Succes categoric al baschetbaliștilor militari

Sâmbătă, 16 martie 2019, la Sala Sporturilor din Constanța, a avut loc etapa a VII-a din Grupa Galbenă a Ligii Naționale de baschet masculin, ABC Athletic Constanța – CSA Steaua București, scor 48 – 82 (10 – 24, 15 – 22, 10 – 17, 13 – 19).

Din echipa de start a meciului au făcut parte Andrei Mandache, Skylar Spancer, Radu Vîrnă, Zarko Djuric și Ante Delas.

În primul sfert, echipa militară a reușit un parțial de 17-1, evidențiindu-se baschetbaliștii Andrei Mandache, Zarko Djuric și Ante Delas. În continuare echipa și-a impus jocul și prima repriză s-a terminat 24 -10.

Sfertul doi a fost dominat de echipa roș-albastră și astfel CSA Steaua București a intrat la pauză cu un avantaj de 21 puncte, 46 -25.

În sfertul trei și patru echipa din Ghencea s-a impus printr-un joc tehnic și tactic și a reușit să obțină victoria.

De la echipa roș-albastră s-au remarcat: Zarko Djuric cu 17 puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive, Andrei Mandache cu 16 puncte, 5 pase decisive și 2 recuperări, Uros Lucic cu 15 puncte, Skylar Spancer cu 12 puncte, 15 recuperări, 4 capace, 3 pase decisive și 3 intercepții și Ante Delas cu 12 puncte, 5 recuperări și 6 pase decisive.

După această victorie, echipa de baschet Steaua București își consolidează poziția în Grupa Galbenă cu 5 victorii și 2 înfrângeri, ocupând locul 3 cu 12 puncte, la 1 punct de ocupantele locurilor 1 și 2, Dinamo Știința București și CSO Voluntari.

Echipa antrenată de Sașa Ocokoljic mai are 3 partide de jucat până la sfârșitul sezonului regulat din Liga Națională pentru a ajunge pe unul din primele 2 locuri ale clasamentului, ceea ce îi conferă calificarea în play-off-ul competiției.

Următorul meci al echipei de baschet Steaua București va fi în sferturile Cupei României care se vor desfășura la sala Mihai Viteazul miercuri, 20 martie 2019, ora 16.30. Meciul va fi transmis de Digi Sport.

În cadrul Ligii Naționale de baschet masculin următorul meci al echipei Steaua București va fi sâmbătă, 23 martie 2019, la sala Mihai Viteazul cu CS Municipal Mediaș.