ÎNCHIDEȚI
Meniu

Tenis de masă

Istoric

Povestea Secției Tenis de masă a venit ca urmare a numeroaselor succese internaționale a acestui sport palpitant și spectaculos.

Fondată în luna iulie a anului 2016, secția de tenis de masă reprezintã, poate, cel mai îndrãzneț proiect, iar echipa secției recent înființate și-a propus sã realizeze performanțe majore în timp, atât pe plan intern, cât și în competițiile internaționale de anvergură.

În strânsa legătură cu federația de specialitate, factor determinant al realizãrii acestui proiect, începând cu anul 2017, s-au stabilit obiective de performanță pe termen mediu și lung.

Chiar de la început, primii antrenori ai echipei masculine de seniori, Andrei FILIMON și Ionuț SENI, s-au alãturat clubului, fiind atrași de proiectul propus de CSA ,,STEAUA BUCUREȘTI” și având gânduri mari cu privire la obiectivele stabilite.

În foarte scurt timp de la înființare, echipele de tenis de masã CSA „STEAUA BUCUREȘTI” s-au impus, reușind să domine întrecerile naționale la nivel de copii, iar echipa de seniori a clubului roș-albastru, care a promovat la sfârșitul verii în Divizia B, este lider autoritar după turul campionatului 2016/2017.

Primul manager al secției, Bogdan MARINESCU, s-a dovedit a fi foarte activ în acest proiect și, împreună cu staff-ul tehnic, a trasat obiectivele de performanță ale clubului: cooptarea sportivilor de top din cadrul secției la echipele naționale și pentru participarea la JO din 2020 și 2024.

 Sportivi

PRENUME/NUME DATA NAȘTERII NAȚIONALITATE
George COROIAN 02.09.1985 ROU
Alexandru GHEORGHE 12.02.1980 ROU
Lucian MUNTEANU 27.09.1993 ROU
Mircea ALEXANDRU 04.04.1996 ROU
Valentin BOACA 01.01.1985 ROU
Andrei  FILIMON 27.07.1977 ROU
Elizabeta SAMARA 15.04.1989 ROU
Aura BORDEI 26.09.1980 ROU
Ioana STOINEA 15.02.1988 ROU
Andreea BUCUR 11.06.1998 ROU
Ioana TEPELEA 09.01.2000 ROU
Matei DUMITRESCU 11.05.2004 ROU
Andrei MIRON 12.08.2004 ROU
Darius MOVILEANU 19.08.2005 ROU
Andrei ISTRATE 01.07.2005 ROU
Dragoș BUJOR 19.08.2006 ROU
Horia URSUȚ 27.05.2006 ROU
Luca OPREA 25.01.2007 ROU
Eduard IONESCU 09.11.2004 ROU

Staff tehnic

Andrei FILIMON Antrenor ROMÂNIA
Ionuț SENI Antrenor ROMÂNIA
Alexandru GHEORGHE Antrenor ROMÂNIA
Bogdan MARINESCU Manager ROMÂNIA

Palmares Tenis de masă 2016-2018

Campionate Europene: 6 medalii: (1 aur, 2 argint, 3 bronz)
Jocuri Europene:
2 medalii (1 aur, 1 argint)
Campionate și Jocuri Balcanice: 8 medalii: (4 aur, 3 argint, 1 bronz)
Campionate Naționale: 13
Cupa României: 4

Rezultate

Open Juniori și Cadeți 17.11.2019

Guimaraes, Portugalia, 14-17.11.2019

Istrate Andrei, Bujor Dragoș, Ursuț Horia Locul I
Bujor Dragoș Locul I
Bujor Dragoș (contribuție) Locul I
Istrate Andrei, Ursuț Horia Locul II

 

Openul Ungariei Juniori II 11.11.2019

Szombathely, Ungaria 05-11.11.2019

Movileanu Darius, Ursuț Horia, Bujor Dragoș (contribuție) Locul II Medalie de argint

 

Cupa Mondială 10.11.2019

Tokyo, Japonia 06-10.11.2019

Szocs Bernadette, Samara Elizabeta (contribuție) Locul V

 

Cupa Mondială Cadeți 03.11.2019

Wladyslawowo, Polonia 01-03.11.2019

Movileanu Darius   Individual Locul I Medalie de aur
Movileanu Darius Echipe-echipa Europei contribuție Locul III Medalie de bronz

 

Turul Superligii Naționale feminin 03.11.2019

Buzău 30.10-03.11.2019
Echipe feminin

CSA Steaua – CSM Slatina 3 – 0
CSA Steaua – CSM Arad 3 – 0
CSA Steaua – Farul Constanța 3 – 0
CSA Steaua – CSM Moinești 3 – 0
CSA Steaua – CSM Iași 3 – 1
CSA Steaua – Dumbrăvița 3 – 0
CSA Steaua – CSM Bistrița 3 – 0

 

Openul Macedoniei Juniori 13.10.2019

Skopje, 11-13.10.2019

Istrate Andrei Individual juniori I Locul I
Istrate Andrei Individual juniori II Locul I
Ionescu Eduard, Tomică Alexandru Dublu juniori I Locul III
Istrate Andrei (contribuție) Locul III
Istrate Andrei (contribuție) Dublu juniori II Locul I
Ionescu Eduard, Tomică Alexandru Echipe juniori I Locul II
Istrate Andrei (contribuție) Echipe juniori II Locul II

Openul Sloveniei 06.10.2019

Slovenia, 04-06.10.2019

Istrate Andrei, Ursuț Horia Echipe juniori II Locul III
 Istrate Andrei, Ursuț Horia Dublu juniori II Locul II
Dumitrescu Matei, Miron Andrei Locul III
Istrate Andrei Individual Juniori II Locul I
Ursuț Horia Locul III

 

 

 

Top 10 Europa 06.10.2019

Noordwijk Olanda, 04.10.-06.10.2019

Darius Movileanu Cadeți Locul I

 

Campionatul European Echipe Seniori 09.09.2019

Nantes, Franța 03-09.09.2019

Echipe Samara Elizabeta, Szocs Bernadette (contribuție) Locul I Campioane europene

 

Campionatul European Juniori 21.07.2019

Ostrava, Cehia 19-21.07.2019

Movileanu Darius (contribuție) dublu mixt locul 3 Medalie de bronz
Ionescu Eduard (contribuție) dublu locul 1 Campion european
Movileanu Darius simplu locul 1 Campion european

 

Toate rezultatele

Galerie foto

Parteneri

Ultimele stiri