ÎNCHIDEȚI
Meniu

1950

0-1950

  • Clubul își schimbă din nou denumirea, devenind Casa Centrală a Armatei;
  • Ion Vasilov cucerește titlul de campion național la box, primul din istoria secției;
  • Începe dominația pe plan național a secției de motociclism (18 titluri), care va continua încă 7 ani;
  • Prima victorie în campionatul național de scrimă a sportivilor militari, realizată de către formația de sabie;
  • Iau ființă trei secții noi: gimnastică, hochei pe gheață și haltere.

1964

  • La Jocurile Olimpice de la Tokyo, Iolanda Balaș devine pentru a doua oară campioană olimpică, stabilind și un nou record olimpic;
  • La aceeași ediție, sportivii militari mai cuceresc două medalii de argint prin Andrei Igorov (canoe simplu) și Cornelia Sideri (kaiac dublu), precum și o medalie de bronz prin luptătorul Dumitru Pârvulescu (lupte greco-romane, categoria 52 kg);
  • Halterofilul Lazăr Baroga stabilește recordul olimpic la categoria 90kg/total, dar se clasează în final pe locul patru;
  • Halterofilul Ficzi Balasz – medalie de argint la europenele de la Moscova;
  • Învingătoare în finala contra Suediei, România devine pentru a doua oară Campioană Mondială la handbal, cu steliștii Aurel Bulgariu, Gheeorghe Gruia, Iosif Iacob, Olimpiu Nodea, Cornel Oțelea și Ion Popescu în echipă;
  • Halterofilii militari stabilesc 7 recorduri naționale;
  • Secția de tir cucerește 22 titluri naționale, cifră record în România;
  • Cicliștii Ioan Stoica și Ion Ardeleanu cuceresc, cu echipa națională, medalia de argint la ”Cursa Păcii”;
  • Călăreții Neculai Marcoci (cu Corvin) și Nicolae Mihalcea (cu Mihnea) cuceresc, cu echipa României, medalia de argint în precampionatul european.

1949

0-1949

  • Iau ființă secțiile de natație, polo pe apă, lupte, canotaj, kaiac-canoe;
  • Se înființează și secția de alpinism, care ulterior va fi transferată la Brașov;
  • Echipa de rugby aduce clubului primul titlu de Campioană Națională de echipe;
  • Echipa de fotbal cucerește primul său titlu de Campioană a României;
  • Ia ființă secția de schi;
  • Proaspăt înființata echipă de handbal în 11 cucerește Cupa României;
  • Ciclistul Ervant Norhadian cucerește primul titlu de campion național al secției, în proba de șosea-fond individual.

1993

  • Liliana Năstase obține cel de-al doilea titlu de campioană mondială de sală la pentatlon, iar Ella Covacs cucerește o medalie mondială de bronz în proba sa consacrată – 800 m;
  • Opt sportivi ai secției de canotaj devin campioni mondiali: Doina Robu, Ioana Olteanu, Viorica Neculai, Veronica Cochelea, Doina Ignat, Constanța Pipotă (schif 8+1 rame), Dorin Alupei și Iulică Ruican (schif 4+1 rame); echipajul masculin de 8+1 cu Dorin Alupei, Cornel Nemțoc, Iulică Ruican și Vasile Măstăcan – obține medalia de argint;
  • La Campionatele Mondiale de Scrimă, floretistele Laura Badea, Craudia Grigorescu și Elisabeta Tufan cuceresc medalia de argint pe echipe, iar Laura Badea – medalia de bronz la individual;
  • Halterofilul Constantin Udrea își trece și el în palmares o medalie mondială – bronz la stilul smuls, categoria 108 kg;
  • O nouă promisiune a secției de atletism – Claudia Nicolau – medalie de bronz (săritura în lungime) la europenele de juniori;
  • 7 medalii la Campionatele Europene pentru juniorii secției de tir; Iulian Raicea (pistol, viteză), Anca Ionescu și Liliana Vâlcea (pușcă echipe) obțin medalia de aur, iar Marius Vasile (pușcă 3×40 focuri) – medalie de argint;
  • Echipele de fotbal, handbal, hochei și polo – campioane naționale;
  • Secția de atletism cucerește cele mai multe titluri de campion național – 32, dintre care 18 la seniori; urmează tirul (30 de titluri) și judo (21 de titluri).

2013

  • După închierea ciclului olimpic 2008 – 2012, politica clubului se stabilește pe baza obiectivelor de performanță îndeplinite în ultimii ani. Astfel, clubul reușește să se
    axeze pe depistarea şi selecţionarea celor mai talentaţi juniori şi promovarea acestora la loturile naţionale şi olimpice, dezvoltând în consecință propria pepinieră de
    sportivi.
  • La majoritatea disciplinelor sportive din cadrul Clubului Sportiv al Armatei „Steaua” are loc schimbul de generații, ca urmare a retragerii din activitate a unor sportivi valoroși, în special din cadrul secțiilor individuale.
  • La nivelul reprezentării internaționale, atleta Bianca RĂZOR obține titlul de vicecampioană europeană de juniori la proba de 400m;
  • De asemenea, Bianca RĂZOR și Alina PANAINTE câștigă medalia de aur la Campionatele Balcanice, în proba de ștafetă, 4x400m, senioare, iar junioara Loredana CĂRĂȘILĂ câștigă titlul de campioană balcanică la junioare, cu ștafeta de 4x400m. Tot în această ediție a Campionatului Balcanic, steliștii reușesc să obțină șase titluri de vicecampioni prin: Nicoleta ANGHELESCU (suliţă senioare), Andrei ŞTEFANA (3000m seniori), Alina ROTARU (săritura în lungime, senioare), Daniela STANCIU (săritura în înălţime, senioare), Alin FIRFIRICĂ (aruncarea discului, juniori), Ioan PIŢIGOI (ștafeta 4x100m, juniori);
  • Canotoarele Roxana COGIANU, în barca de 2 rame și cea de 8+1, dar și Ionelia ZAHARIA devin vicecampioane mondiale la nivel de senioare, la CM din Aiguebelette (Franța);
  • La Campionatele Europene de seniori, Roxana COGIANU, Ionelia ZAHARIA (barca 8+1) obțin un nou succes, locul I, iar Cristi PÂRGHIE și Florin CURUEA (barca de 4 rame) reușesc să obțină titlul de vicecampion european.
  • La Campionatul Mondial U23 (Linz-Ottensheim), se obțin 3 locuri I, prin Mădălina RUSU (2 rame), Andreea TĂTARU, Ioana VRÂNCEANU (4 vâsle) și Cristian PÂRGHIE (4 rame);
  • La nivel de juniori, Corneliu Pavel CURUZAN și Iuliana POPA câștigă fiecare titlul de campioni europeni de juniori, în barca de 4 vâsle;
  • Halterofila Dana BERCHI câștigă locul II la categoria 53kg, în cadrul Campionatului European de Tineret;
  • Judoka Andreea CHIŢU categoria 52 kg câștigă medalia de argint la Campionatele Europene de la Budapesta;
  • Karateka Mădălina ŞTEFAN aduce o contribuţie la echipe, în cadrul Campionatului Mondial de Goju Ryu, reușind câștigarea medaliei de aur;
  • La Campionatele Europene de la Herceg Novi (Muntenegru), sportivii steliști câștigă șapte titluri de campioni prin Paul POPA, Adrian GUŢĂ și Francesca GOGOT la nivel de seniori și prin juniorii Corina PÂRÂU, Dana TEODORESCU și Paul TUTUNGIU;
  • Iulian ȘERBAN obține titlul de vicecampion modial de seniori și titlul de campion european la aceeași probă (K1 – 200m, paracanoe). Tot în cadrul Campionatului European de seniori, Kaiac – Canoe, Iosif CHIRILĂ, Cătălin COSTACHE și Gabriel GHEOACĂ devin vicecampioni europeni, cu canoea de 4, în proba de 1000m;
  • Luptătoarea Alina VUC (categoria 48kg, lupte libere) obține titlul de vicecampioană mondială la Moscova, la junioare și medalia de bronz la Campionatul European de la Tbilisi, de asemenea la juniori;
  • Secția de scrimă a clubului, reușește performanțe pe toate planurile:
    – Alin BADEA (sabie masculin echipe), vicecampion mondial;
    Ana Maria BRÂNZĂ, Simona POP, Maria UDREA (spadă feminin echipe), medalie de bronz;
    – Simona POP obține medalia de bronz la spadă, feminin individual;
    – Echipa de spadă, formată din Ana Maria BRÂNZĂ, Maria UDREA, Simona DEAC, Greta VEREŞ obțin locul II în Cupa Campionilor Europeni;
    – Spadasina Ana Maria BRÂNZĂ obține titlul de campioană europeană la individual și pe cel de vicecampioană la echipe, împreună cu Maria UDREA, Simona POP și Simona DEAC;
    – Ana Maria BOLDOR obține medalia de argint la floretă, individual feminin, devenind vicecampioană europeană de juniori;
  • Echipa de rugby câștigă ediția a patra a turneului memorial „EROII REVOLUȚIEI – Radu DURBAC și Florică MURARIU”, învingând adversarul tradițional, selecționata națională a Armatei Franceze;
  • Pe plan național, echipa de rugby seniori CSA Steaua câștigă Cupa României și obțin medaliile de argint în Campionatul Național, iar rugbyștii juniori U16 și U17, titlurile de campioni naționali la categoriile de vârstă;
  • Echipa de baschet promovează în Liga Națională, primul eșalon valoric oficial;
  • Echipa de handbal promovează în Liga Națională, după numai un sezon petrecut în eșalonul secund;
  • Voleibaliștii juniori Cătălin STOENETE și Mihai CRISTE își aduc contribuția în echipa națională, alături de antrenorul George GRIGORIE, obținând titlul de campion balcanic, la juniori și cadeți.
  • Scrimera Ana Maria BRÂNZĂ este desemnată cel mai bun sportiv al clubului;

1955

0-1955Ludovic Szabo cursa Cehia

  • În formația Toma, V. Zavoda, Dumitresu – Onisie, Caricaș, Bone – V. Moldovan, Constantin, Alexandrescu, F. Zavoda, Tătaru, echipa de fotbal cucerește Cupa României, după o finală dramatică cu Progresul Oradea 6-3 (0-1; 3-3);
  • Ilie Tudor câștigă turneul internațional de spadă de la Leipzig;
  • Mircea Dobrescu obține medalia de argint la Campionatele Europene de Box de la Berlin;
  • Motociclistul Ludovic Szabo câștigă cursa de 6 zile de la Gottwaldov, Cehoslovacia;
  • 6 titluri de campioni naționali pentru boxeri;
  • Echipa de handbal – din nou campioană națională;
  • Echipa de rugby câștigă Cupa României;
  • Medalie de argint la Campionatul European pentru voleibaliștii Emilian Mitroi și Ștefan Roman.

1971

0-1971

  • În Sala ”Pierre de Coubertin” din Paris, Ilie Năstase dă un adevărat recital în Turneul Campionilor, învingându-i, pe rând, pe Cliff Richey, Clark Graebner, Jan Kodes, Zelinko Franulovici și, în finală, pe Stan Smith;
  • În formația Suzana Ardeleanu, Ileana Drâmbă, Ana Pascu, Ecaterina Stahl, Olga Szabo, echipa de floretă câștigă pentru a doua oară Cupa Europei;
  • Medalie de argint la europenele de box de la Madrid pentru Alec Năstac;
  • Carol Corbu – medalie de bronz la europenele de atletism de la Helsinki, în proba de triplusalt;
  • Medalie de aur la Campionatele Mondiale pentru Gheorghe Danilov și Gheorghe Simionov (canoe 2), precum și pentru Costel Coșniță și Vasile Simioncenco, în kaiacul de 4;
  • Iosif Molnar și calul Argint devin campioni balcanici la dresaj;
  • Prima victorie în campionatul național a lui Cornel Oțelea, în calitate de antrenor al echipei de handbal;
  • Luptătorul Gheorghe Stoiciu – vicecampion mondial la Sofia;
  • Ilie Năstase urcă pe locul 1 în topul european și pe 3 în cel mondial, după australianul John Newcombe și americanul Stan Smith;
  • Din nou Ilie Năstase este „cel mai bun sportiv al României”.

1976

0-1976

  • 16 titluri de campion național și 6 noi recorduri ale României pentru halterofili;
  • Victorie de prestigiu la baschet: Steaua – Dinamo Moscova 103-96;
  • La Jocurile Olimpice de la Montreal: 3 medalii de argint (Gheorghe Berceanu – lupte, Gheorghe Danilov și Gheorghe Simionov – canoe dublu, Cristian Gațu, Ștefan Birtalan, Cezar Drăgăniță, Gavril Kicsid, Nicolae Munteanu, Werner Stockl, Constantin Tudosie și Radu Voina – handbal) și 4 de bronz (Gheorghe Megelea – suliță, Alex Năstac – box, Malîhin Policarp, Larion Serghei – kaiac 2 500 m, Corneliu Marin, Marin Mustață, Alexandru Nilca și Ioan Pop – sabie echipe);
  • Cu 7 sportivi militari în echipă, România se califică pentru prima dată în grupa A a Campionatului Mondial de Hochei;
  • 8 titluri naționale din tot atâtea posibile pentru secția de scrimă.

1995

  • Laura Badea – campioană mondială la floretă feminin individual; împreună cu Elisabeta Tufan și Claudia Grigorescu cucerește și medalia de argint pe echipe;
  • Claudia Presecan obține o nouă medalie de aur, pe echipe, la campionatele mondiale de gimnastică;
  • Sorin Babii – campion european în proba de pistol liber;
  • Laura Itcon (800 m) și Bogdan Tudor (lungime) devin campioni balcanici; Călăreții Marius Curtezanu/Sorg, Alina Alexandrescu/Semeț și Cristina Călin/Șerpaș – campioni balcanici în proba de dresaj-echipe;
  • Handbaliștii Ștefan Laufceac, Marius Ionescu, Marius Florea și Ion Sărățean devin, la rândul lor, campioni balcanici;
  • Trăgătorii Marin Matei și Ioan Toman se impun la campionatele mondiale de tir, cucerind medalia de aur în proba de talere – skeet, echipe;
  • Zece sportivi steliști obțin medalii de argint la campionatele mondiale: Doina Ignat, Ioana Olteanu, Dobrița Preda, Anca Tănase, Veronica Cochelea (canotaj, schif 8+1 rame), Dan Burincă (gimnastică, inele), Petru Sudureac (lupte greco-romane), Romică Șerban, Daniel Șerban (kaiac 2-200 m) și Antonel Borșan (C4 -500 m și C2-1.000 m);
  • Medalie de bronz la Campionatele Mondiale de natație pentru Nicolae Butacu și Nicolae Ivan în proba de 4×100 m liber;
  • Cele mai multe titluri de campion național sunt obținute de secțiile de tir (31 titluri), atletism (27 titluri) și canotaj (26 titluri);
  • Echipele de handbal și hochei pe gheață – campioane naționale;
  • Laura Badea este desemnată ”sportiva anului”, iar CSA Steaua – ”clubul nr. 1” al României.

1999

1999-reka-szabo

  • Medalie de aur la Campionatele Mondiale de Canotaj din Canada pentru stelistele Ioana Olteanu, Aurica Chiriță, Magdalena Dumitrache și Mărioara Popescu;
  • Kaiaciștii Sorin Petcu, Vasile Curuzan și Romică Șerban cuceresc medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Milano, în proba de kaiac 4, pe 1000 m;
  • Înotătorul Dragoș Coman câștigă medalia de argint la Campionatele Europene de la Istanbul;
  • Florin Huidu (canoe 4 – 500 m) – medalie de argint la europenele de la Zagreb;
  • Medalie de argint la Campionatul European de Scrimă pentru Laura Badea, Roxana Scarlat, Claudia Grigorescu, Reka Szabo (floretă echipe) și Dan Găureanu (sabie echipe);
  • Monica Iagăr (înălțime) și Lorena Diaconescu (înot, 100 m liber) – campioane mondiale universitare;
  • Ioana Olteanu, Aurica Chiriță, Magdalena Dumitrache și Ioana Olteanu – din nou, ”cele mai bune sportive ale României”.

1956

0-1956 Olga-Szabo

  • Două medalii de argint pentru schioarea Magdalena Marotineanu (coborâre și slalom), la Jocurile Mondiale Universitare de Iarnă;
  • Primul record mondial al clubului militar – stabilit de Iolanda Balaș în proba de săritură în înălțime (primul din cele 14 recorduri mondiale, câte au intrat în palmaresul acestei atlete de excepție);
  • Boxerii Gheorghe Negrea și Mircea Dobrescu, ca și floretista Olga Orban, cuceresc medalii de argint la J.O. de la Melbourne;
  • Primul titlu de campioană națională pentru echipa de baschet, cu 42 de puncte de 44 posibile; printre protagoniști: Mihai Nedef, Florin Burada, Dumitru Florea, Ioan Testiban;
  • Echipa de rugby câștigă Cupa României, echipa de fotbal – campioană națională;
  • Ciclistul Constantin Dumitrescu cucerește medalia de argint la ”Cursa Păcii”.

2010

0-2010 bianca razor

  • Atletele Alina Rotaru (săritura în lungime) și Bianca Răzor (400 m plat) cuceresc medaliile de argint la Jocurile Olimpice de cadeți de la Singapore;

0-2010 alina rotaru

  • Karatistul Paul Popa devine campion mondial de seniori la Goju Ryu și vice-campion mondial la shotokan;
  • Steluța Duță cucerește medalia de argint la Campionatul Mondial de Box din Barbados, la categoria 48 kg;
  • Sorin Alexandrescu devine campion balcanic la dresaj;
  • Canotoarele Eniko Mironcic, Ionelia Zaharia și Roxana Cogianu cuceresc medalia de aur la Campionatul European de la Montemor și medalia de bronz la Campionatul Mondial din Noua Zeelandă cu echipajul Romaniei de 8+1;
  • Gimnasta Sandra Izbașa se impune la Cupa Mondială de la Gent, Belgia, câștigând medalia de aur la sol;
  • Roxana Cocoș devine campioană europeană de tineret la haltere impunându-se la toate cele trei categorii cu nou record european; halterofilul Antoniu Buci cucerește și el două medalii la Campionatul European de seniori de la Minsk (aur la stilul aruncat și argint la total;
  • Se lansează oficial echipa de hochei Steaua Rangers printr-un eveniment de gală cu participarea echipei de hochei FC Barcelona;
  • După trei ani, Alina Dumitru revine în fruntea judo-ului continental câștigând medalia de aur la Campionatul European de la Viena, după care își adjudecă titlul de campioană europeană militară; la rândul ei, judoka Andreea Chițu devine campioană europeană militară la categoria 57 kg;
  • Kaiaciștii Nicolae Bogdan și Gabriel Gheoacă devin vice-campioni mondiali și campioni mondiali universitari;
  • La Campionatul European de lupte libere de la Balcu, stelistul Gheorghiță Ștefan își adjudecă medalia de bronz la categoria 84 kg;
  • Motociclistul Adrian Ciușdea se clasează pe prima treaptă a podiumului la Campionatul Est-European de Motociclism Viteză, câștigând medalia de aur la clasa 125 cmc;

2010-spada

  • Spadasinele Ana-Maria Brânză, Anca Măroiu și Simona Alexandru cuceresc medalia de aur la Campionatele Mondiale de Paris; în aceeași formulă ele devin și campioane mondiale militare la Caracas, în Venezuela; tot la Caracas, echipa de sabie masculin a clubului câștigă, de asemenea, titlul mondial militar.

Ultimele stiri