ÎNCHIDEȚI
Meniu

Istoric

Deși sporturile de luptă se bucură de o lungă și veche tradiție în cadrul clubului, nu la fel se întâmplă și-n cazul acestei secții. După cum se știe, karate-ul este un sport care s-a practicat multă vreme la o scară foarte restrânsă, fiind recunoscut în România în mod oficial abia după 1990, când a luat un avânt deosebit.

Numeroase cluburi și asociații apărute în țară pentru o serie de stiluri recunoscute internațional, precum și înființarea federațiilor de specialitate, au determinat o evoluție rapidă în plan profesional, dar și creșterea considerabilă, vertiginoasă chiar, a numărului de practicanți la nivel național.

karate2micBineînțeles că acest ”curent” nu putea trece pe lângă clubul reprezentativ al armatei, care s-a aliniat ”modernismului” prin înființarea, în anul 2000, a secției de karate.

Măiestria antrenorului Ioan Suciu și posibilitatea identificării unei arii largi de selecție au fost tot atâtea argumente în acest sens.

Iar așteptările au fost, nu împlinite, ci depășite atunci când, în chiar anul înființării sale, în palmaresul secției avea să intre nu numai primul titlu național, ci și primul titlu de campion mondial obținut de Laurențiu Encică.

Un pas cu dreptul al tinerei secții, ale cărei performanțe au continuat să apară și în anii următori, contribuind cu succes la întregirea palmaresului general al clubului, care astăzi numără 13 titluri la Campionatele Mondiale și 24 la Campionatele Europene.

Printre cei care au scris și încă scriu istoria acestei discipline se numără George Grigore – medaliat cu bronz la Campionatul European de Karate Goju-Ryu din 2003, Paul Popa – campion mondial de seniori la Goju-Ryu și vicecampion mondial la Shotokan în 2010, Cristina Panait – campioană mondială cu echipa de Shotokan a României în 2011 și 2013, vicecampioană mondială la individual în 2011, sau Francesca Gogot – dublu medaliată cu bronz la Campionatul European din 2014.

 Sportivi

NUME SI PRENUMEINALTIMEGREUTATEDATA NASTERIILOCUL NASTERII
ALEXE DianaSeniori1,60 m65 kg10.07.1994București
ANDRESCU MădălinaSeniori1,63 m59 kg22.09.1991București
BACIU RalucaSeniori1,77 m64 kg02.04.1997Alexandria
BATSCHI AdrianSeniori1,88 m82 kg11.02.1994București
BATSCHI AndreeaSeniori1,63 m59 kg11.02.1994București
BOBOC MirunaSeniori1,65 m65 kg30.04.1997București
BOGZA RăzvanSeniori1,70 m62 kg02.07.1988București
CAPOTA Dan VictorSeniori1,69 m61 kg22.09.1995București
CHIABEI MariusSeniori1,88 m89 kg12.10.1989București
CIOCOIU Ana MariaCadeți1,65 m59 kg23.09.2000București
COJOCARU AndreiCadeți1,81 m62 kg15.07.1999București
COROVIE CristinaSeniori1,59 m48 kg14.06.1987București
COSCODARU IulianSeniori1,71 m74 kg20.10.1990București
DANKUJ IoanaSeniori1,66 m64 kg05.08.1990București
DASCALU TiberiuSeniori1,88 m87 kg30.05.1992București
DINCA Antonia RebecaCadeți1,64 m61 kg28.01.2001București
DRAGHIOTI AthosCadeți1,74 m57 kg17.03.2000București
DUTA Gini-AndreiSeniori1,74 m64 kg03.01.1994București
ENACHE NicușorSeniori1,87 m64 kg19.03.1996București
ENE MirelaSeniori1,69 m58 kg05.04.1993București
GHINEA RobertSeniori1,65 m79 kg20.07.1988București
GOGOT FrancescaSeniori1,63 m62 kg21.03.1993București
GOGOT NicholasSeniori1,72 m71 kg20.11.1994București
GROSU IonuțJuniori1,75 m75 kg11.03.1998București
GUTA Adrian RăzvanSeniori1,63 m70 kg14.06.1991București
IONESCU AndreeaSeniori1,64 m61 kg23.12.1991București
IORDACHE AndreiSeniori1,74 m74 kg01.10.1984Ploiești
IORDACHE IoanaSeniori1,69 m58 kg04.01.1990București
LUCESCU AndreiSeniori1,72 m72 kg13.04.1995București
MANESCU MihaiSeniori1,75 m68 kg02.04.1989București
MARIN CătălinaSeniori1,70 m67 kg09.11.1995București
MARIN George IrinelSeniori1,70 m84 kg06.09.1995București
MARIN IonuțJuniori1,65 m56 kg11.11.1998București
MATEI AlexandraSeniori1,54 m50 kg20.04.1991București
MITRACHE VladSeniori1,87 m89 kg18.10.1989București
MIULESCU IlincaSeniori1,75 m62 kg18.03.1990București
MOLDOVEANU HorațiuCadeți1,70 m65 kg30.09.1999București
NECULA Ioan CătălinCadeți1,67 m60 kg20.10.2000București
NEDELCU MihaelaSeniori1,62 m65 kg11.02.1987București
NICA Antonio AdrianCadeți1,85 m84 kg09.04.2001București
NICULAE CătălinSeniori1,74 m81 kg10.11.1990București
NICULAE Silvia AntoniaSeniori1,55 m49 kg06.05.1997București
NICULESCU IoanaSeniori1,58 m50 kg02.02.1997București
NITA Andrei-FlorinSeniori1,66 m61 kg27.04.1994București
PALANICI Maria ElenaJuniori1,64 m62 kg27.05.1999București
PANAIT Olga-CristinaSeniori1,63 m54 kg11.07.1987București
PARAU LorenaSeniori1,62 m51 kg04.01.1997București
PARAU MădălinaSeniori1,67 m56 kg28.04.1994București
PETRESCU AlexandruSeniori1,74 m74 kg16.10.1996București
PLESEA CosminaSeniori1,65 m63 kg20.07.1993București
POPA Paul FlorianSeniori1,83 m76 kg07.10.1981București
PREDA Iulia AndradaCadeți1,56 m43 kg13.02.2001București
RACILA LucianSeniori1,75 m72 kg07.12.1987București
RADU Ionuț AndreiSeniori1,76 m74 kg03.09.1991București
ROSU Robert FlorinJuniori1,78 m67 kg08.09.1998București
SEBE Oana GabrielaSeniori1,67 m66 kg28.11.1985București
SLABU Andrei GeorgeCadeți1,73 m61 kg08.12.2000Voluntari
STANCIU Andrei MarianSeniori1,79 m71 kg07.10.1996București
STANCIU Ionuț CătălinJuniori1,78 m69 kg11.11.1998București
STEFAN MădălinaSeniori1,77 m62 kg27.07.1987București
STEFAN ZahariaJuniori1,78 m76 kg06.09.1997București
STOIAN GabrielJuniori1,75 m75 kg01.09.1997București
TEODORESCU DanaJuniori1,63 m58 kg16.06.1998București
TOMA Florin MariusSeniori1,73 m74 kg30.06.1982București
TUTUNGIU PaulSeniori1,83 m84 kg12.12.1995București
VISAN GeorgianaSeniori1,62 m61 kg10.08.1996București

Antrenori

NUME ȘI PRENUME FUNCTIA
Bogza Cristian Antrenor principal

Palmares karate 2000-2014

Campionate Mondiale: 42 medalii (13 aur, 12 argint, 17 bronz)
Campionate Europene: 88 medalii (24 aur, 27 argint, 37 bronz)
Campionate CISM si Spartachiade Militare: 5 medalii (2 aur, 1 argint, 2 bronz)
Camionate Nationale: 330 titluri
Cupa Romaniei: 8

Rezultate

Campionatul Mondial Shotokan 22.07.2019

Hradec Kralove, Cehia 17-22.07.2019

Pop Alexandra categ. 60 kg locul 2 Medalie de argint
 „ open locul 2 Medalie de argint
Baciu Raluca , Pop Alexandra echipe locul 3 Medalie de bronz
Bălănică Alexandru echipe juniori locul 2 Medalie de argint

 

Campionatul European Shito Ryu Seniori 16.06.2019

Arad 14-16.06.2019

Olteanu Lavinia kata locul 1 Campioană europeană
Pop Alexandra kumite -53kg locul 2 Medalie de argint
Roșu Robert kumite -72kg locul 3 Medalie de bronz
Popa Paul (contribuție) echipe I locul 1 Campion european
Grosu Ionuț, Roșu Robert (contribuție) echipe II locul 2 Medalie de argint
Pop Alexandra (contribuție) echipe feminin locul 3 Medalie de bronz

 

Cupa României Goju Ryu 09.06.2019

Brazi 09.06.2019

18 locuri 1
18 locuri 2
15 locuri 3

 

Campionatul Național Interstiluri 17.03.2019

Izvorani 17.03.2019

Olteanu Lavinia kata ind. fem locul 1 Campioană Națională
Pop Alexandra kata ind. fem locul 2  
Guță Adrian kata ind. masc. locul 1 Campioană Națională
Alexe Dorin kata ind. masc. locul 2  
Bocan Iulia, Tudor Nadine, Alexandru Andrada kata echipe fem. locul 2  
Marin Cătălina kumite +68kg fem. locul 2  
Morar Alexandra kumite + 68kg fem locul 3  
Baciu Raluca kumite – 68kg fem. locul 2  
Pârâu Lorena kumite – 55kg fem. locul 3  
Stoian Gabriel kumite – 84 kg masc. locul 3  

 

Campionatul Național Goju Ryu 03.03.2019

Izvorani 03.03.2019

19 locuri 1 Campioni naționali
14 locuri 2  
20 locuri 3  

 

Campionatul European Wodo Kai Cadeți și Juniori, Tineret U 23 ți Seniori 27.11.2018

Dublin, Irlanda 23-27.11.2018

Slabu George (+ 76 KG) juniori locul 3 Medalie de bronz
Grosu Ionuț (+ 84 kg) U 21 locul 2 Medalie de argint
 „ seniori locul 3 Medalie de bronz
Pop Alexandra ( - 55 kg) locul 2 Medalie de argint
 „ echipe seniori locul 3 Medalie de bronz
Roșu Robert ( - 75 kg) U 21 locul 2 Medalie de argint
 „ seniori locul 2 Medalie de argint
Baciu Raluca ( + 61 kg) locul 3 Medalie de bronz
 „ echipe seniori locul 3 Medalie de bronz

 

Campionatul Național Interstiluri Cadeți și Tineret 18.11.2018

Sala Polivalentă 18.11.2018

Constantinescu Alexandra kumite cadeți locul 2  
Grosu Ionuț kumite U 21 locul 1 Campion național
Roșu Robert locul 2  
Teodorescu Dana locul 2  
Neagu Gabriela locul 2  
Atanasov Gabriel locul 3  
Tudor Nadine kata U 21 locul 2  
Bocan Iulia locul 3  

 

Campionatul European Goju - Ryu 23.09.2018

Porto, Portugalia 21-23.09.2018
seniori

Pop Alexandra -50 kg locul 1 Campion european
Baciu Raluca -68 kg locul 1 Campioană europeană
Atanasov Gabriel +84 kg locul 1 Campion european

U 21

Atanasov Gabriel +84 kg locul 1 Campion european
Stoian Gabriel -84 kg locul 1 Campion european
5   locuri 2 Medalii de argint
11   locuri 3 Medalii de bronz
5   locuri 5  

 

Openul Internațional al României și Campionatul European de Karate ESKU 24.06.2018

Buzău 22-24.06.2018

17 locuri 1 Campioni europeni
20 locuri 2 Medalii de argint
21 locuri 3 Medalii de bronz

 

Campionatul European Shito Ryu 17.06.2018

Lanciano, Italia 15-17.06.2018

Slabu George kumite juniori 63 kg locul 1 Campion  european
 „(contribuție) echipe juniori locul 3 Medalie de bronz
Pop Alexandra kumite seniori 50 kg locul 1 Camp. europeană
 „(contribuție) echipe seniori locul 2 Medalie de bronz
Baciu Raluca kumite seniori 60 kg locul 2 Medalie de argint
 „(contribuție) echipe seniori locul 3 Medalie de bronz

 

Toate rezultatele

Parteneri

 

Ultimele stiri