționale

Tineret

Maftei Tabita simplu locul 1 Campioană națională
9   locuri 2  
1   loc 3  

 

Campionatul Național Ergometru 02.03.2019

Piatra Neamț 02.03.2019
Seniori

 Adam Constantin Simplu locul 1 Campion național
Vrânceanu Ioana locul 1 Campioană naționala
Cazacu Gabriel Simplu categ. usoara locul 1 Campion național
Pîrghie Cristi, Tudosa Ciprian Dublu locul 1 Campioni naționali
Curuzan Ciprian, Cârstea Sebastian locul 3  
Beleagă Geanina, Mihai Iuliana Dublu categ. usoara locul 1 Campioane naționale
Pascariu Simona, Dobăndă Claudia locul 2  
Tănasă Alexandru, Cornea Sebastian, Horodișteanu Florin, Cazacu Ovidiu 4 masculin locul 1 Campioni naționali

Juniori

Tănasă Ștefan Simplu categ. usoara locul 2

 

Invictus Games Sydney 2018 29.10.2018

Australia 19-29.10.2018

Parachiva Dumitru ergometru 4 nin. locul 3 Medalie de bronz
Iriciuc Ciprian locul 4  
Paraschiv Dumitru ergometru 1 min. locul 5  
Iriciuc Ciprian   locul 11  

 

Campionatul Național Viteză 20.09.2018

Snagov 17-20.09.2018

Vrânceanu Ioana simplu vâsle seniori locul 1 Campioană națională
Adam Constantin, Tudosă Ciprian 2 rame tineret locul 1 Campioni naționali
Popa Iuliana simplu vâsle tineret locul 1 Campioană națională
Roșu Larisa, Radiș Simona 2 vâsle tineret locul 1 Campioane naționale
Prundeanu Ioan, Tudosă Ciprian 2 vâsle seniori locul 1 Campioni naționali
Popa Iuliana, Radiș Simona locul 1 Campioane naționale
Cazacu Gabriel simplu vâsle CU locul 1 Campion național
10   locuri 2  
3   locuri 3  

 

Campionatul Mondial Seniori 16.09.2018

Plovdiv, Bulgaria 06-16.09.2018

Beleagă Gianina (contribuție) 2 vâsle categ. ușoară locul 1 Campioană mondială
Tudosă Ciprian (contribuție) 2 rame locul 2 Medalie de argint
Huc Ciprian (contribuție) 4 rame locul 5  
Popa Iuliana, Vrânceanu Ioana (contribuție) 8 + 1 F locul 5  
Adam Constantin, Dămii Adrian, Pârghie Cristi (contr.) 8 + 1 M locul 6  

 

Campionatul European Tineret U 23 02.09.2018

Brest, Belarus 27.08-02.09.2018

Semciuc Mugurel (contribuție) 4 + 1 locul 1 Campion european
Hegheș Mădălina (contribuție) 4 rame locul 1 Campioană europeană
Roșu Larisa  (contribuție) 2 vâsle locul 1 Campioană europeană
Huc Ciprian (contribuție) 4 rame locul 1 Campion european
Radiș Simona (contribuție) 4 vâsle locul 1 Campioană europeană
Tănasă Alexandru, Semciuc Mugurel  (contribuție) 8 + 1 locul 1 Campioni europeni
Juncănariu Gianina (contribuție) 2 rame locul 4  
Rusu Magdalena, Dinulescu Raluca (contribuție) 8 + 1 locul 4  
Mihai Iuliana Simplu C.U. locul 6  

 

Campionatul Mondial Juniori – Racice, Cehia, 08.08 – 12.08.2018 08.08.2018

Campionatul Mondial Juniori – Racice, Cehia, 08.08 – 12.08.2018

Țurcanu Alce (contribuție) 8+1 F locul 3 Medalia de bronz
Onciu Cătălina, Juncănariu Gianina (contribuție) 4 rame F locul 4  
Cârstea Sebastian (contribuție) 4 vâsle M Locul 5  
Toate rezultatele

Galerie foto

Canotaj baza veche 12.11.2015

Parteneri

 

Ultimele stiri