ÎNCHIDEȚI
Meniu

Gimnastica

Istoric

Disciplină sportivă care presupune nu doar talent, ci și multă dăruire, o pregătire conștiincioasă, stăruitoare, gimnastica a fost dintotdeauna una dintre cele mai reprezentative secții sportive ale clubului Steaua.

eliza stoica antrenamentPrimele succese ale gimnaștilor militari sunt legate chiar de debutul lor, în 1950, când tânărul Constantin Scordescu obținea locul I la individual compus, iar echipa clubului se clasa pe primul loc al categoriei a II-a.

Anii de început ai secției au evidențiat performanțele unor sportivi consacrați, precum Mihai Redl sau Ștefan Harko – cel care își trecea în palmares primul titlu de campion național din istoria secției, obținut în 1953, la sol.

Anii ’60 aduc în prim-plan disputele dintre gimnaștii steliști și cei dinamoviști, ca și numele unei noi generații în care îi regăsim pe Gheorghe Stanciu, Gheorghe Grigorescu, Dan Simionescu sau Emil Krastel.

Tot în această perioadă se remarcă un tânăr talent numit Petre Mihaiuc, care ia pe cont propriu ”duelul” Steaua-Dinamo și reușește să-l transforme într-o victorie prin evoluțiile sale la individual.

Perioada de după ’70 aparține în exclusivitate gimnaștilor Nicolae Achim, Petre Mihaiuc, Sorin Cepoi sau Ion Checicheș, cei care aduc secția de gimnastică a clubului în prim planul competițiilor internaționale: campionate europene, mondiale și chiar jocuri olimpice. Alături de aceștia se află și un alt tânăr talent – Mihai Borș – care reușește să se claseze pe un excelent loc 5 în proba de inele la mondialele din 1974 ca, după numai un an, să aducă secției prima medalie europeană – argintul la inele.

Elena Ceampelea cu Izbasa mica alb-negruAdevărata consacrare internațională a secției se regăsește după anii ’80. Gimnaștii militari au evoluții din ce în ce mai convingătoare în competițiile europene și mondiale, între aceștia remarcând-se nume precum: Emilian Necula (locul 7 la inele la Jocurile Olimpice ’84), Valentin Pântea (bronz la Campionatele Europene ’85, locul 6 la Jocurile Olimpice ’84), Marian Rizan sau Marius Tobă. Capul de afiș al acestei perioade îl deține însă marea speranță stelistă numită Eugenia Golea. Nelipsită de pe podiumul marilor competiții ale lumii, ea aduce în palmaresul secției cele mai importante medalii obținute până atunci, devenind în același timp prima campioană mondială a secției: aur la Campionatele Mondiale din ’87, argint la Campionatele Europene din ’87, argint la Jocurile Olimpice din ’88 – prima medalie olimpică a secției. Ștafeta este continuată după 1990 de noile generații reprezentate de medaliații europeni și mondiali Adrian Gal, Nicu Stroia, Dan Burincă, Adrian Ianculescu, Nistor Șandro sau Iulian Orzață.

Drumul deschis de Eugenia Golea în gimnastica feminină avea să fie continuat cu succes după 1994. Este anul când tânăra Claudia Presecan cucerește titlul de campioană europeană de juniori, dar și primul titlu de campioană mondială la seniori – performanță repetată în anii 1995-1997.

gimnastica CSA SteauaDupă ce la Jocurile Olimpice de la Atlanta 1996 singura medalie a gimnasticii steliste era cucerită de către Dan Burincă (argint la inele), următoarea ediție, de la Sydney 2000 a readus în prim-plan gimnastica feminină: Claudia Presecan și noua achiziție Loredana Boboc deveneau campioane olimpice.

În noul mileniu, gimnastele steliste nu au lipsit de pe podiumurile marilor concursuri, noi titluri de campioane mondiale fiind cucerite de Loredana Boboc, Carmen Ionescu, Silvia Stroescu și Sandra Izbașa. De asemenea, la toate edițiile Jocurilor Olimpice, ele au fost componente de bază ale lotului național: în 2004, la Atena, Alexandra Eremia și Silvia Stroescu au devenit campioane olimpice pe echipe, Alexandra Eremia cucerind încă o medalie, de bronz, la individual (bârnă). La Jocurile Olimpice de la Beijing 2008, Sandra Izbașa a cucerit titlul de Campioană Olimpică la sol, la care a mai adăugat o medalie olimpică de bronz, în proba pe echipe. De altfel, acesta a fost cel mai prolific an pentru Sandra Izbașa, care a câștigat și trei medalii la Europenele de la Paris (aur cu echipa și individual la sol, argint la bârnă) și încă două medalii la Cupa Mondială din Germania (aur la sol și bronz la bârnă). Sportiva nu s-a oprit aici. La următoarea ediție a Jocurilor Olimpice din 2012, de la Londra, gimnasta a devenit campioană olimpică la sărituri și a mai obținut o medalie de bronz pe echipe.

Viitorul secției este la fel de promițător, pentru că în anul 2014 a fost inaugurat Centrul Regional de Excelență ”Steaua”. 30 de fetițe, selecționate în cadrul programului național de relansare a gimnasticii românești, se antrenează aici pentru a deveni mari campioane, sub îndrumarea antrenorilor emeriți Eliza Stoica, Gheorghe Neagu, Marius Vintilă și a coregrafei Mariana Ristea – cei care, de-a lungul timpului, s-au dovedit adevărați șlefuitori de talente.

 Sportivi

NUME SI PRENUMEINALTIMEGREUTATEDATA NASTERIILOCUL NASTERII
Andriucă Andra Mihaela1,49 m35 kg04.08.2002Bucureşti
Anghel Camelia Gabriela1,37 m31 kg27.03.2003Bucureşti
Anghel Cristian1.64 m58 kg30.12.2000Bucuresti
Berbecar Marius1.66 m59 kg15.05.1985Bistrita
Borăscu Alexia Maria1,45 m33 kg18.11.2003Bucureşti
Călăraşu Cristina Florina1,41 m33 kg25.05.2002Bucureşti
Cîrciumaru Cristian1.65 m61 kg09.03.2000Bucuresti
Ciuruşniuc Andreea Daniela1,53 m38 kg28.05.2000Bucureşti
Cornea Florentin1.73 m62 kg15.06.1998Bucuresti
Cotuna Vlad1.62 m61 kg04.11.1980Timisoara
Cristea Beniamin1.73 m59 kg26.07.1999Bucuresti
Fusneica Radu1.48 m42 kg16.03.2001Bucuresti
Gavrilut Emanuel1.75 m70 kg16.02.1997Constanta
Mandrea Diana Cristina1,49 m34 kg28.08.2003Bucureşti
Năsoi Ruxandra Ioana1,32 m27 kg24.09.2003Bucureşti
Năstase Tania Ana-Maria1,51 m38 kg12.08.2001Bucureşti
Neagu Marta1,52 m41 kg07.11.2001Bucureşti
Neagu Timotei1.69 m60 kg15.06.2000Bucuresti
Stefanescu Daniel1.50 m42 kg09.03.2000Bucuresti
Stefanescu Mihai1.47 m40 kg30.12.2001Bucuresti
Stoenescu Marius1.72 m65 kg06.11.1998Bucuresti
Tocana Alexandru1.70 m64 kg26.06.1995Bucuresti
Tudorache Iris Adriana1,40 m34 kg05.07.2004Bucureşti
Vrabie Cristina1,55 m38 kg09.03.2000Bucureşti

Antrenori

NUME ȘI PRENUME Probă (disciplină)
Stoica Eliza antrenor coordonator
Neagu Gheorghe feminin
Vintilă Marius feminin
Ristea Mariana coregraf feminin
Jivan Alin masculin
Drăgulescu Marian masculin

Palmares gimnastica 1947-2018

Jocuri Olimpice: 9 medalii (4 aur, 2 argint, 3 bronz)
Campionate Mondiale: 16 medalii (6 aur, 4 argint, 6 bronz)
Campionate Europene: 48 medalii (16 aur, 20 argint, 12 bronz)
Universiade și Campionate Mondiale Universitare: 15 medalii (4 aur, 2 argint, 9 bronz)
Cupe Mondiale și Europene: 3 medalii (1 aur, 2 bronz)
Jocuri Europene:
1 medalie de bronz
Campionate CISM și Spartachiade Militare: 1 medalie argint
Campionate și Jocuri Balcanice: 128 medalii (71 aur, 42 argint, 15 bronz)
Camionate Nationale (titluri): 365
Cupa Romaniei: 4

Rezultate

Campionatul Național Juniori 02.11.2019

Reșița 30.10-02.11.2019

Stoica Sebastiano Sol Locul II
Dina Mihai Individual compus Locul VI
 „ Sărituri Locul IV
 „ Paralele Locul VII
 „ Cal cu mânere Locul VII
Pușcașu Andrei Individual compus Locul VII
 „ Bară fixă Locul IV
 „ Sol Locul V

 

Campionatul Mondial Seniori 14.10.2019

Stuttgart, Germania, 28.09-14.10.2019

Drăgulescu Marian calificat la J.O. sărituri Locul VI

 

Campionatul Național Seniori 08.09.2019

Ploiești 05-08.09.2019

Drăgulescu Marian Sol Locul I Campion național
Drăgulescu Marian Sărituri Locul I Campion național
Cotuna Vlad Cal cu mânere Locul III  
Drăgulescu, Cotuna, Madoianu Roland, Cristea Beniamin, Gavrilă Eduard Steaua Echipe Locul III  

 

Campionatul Național Junioare III 15.06.2019

Constanța 13-15.06.2019

Steaua echipe jun. II nivel 3 locul 3

 

Concurs Internațional Team Challenge Juniori 09.06.2019

Belgia 09.06.2019

România Marchidanu Lisa (contribuție) locul 1

 

Cupa OMV Petrom 09.06.2019

Izvorani 09.06.2019

Crina Elena Tudor sărituri locul 2
Miruna Cazan bârnă locul 3

Campionatul Național Juniori III / feminin 19.05.2019

Arad 15-19.05.2019
echipe

Steaua 1 locul I
Steaua 2 locul III

Sportivele s-au califcat în finală

 

Campionatul Național Individual Juniori Masculin 24.11.2018

Reșița 21-24.11.2018
Juniori II nivel 3

Zhuang Andrei inele locul 1 Campion național
individual compus locul 2  
sol locul 3  
Puicea David cal cu mânere locul 3  
 „ bară fixă locul 2  

Juniori I nivel 5

Gavrilă Eduard paralele locul 1 Campion național
 „ cal cu mânere locul 3  

 

Campionatul Național Individual Juniori Feminin 17.11.2018

Deva 14-17.11.2018
juniori I nivel 6

Marchidanu Lisa bârnă locul 1 Campioană națională
Marchidanu Lisa sărituri locul 3  

juniori I nivel 5

Dorobanțu Bianca Individual compus locul 2

Campionatul Național Individual Open 16.10.2018

Ploiești 13-16.10.2018

Ciurusniuc Andreea paralele seniori locul 1 Campioană națională
Marchidanu Lisa sărituri juniori locul 3  
Drăgulescu Marian sol seniori locul 1 Campion național
Drăgulescu  Marian sărituri seniori locul 1 Campion național
Cristea Beniamin sol seniori locul 3  

 

Toate rezultatele

Galerie foto

Parteneri

 

Ultimele stiri