ÎNCHIDEȚI
Meniu

Echitatie

Istoric

Calarie - IstorieDeși în statistici data înființării călăriei militare este plasată în anul 1928 (și aceasta datorită faptului că la multe competiții oficiale Armata Română a participat cu o echipă selecționată din potențialul existent în unele centre hipice militare), călăria funcționează ca secție sportivă a clubului începând cu anul înființării acestuia, 1947.

Un sport nu doar apropiat ca specific militarilor – ale cărui tradiții se regăsesc cu mult timp în urmă în rândurile Cavaleriei Române – ci, totodată, unul din sporturile nobile practicate de către militari (alături de scrimă), era firesc ca ascensiunea și recunoașterea călăriei să fie una rapidă.

Poate n-ar fi nepotrivit să amintim aici, vorbind de tradițiile militare ale acestui sport, de ”Școala militară de cavalerie” înființată de Generalul Virgil Bădulescu undeva prin anii 1921-1922 pe locul fostelor grajduri regale, prima instituție cu program sportiv care pare a fi, în același timp, predecesoarea Academiei Naționale de Educație Fizică și Sport de astăzi.

Calarie - Istorie 2E de la sine înțeles, în aceste condiții, că din palmaresul clubului în primul său an de existență, 1947, nu puteau lipsi titlurile republicane ale secției de călărie. Ele erau cucerite de Valentin Fotescu cu calul Radu Alb, la dresaj, și Mihai Măinescu, cu calul Mireasa, la obstacole.

La fel de simplu de anticipat a fost și supremația călăreților militari pe plan național, marcată prin nu mai puțin de 128 de titluri republicane și aproape 200 de clasări pe locurile II-IV, toate acestea numai în perioada 1950-1966.

În aceeași perioadă sportivii secției aveau să concureze cu succes și pe arenele marilor competiții internaționale și chiar a Jocurilor Olimpice – cum au fost edițiile de la Melbourne, 1956 (Neculai Marcoci/Cosmin, Nicolae Mihalcea/Mihnea – locul 8 dresaj echipe), Roma, 1960 (locul 6 – Virgil Bărbulescu/Robot și Gheorghe Langa/Rubin) și, mai ales, cea de la Moscova 1980, când Anghelache Donescu cu calul Dor și Dumitru Velicu cu Decebal reușeau să cucerească cea mai valoroasă medalie a secției – bronzul olimpic, în proba de dresaj echipe.

Ani la rând, activitatea de performanță a secției s-a menținut la un nivel ridicat. Alături de numele veteranilor Timu, Antohi, Jipa, Bărbuceanu și ceilalți, au apărut nume noi precum Ioan Popa, Daniela Popescu, Dumitru Velea, Gheorghe Nicolae, Radu Ilioi, Mircea Neagu, Florin Stoica, Ștefan Stoica sau Aurel Cojocariu.

Unele dintre cele mai importante rezultate din istoria recentă a secției au fost obținute de Aurel Cojocariu și calul Lando în 2009: două medalii de aur și una de bronz în proba de sărituri peste obstacole la Cupa Mondială de la Istanbul.

Dintre sportivii care au semnat performanțele secției în ultimii ani, remarcându-se pe plan național, dar dominând și unele competiții internaționale – în special Jocurile Balcanice – s-au remarcat Alina Alexandrescu, Sorin Alexandrescu, Laura Cruceanu, Ștefan Stoica, Magda Isopescu, Bogan Simion, Ionuț Ștefan, Norbert Schumann și Darius Comănescu, multipli campioni naționali și balcanici în probele de dresaj și obstacole.

Cele mai recente performanțe – titlurile de campioni balcanici la dresaj câștigate de soții Sorin și Selina Alexandrescu în 2010, respectiv 2011 – confirmă valoarea perenă a școlii steliste de echitație.

 Sportivi

NUME SI PRENUMEINALTIMEGREUTATEDATA NASTERIILOCUL NASTERII
Alexandrescu SelinaDresaj1,77 cm56 kg30.12.1983București
Alexandrescu SorinDresaj1,80 cm65 kg07.07.1973București
Alhieri MarcoObstacole1,50 cm48 kg07.10.2000Bucuresti
Brădișteanu AlexandraObstacole1,70 cm60 kg03.01.1998București
Cojocariu AurelObstacole1,77 cm75 kg08.07.1969Târgu Neamț
Crăciunoiu IoanaObstacole1,71 cm57 kg26.09.1994București
Cruceanu LauraDresaj1,72 cm55 kg22.07.1978Bucuresti
Dulugeac Ioana CristinaObstacole1,65 cm51 kg26.09.1981București
Fudulică DanObstacole1,72 cm68 kg25.05.1977București
Gheorghe ClaudiuObstacole1,75 cm71 kg25.04.1968București
Gheorghe Răzvan AndreiObstacole1,82 cm78 kg30.01.1994București
Grasu Cristiana IustinaDresaj1,68 cm51 kg25.12.1983București
Gruia Isopescu MagdalenaObstacole1,65 cm51 kg12.11.1971București
Mateescu IrinaObstacole1,62 cm48 kg29.09.2000București
Nadasan Cristina IzabelaDresaj1,70 cm68 kg26.09.1971Târgu Mureș
Pantelimon Ioana AndradaDresaj1,75 cm55 kg15.09.1999București
Păsărin ConstantinObstacole1,77 cm75 kg14.03.1970Craiova, Dolj
Pravai IoanaDresaj1,67 cm55 kg25.06.1999București
Rossel AnnaObstacole1,70 cm65 kg02.04.1979București
Rus Ioana TeodoraObstacole1,65 cm45 kg17.08.1999Cluj-Napoca
Shumman NorbertObstacole1,85 cm80 kg19.10.1968București
Simion BogdanObstacole1,72 cm63 kg22.12.1984București
Stănescu RareșObstacole1,83 cm80 kg20.07.1989Constanța
Stoica StefaniaObstacole1,45 cm45 kg08.05.2004București
Vârgolici AlexandruObstacole1,90 cm85 kg28.07.1976București

Antrenori

NUME ȘI PRENUME FUNCȚIA
Alexandrescu Sorin antrenor coordonator
Iftinca Marius antrenor juniori
Schumann Norbert antrenor seniori obstacole

Palmares Călărie și Pentatlon modern 1947-2018

Jocuri Olimpice: 1 medalie bronz
Jocuri Mondiale: 1 medalie bronz
Campionate Europene: 1 medalie bronz
Cupe Mondiale si Europene: 1 medalie argint
Campionate CISM si Spartachiade Militare: 7 medalii (3 argint, 4 bronz)
Campionate si Jocuri Balcanice: 140 medalii (51 aur, 51 argint, 38 bronz)
Camionate Nationale (titluri):   622
Cupa Romaniei: 78

Rezultate

Finala Campionatului Național / dresaj 06.10.2019

Prejmer, 03-06.10.2019

Alexandrescu Irina cal Linda Ponei Locul I Campioană națională
Alexandrescu Irina cal Sandra Hit Copii Locul I Campioană națională
Paneș Bianca cal Unic„ Locul II  
Caba Iulia Capable Juniori Locul I Campioană națională
Alexandrescu Selina cal Merkur Casino Seniori Locul II  

 

Finala Campionatului Național / obstacole 29.09.2019

Herneacova, 26-29.09.2019

Schumann Norbert Seniori Locul V
Stoica Ștefania Tineret Locul IV

 

 

Challenge / dresaj 22.09.2019

Tâncăbești 20-22.09.2019

Alexandrescu Selina cal Merkur Casino Seniori Locul II
Caba Iulia cal Capablle Juniori Locul II

 

Cupa Equestria si Marele Premiu al Orasului București – Tâncăbești 24.08.2019

Alexandrescu Irina – cal Linda copii Locul I
Panes Bianca – cal Unic copii Locul I
Alexandrescu Irina – cal Sandra Hit copii Locul II
Caba Iulia – cal Capable juniori Locul I
Alexandrescu Selina  - cal Merkur Casino seniori Locul I

Summer Tour Final / obstacole / etapa a IV-a 26.05.2019

Hermeacova, Timișoara 22 – 26.05.2019

Stoica  Schumann Ștefania cal Colany Grand Prix tineret locul 1

 

Cupa României / dresaj 26.05.2019

Prejmer, Brașov 22 – 26.05.2019

Alexandrescu Irina cal Linda ponei locul 1
Alexandrescu Irina cal Sandra Hit cadeți locul 1
Caba Iulia cal Capable junior locul 1
Alexandrescu Selina cal Don`t Worry seniori locul 1

 

Campionatul Mondial Militar / talere skeet 12.10.2018

Gioia del Calle, Italia 08-12.10.2018

Islai Raveca locul 5
Ghețu Vlad locul 6

 

Finala Campionatului Național Dresaj 07.10.2018

Otopeni 05-07.10.2018

Alexandrescu Selina cal Donʼt Worry seniori locul 1 Campioană națională
 „ freestyle

 

locul 1 Campioană națională
Alexandrescu Irina cal Linda Freestyle ponei

 

locul 1 Campioană națională
 „ cal Puppy 10 Ponei locul 2  
Vârgolici Antonia cal Dodo locul 3  

 

Marele Premiu al Bucureștiului și Finala Campionatului Național Copii / dresaj 23.09.2018

Băneasa 21-23.09.2018
MP București

Alexandrescu Selina seniori locul 1
Caba Iulia juniori locul 1

CN Copii

Zaman Izabela locul 1 Campioană națională
Ursache Ruxandra locul 2  
Vasiliu Catinca locul 3  

 

Campionatul Național Seniori și Juniori 09.08.2018

Campionatul Național Seniori și Juniori – Prejmer, Brașov, 09 – 12.08.2018

Schumann Norbert Individual seniori locul 4
CSA Steaua Echipe seniori locul 4
CSA Steaua Echipe juniori locul 2
Toate rezultatele

Galerie foto

Invalid Displayed Gallery

Parteneri

 

Ultimele stiri