ÎNCHIDEȚI
Meniu

Kaiac-canoe

Istoric

Deși istoria secției de kaiac-canoe nu are un început la fel de ”condimentat” ca al ”surorii” sale – canotajul, evoluția talentaților mânuitori ai padelei sau pagaei a fost la fel de spectaculoasă în timp, exprimată în performanțele de cel mai înalt nivel care au îmbogățit substanțial vitrina cu trofee a clubului.

Cifric vorbind, kaiac-canoe este a doua secție în ierarhia CSA Steaua București, judecând după numărul titlurilor și medaliilor olimpice, mondiale sau europene, ca să nu mai vorbim de titlurile balcanice sau naționale.

Încă din 1949, anul înființării sale, s-a dorit ca aceasta să nu fie doar o secție puternică, ci și reprezentativă pentru sportul militar. Primul campion republican a fost înregistrat în același an 1949, când Adrian Batali reușea să se impună în proba de kaiac simplu pe distanța de 1.000 m.

Colecția de titluri de campioni republicani a sporit apoi de la un sezon la altul, atingând cifre record în anii 1965 și 1966 – aproape 40 de titluri și 50 de clasări pe locurile 2 și 3, în cei doi ani. Kaiaciștii și canoiștii de la Steaua au abordat cu succes probe pe diferite distanțe (de la 500 la 2.000 m), înregistrând în același timp victorii și în probele neclasice, dar deosebit de interesante și dificile. Este vorba despre proba de canoe 10+1 (în 1957) și de ”Cursa de mare fond pe Dunăre” (în 1958).

Demnă de remarcat este substanțiala contribuție adusă de clubul Steaua la dezvoltarea kaiac-ului feminin (în care, de altfel, a excelat) și în acțiunea de depistare a unor sportivi de perspectivă – aceasta datorită și centrului de inițiere care a funcționat în Deltă, la Tulcea.

Kaiac - IstorieCât privește marile confruntări internaționale, clubul Steaua și-a făcut simțită cu fermitate prezența, prin numeroșii săi reprezentanți în echipajele României care au dominat în atâtea rânduri concursurile la nivel olimpic, mondial sau european.

Marii campioni olimpici ai secției sunt Toma Simionov (canoe 2/1000 m – 1980, 1984), Agafia Constantin (kaiac 4/500 m – 1984), Nastasia Ionescu (kaiac 4/500 m – 1984), Tecla Marinescu (kaiac 4/500 m – 1984). Alături de ei, alți sportivi steliști au scris cu litere de aur istoria clubului: Ion Bârlădeanu, Antonel Borșan, Ionel Constantin, Costel Coșniță, Gheorghe Danilov, Pavel Erast, Nicușor Eșanu, Haralambie Ivanov, Costică Olaru sau Vasile Simioncenco.

kaiac3Ștafeta a fost preluată cu succes de alți kaiaciști și canoiști. Un loc aparte îl ocupă Iulian Șerban, care, în ultimii ani a fost prezent pe podiumurile celor mai importante competiții de seniori la paracanoe: medalia de aur la Campionatul Mondial din 2011, medalii de argint la Campionatele Mondiale din 2013 și 2014, iar la Campionatele Europene este neînvins din 2012.

În palmaresul secției, sportivii militari au adus de-a lungul timpului 15 medalii olimpice, 82 de medalii la Campionatele Mondiale și 89 la Campionatele Europene.

 Sportivi

NUME SI PRENUMEINALTIMEGREUTATEDATA NASTERIILOCUL NASTERII
Anghel AdrianaCSA Steaua1,70 m65 kg27.07.1995București
Burciu DanielLot Olimpic1,97 m90 kg06.09.1993Pitești, Argeș
Cameneschi ValentinLot Olimpic1,86 m83 kg18.04.1989București
Caminescu FlorentinaLot Olimpic1,80 m70 kg31.07.1994Corabia, Olt
Carp LeonidLot Olimpic1,83 m82 kg31.10.1996Tulcea
Chirilă IosifLot Olimpic1,86 m90 kg05.01.1983Babadag, Tulcea
Ciuta FloridaLot Olimpic1,67 m64 kg05.09.1996Florești, Mehedinți
Condrat PetreLot Olimpic1,80 m90 kg06.06.1981Macin, Tulcea
Croitoru IuliaLot Olimpic1,64 m65 kg22.05.1996Gura Humorului, Suceava
Gavrilă PetrușLot Olimpic1,83 m80 kg08.07.1988Fetești, Ialomița
Gheoca GabrielLot Olimpic1,91 m90 kg16.04.1989Galați
Ion ȘtefanLot National1,89 m90 kg07.11.1995București
Liferi AndreiLot Olimpic1,85 m88 kg21.10.1983Babadag, Tulcea
Meroniac ElenaLot Olimpic1,72 m68 kg30.12.1899
Mironescu ConstantinLot Olimpic2,03 m99 kg19.05.1994Rădăuți, Suceava
Morșanu OctavianLot National1,95 m96 kg26.03.1994Vatra Dornei, Suceava
Neagu TraianLot Olimpic1,84 m78 kg03.01.1987Alexandria
Niculita GavrilăLot National1,96 m94 kg10.09.1993Vatra Dornei, Suceava
Pleșca Bianca SorinaCSA Steaua1,77 m72 kg02.08.1991Iași
Porcărașu Ionuț IustinCSA Steaua1,90 m90 kg17.07.1998Câmpina, Prahova
Poștaru PaulaLot National1,65 m66 kg22.06.1993Tulcea
Poștaru ValentinaLot National1,63 m64 kg22.06.1993Tulcea
Postelnicu DragoșLot National1,84 m82 kg24.04.1995Brăila
Șerban CristianLot Olimpic1,93 m96 kg16.07.1993Brăila
Șerban IulianLot Olimpic1,80 m90 kg25.02.1985București
Șerban Mihai DenisLot National1,88 m78 kg13.05.1999București
Strat ȘtefanLot Olimpic1,88 m90 kg30.05.1996Podu Turcului, Bacău
Vasile ȘtefănițăLot National1,85 m70 kg25.06.1995Brăila

Antrenori

NUME ȘI PRENUME Probă
Lifere Sidor Antrenor coordonator / canoe (masculin/feminin)
Bogdan Nicolae canoe feminin
Constantin Agafia kaiac masculin
Curuzan Corneli Vasile kaiac masculin
Scoică Florin kaiac

Palmares kaiac-canoe 1947-2014

Jocuri Olimpice: 15 medalii (3 aur, 7 argint, 5 bronz)
Campionate Mondiale: 82 medalii (26 aur, 54 argint, 2 bronz)
Campionate Europene: 89 medalii (30 aur, 27 argint, 32 bronz)
Universiade si Campionate Mondiale Universitare: 22 medalii (9 aur, 6 argint, 7 bronz)
Campionate CISM si Spartachiade Militare: 11 medalii (6 aur, 5 bronz)
Campionate si Jocuri Balcanice: 142 medalii (81 aur, 43 argint, 18 bronz)
Camionate Nationale (titluri): 734
Cupa Romaniei: 20

Rezultate

Campionatul Național Viteză Seniori și Tineret – Bascov, Pitești 28.08.2019

15 locuri I
8 locuri II
6 locuri III
Seniori - Clasament cluburi: locul I – Steaua

 

3 locuri I
2 locuri II
3 locuri III
Tineret - Clasament cluburi: locul I – Steaua

Campionatul Mondial Seniori – Szeged, Ungaria 25.08.2019

Chirilă Cătălin C 2 1000 m Locul V calificat la JO

Campionatul European Dragon Boat 17.07.2019

Moscova, Rusia 15-17.07.2019

Gheoca Gabriel, Milu Marius, Culea Alexandru, Zosima Cristian, Vasile George (contribuție) barca dragon 500m locul 1 Campioni European
Gheoca Gabriel, Milu Marius, Culea Alexandru, Zosima Cristian, Vasile George (contribuție) barca dragon 200m sprint locul 2  
Gheoca Gabriel, Milu Marius, Culea Alexandru, Zosima Cristian, Vasile George (contribuție) barca dragon 2000m sprint locul 2  

 

Jocurile Europene 29.06.2019

Minsk, Belarus 22-29.06.2019

Chirilă Catalin (contribuție) C 2 1 000 m locul 1 Medalie de aur

 

Cupa României 20.04.2019

Bascov 18-20.04.2019

Mironescu Constantin K 1 1000 m locul 1  
Carp Leonid C 1 1000 m locul 1  
Caminescu Florentina K 1 1000 m locul 1  
Chirilă Cătălin C 1 500 m locul 1  
Ciur Roxana K 1 500 locul 1  
Carp Leonid C 1 200 m locul 1  
Ciur Roxana K 1 200 m locul 1  
CSA Steaua- Echipe club   locul 1 Câștigătoare a Cupei României

 

Campionatul Național Maraton – Bascov / Pitești 06-07.10.2018 07.10.2018

Bascov, Pitești 06-07.10.2018

Stoian Alexandru, Milu Marius C 2 20 km locul 1 Campioni naționali
Mironescu Constantin, Șerban Mihai K 2 20 km locul 1 Campioni naționali

 

Campionatul Național Seniori și Tineret 02.09.2018

Bascov 01-02.09.2018

Tineret

Strat Ștefan C 1 1000 m locul 1 Campion național
Meroniac Elena K 1 500 m locul 1 Campioană națională
Strat Ștefan C 1 200 m locul 1 Campion național
Săndulescu George K 1 1000 m locul 1 Campion național
3   locuri 2  
2   locuri 3  

 

Campionatul Național Seniori și Tineret 31.08.2018

Bascov 27-31.08.2018
Seniori

Mironescu Constantin K 1 1000 m locul 1 Campion național
Caminescu Florentina locul 1 Campioană națională
Chirilă Cătălin, Strat Ștefan C 2 1000 m locul 1 Campionai naționali
Meroniac Elena, Ciută Florida K 2 1000 m locul 1 Campioane naționale
Săndulescu George, Albișoru Răzvan, Dascălu Marian, Mironescu Constantin K 4 500 m locul 1 Campioni naționali
Ciuta Florida, Meroniac Elena, Alexandru Gabriela, Caminescu Florentina K 4 500 m locul 1 Campioane naționale
Chirilă Cătălin, Milu Marius, Stoian Alexandru, Strat Ștefan C 4 1000 m locul 1 Campioni națională
Albișoru Răzvan K 1 500 m locul 1 Campion național
Ciuta Florida, Meroniac Elena K 2 500m locul 1 Campioane naționale
Stoian Alexandru, Strat Ștefan C 2 500 m locul 1 Campioni naționali
Stoian Alexandru, Milu Marius C 2 200 m locul 1 Campioni naționali
10   locuri 2  
8   locuri 3  

 

Campionatul European Tineret U 23 02.07.2018

Auronzo, Italia 26.06-02.07.2018

Chirilă Cătălin, Strat Ștefan canoe 2 1000 m locul 1 Campioni europeni
Carp Leonid canoe 1 1000 m locul 2 Medalie de argint
Albișoru Răzvan (contribuție) kaiac 4 500 m locul 4  
Chirilă Cătălin, Strat Ștefan canoe 2 500 m locul 5  

 

Campionatul European Seniori și Paracanoe 10.06.2018

Belgrad, Serbia 07-10.06.2018

Carp Leonid (contribuție) canoe 2 - 500 m locul 1 Campion european
canoe 2 – 1000 m locul 2 Medalie de argint
Lulea Mihaela kaiac 1 – 200 m paracanoe locul 2 Medalie de argint
Caminescu Florentina (contribuție) kaiac 2 – 1000 m locul 4  
Strat Ștefan, Chirilă Cătălin, Stoian Gheorghe, Milu Marius canoe 4 – 500 m locul 5  
Carp Leonid (contribuție) canoe 2 – 200m locul 6  

 

Toate rezultatele

Parteneri

 

Ultimele stiri