Steaua București, victorie la scor

Azi, 07 septembrie 2019, a avut loc etapa a patra din Liga a IV-a la fotbal dintre Steaua București și ACS Unirea Politehnica, scor 13 – 0 (6 – 0).

Garnitura cu care antrenorii noștri au abordat partida a fost următoarea: 1. Teodor Meilă, 20. Marian Neagu, 5. Sergiu Bactăr, 6. Dorin Capotă, 13. Adrian Ilie, 8. Marian Neagoe, 10. Rareş Enceanu, 30. Liviu Băjenaru, 9. Valentin Niculae, 11. Andrei Antohi, 7. Florin Răsdan.

Rezerve: 22. Iancu, 3. Ban, 4. Neaga, 47. Robu, 99. Niţu, 31. Elek, 17. Mihai.

Staff-ul tehnic a folosit un prim 11 diferit de cel din partida precedentă, cu ACS Electrica. Jocul a fost controlat la toate capitolele de roș-albaștri, care au deschis scorul în minutul 8 prin Răsdan, iar majorarea a venit 5 minute mai târziu prin Liviu Băjenaru care a marcat din lovitura de pedeapsa după un fault în careu la Florin Răsdan. În prima repriză steliștii au mai înscris de 5 ori, la pauză, scorul era de 6-0.

În repriza secundă, oaspeții au rămas în 10 jucători din minutul 57 după eliminarea căpitanului Politehnicii, Adrian Iliescu, pentru al doilea cartonaș galben iar steliștii au profitat de degringolada din apărarea oaspeților și au marcat de încă patru ori în cinci minute. Minutul 70 a însemnat o nouă eliminare la Politehnica (Cezar Lazăr) iar în doar noua jucători Unirea a mai încasat alte trei goluri.

Au marcat: Băjenaru (min. 12, 38), Antohi (min. 17, 61, 64), Răsdan (min. 8, 62, 65), Niculae (min. 5, 44), Elek (min. 79), Robu (min. 82, 89).

„A fost un antrenament util în vederea meciului din Cupa României cu Concordia Chiajna și nu ascund faptul că băieții au promisă și o primă în cazul calificării în turul următor al Cupei. Miercuri așteptăm cât mai mulți suporteri în tribunele stadionului Berceni pentru a ne susține” – a declarat Iulian Miu, antrenorul secund al echipei Steaua București la finalul meciului.

În urma acestei victorii, echipa noastră este în fruntea clasamentului, are 12 puncte și un excelent golaveraj de 38 – 0, superior echipelor cu care se afla la egalitate, Bucharest United și FC Rapid 1923 II.

În etapa viitoare, a cincea din Liga a IV-a, Steaua București va juca pe stadionul Rocar cu AFC Comprest Gim. Partida va avea loc pe 14 septembrie 2019, ora 17.00.