ÎNCHIDEȚI
Meniu

1963

  • Steaua domină handbalul românesc, devenind pentru prima dată campioană națională la jocul „în 7”;
  • Caiaciștii Vasile Nicoară și Haralambie Ivanov câștigă 3 titluri de Campioni Mondiali la Jajce, Iugoslavia;
  • Boxerii Constantin Ciucă și Vasile Badea cuceresc medaliile de argint la Campionatele Europene de la Moscova.

1978

0-1978

  • În Regata preolimpică de la Roma, noul dublu de canoe – format din frații Gheorghe și Toma Simionov – termină învingător în trei probe;
  • 7 locuri întâi în întrecerile internaționale pentru secția de călărie, avându-i ca principali protagoniști pe Dania Popescu și Cornel Ilin;
  • Echipa de hochei câștigă Campionatul Național și Cupa României;
  • Constantin Alexandru – campion european, campion mondial la lupte greco-romane (categoria 48 kg);
  • Medalie de argint la mondialele de kaiac-canoe pentru cuplurile Gheorghe Simionov – Toma Simionov și Nicușor Eșanu – Ion Bârlădeanu;
  • Tenismanul Dumitru Hărărdău – dublu campion al României;
  • Constantin Alexandru este desemnat „cel mai bun sportiv al României în anul 1978”.

1967

  • Boxerul Nicolae Gîju cucerește medalia de aur la Campionatele Europene de la Roma;
  • Al 10-lea titlu național pentru echipa de baschet;
  • Floretiștii Iuliu Falb, Mihai Țiu, Ionel Drâmbă și Ștefan Ardeleanu devin campioni mondiali cu echipa României, la Montreal;
  • Luptătorul Ion Baciu cucerește medalia de aur la Campionatele Mondiale și primește titlul de ”cel mai bun sportive al României”;
  • Ilie Năstase își începe ascensiunea în tenisul mondial, învingându-i pe englezii Taylor și Sangster, olandezul Okker, italianul Pietrangeli și spaniolul Santana;
  • Călărețul Gheorghe Langa cucerește 7 locuri întâi în concursurile internaționale;
  • Halterofilii stabilesc 19 recorduri naționale, cele mai multe fiind realizate de Ficzi Balasz și Zoro Fiat;
  • Luptătorul Simion Popescu devine campion european;
  • Handbaliștii Alexandru Dincă, Gheorghe Goran, Gheorghe Gruia, Iosif Iacob, Cornel Oțelea și Ion Popescu – medalie de bronz la Campionatul Mondial, cu reprezentativa României.

1988

  • La Jocurile Olimpice de la Seoul, Sorin Babii cucerește medalia de aur în proba de pistol liber 60 focuri, stabilind totodată și un nou record olimpic;
  • Luptătorul Vasile Pușcașu devine, la rândul lui, campion olimpic la lupte libere – categoria 100 kg;
  • Medalii olimpice de argint: Ecaterina Golea (gimnastică, echipe), Nicu Vlad (haltere, 100 kg total), Dănuț Dobre, Dimitrie Popescu, Ioan Șnep, Veronica Necula, Mărioara Trașcă (canotaj);
  • Medalii olimpice de bronz – Anișoara Mânea (schif 4 rame fără cârmaci), Veronica Necula și Mărioara Trașcă (schif 8+1 rame);
  • Galina Astafei continuă ascensiunea din ultimii doi ani și se impune pe plan internațional: la Sudbury (Canada), ea devine campioană mondială la înălțime cu o săritură de 2,00 m;
  • An de grație al halterofililor: 20 de medalii la campionatele europene și mondiale; Nicu Vlad obține două medalii de bronz la mondialele de la Seoul, Attila Czanka și Traian Cihărean – campioni europeni de juniori, campioni mondiali de juniori, medaliați cu bronz, respective argint, la europenele de seniori de la Cardiff, Marea Britanie;
  • Luptătorul Dănuț Prefit – medalie de bronz la europenele de juniori de la Walbrzych (Polonia), iar Constantin Ozarchevici – medalie de bronz la mondialele de juniori de la Wolfurt, Austria.

2011

  • La campionatul mondial de Shotokan de la Moscova, Cristina Panait câștigă medalia de aur cu echipa României și medalia de argint la individual;
  • Selina Alexandrescu se impune la Campionatul Balcanic de Călărie de la Istanbul, cucerind medalia de aur în proba de dresaj;
  • Stelistele Eniko Mironcic, Ionelia Zaharia și Roxana Cogianu își păstrează titlul de campioane europene impunându-se la Bled, în Slovenia, cu echipajul de 8+1 al României;
  • Gimnasta Sandra Izbașa devine dublă campioană europeană, la sol și sărituri;
  • Judoka Alina Dumitru câștigă un nou titlu de campioană europeană, al șaptelea din cariera sa;

2011-iulian-serban

  • Kaiacistul Iulian Șerban devine campion mondial de seniori la paracanoe, iar Cătălin Costache și Gabriel Gheoacă cuceresc medalia de argint la Campionatul Mondial de la Szeged în proba de canoe 4 – 1000 m;
  • Luptătorii Cristina Croitoru (48 kg) și George Bucur (60 kg) câștigă medaliile de bronz la Campionatul European de seniori de la Dortmund;
  • Motociclistul Adrian Ciujdea devine campion balcanic la clasa 125 cmc;

0-2011 spada

  • Echipa de spadă feminin a CSA Steaua formată din Ana-Maria Brânză, Simona Alexandru și Anca Măroiu, câștigă, pe rând, Cupa Campionilor Europeni de la Napoli, Campionatul European de seniori de la Sheffield și Campionatul Mondial Militar de la Rio de Janeiro;
  • 2011-roxana-tudoseLa Campionatul European de Tir de la Belgrad, Serbia, junioara Roxana Tudose cucerește medalia de aur și titlul de campioană europeană în proba de pușcă 60 focuri culcat, stabilind totodată și un nou record național al probei;
  • Echipa de baschet încheie asocierea cu Turabo și își reîncepe parcursul în campionatul național din Divizia B.

1951

0-1951

  • Primul event realizat de echipa de fotbal: campioană națională cu 32 de puncte, golaveraj 46-16 și câștigătoare a Cupei României prin victoria cu 3-1 în finala cu Flacăra Mediaș;
  • Primii campioni naționali și pentru secția de haltere, prin Ștefan Achim și Illie Dancea;
  • Ioan Söter cucerește locul I la Campionatele Internaționale de Atletism ale României;
  • Iolanda Balaș cucerește primul titlu de campioană națională la seniori;
  • Halterofilul Ștefan Achim devine campion al României la categoria 56 kg;
  • Echipa de polo își trece în palmares primul titlu de campioană națională.

2016 & 2017

  • La JO RIO 2016, reprezentarea CSA „Steaua” a însemnat 22 de sportivi din 103 ai delegației României, reprezentând peste 20%;
  • Afirmăm cu mândrie că la Jocurile Olimpice de la Rio, Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” Bucureşti a obţinut cele mai strălucitoare medalii olimpice din delegaţia României prin fetele noastre de aur, la scrimă: Ana Maria POPESCU (Brânză), Simona GHERMAN și Simona POP;
  • Luptătorul Albert SARITOV și canotoarele Roxana COGIANU, Iuliana POPA și Oprea LAURA au reușit obținerea medaliilor de bronz și, nu în ultimul rând, Marian DRĂGULESCU a ocupat un onorant loc 4, la egalitate de puncte cu sportivul clasat pe treapta a treia a podiumului;
  • Tot în an olimpic, gimnastul Marian DRĂGULESCU a obținut medaliile de argint la sol și sărituri, la Campionatul European de la Berna (Elveția);
  • Sportiva secției de haltere, Sorina HULPAN (categoria 69kg), s-a clasat pe locul I la Campionatul European de juniori din Israel, reușind un total de 206kg (92kg la stilul smuls și 114kg la stilul aruncat);
  • La Campionatul European de juniori, halterofilul Doru Ilie STOIAN (categoria 77kg) a obținut medalia de bronz la total, clasându-se pe locul I la smuls și pe locul III la aruncat;
  • Judoka Andreea CHIȚU (categoria 52kg) a obținut medalia de bronz la Campionatul European de seniori, de la Kazan (Rusia);
  • Secția SAMBO completează palmaresul clubului două medalii de aur, obținute la Campionatul European de tineret, prin Dana TEODORESCU (kumite -61kg) și RalucaBACIU (kumite -68kg);
  • Canoiștii obțin pe linie locul II și medaliile de argint la Campionatele Mondiale și Europene de tineret și seniori, prin Leonid CARP și Ștefan STRAT (C2 – 1000m), Iosif CHIRILĂ (C2 – 500m), Paula și Valentina POȘTARU (C1 – 500m și C2 – 200m);
  • Luptătorii Alina VUC (categoria 48kg) și Andrei DUKOV (categoria 57kg) obțin medaliile de argint, respectiv bronz la Campionatul European de seniori, de la Riga (Estonia);
  • Juniorul Vlad MARIEA (categoria 74kg) obține locul 2 la Campionatul Mondial;
  • La jocuri sportive, echipele secției polo pe apă, atât la masculin cât și la feminin, au devenit campioane naționale și câștigătoare a Cupei României;
  • Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” a primit pentru a treia oară consecutiv organizarea Cupei Europei – Foretă feminin;
  • Gimnastul Marian DRĂGULESCU a reușit o performanță greu de egalat, câștigând un nou titlu european la sol la Campionatele Europene de la Cluj, 2017. Totodată, stelistul a devenit vicecampion european la sărituri, în cadrul aceluiași eveniment;
  • Marian DRĂGULESCU este cel mai medaliat gimnast al României din toate timpurile, atingând cota 31 în palmares:
    – 3 medalii la Jocurile Olimpice (1 de argint și 2 de bronz);
    – 10 la Campionatele Mondiale (8 de aur și 2 de argint);
    – 18 la Campionatele Europene (10 de aur, 6 de argint și 2 de bronz);
  • Sportivul secției box, Robert JITARU (categoria 56kg) a obținut locul I la Campionatul European U22, de la Brăila;
  • Luptătorii Andrei DUKOV (categoria 57kg) și Alina VUC (categoria 48kg) obțin medaliile de argint, respectiv bronz la Campionatul European de seniori, de la Novi Sad (Serbia);
  • Echipa feminină de foretă, formată din Anca SĂVEANU, Rebecca CÂNDESCU și Andreea GHEORGHE, a obținut medalia de argint la Campionatul European de cadeți.

1987

  • Continuă ascensiunea Galinei Astafei – medalie de argint la europenele de juniori de la Birmingham, Marea Britanie;
  • Boxerul Daniel Măeran obține medalia de bronz la Campionatele Europene de la Torino;
  • La Rotterdam, în Olanda, Eugenia Golea devine campioană mondială cu echipa de gimnastică a României și câștigă argintul individual în proba de sărituri; la europenele de la Moscova, gimnasta stelistă cucerise alte două medalii: argint în proba de bârnă și bronz – la sărituri;
  • Nicu Vlad și înscrie în palmares încă 6 medalii: aur, argint și bronz la europenele la Reims, o medalie de aur și două de argint la Campionatele Mondiale de la Ostrava;
  • Un alt halterofil – Attila Czanka – pare decis să preia ștafeta marilor performanțe: 3 medalii de aur la europenele de juniori, 3 medalii de aur la mondialele de juniori de la Belgrad și încă 3 medalii (una de aur și două de argint) la Campionatele Europene de seniori de la Reims;
  • Judoka Florin Lascău – bronz la europenele de juniori de la Wroclaw, Polonia;
  • Singurul medaliat din acest an al secției de kaiac-canoe: Nicușor Uidilescu – o medalie de argint și una de bronz la Campionatele Mondiale de juniori de la Belgrad;
  • Luptătorii Vasile Andrei și Vasile Pușcașu – vicecampioni europeni la Tampere, Finlanda;
  • La mondialele de lupte de la Clermont Ferrand (Franța), Vasile Pușcașu obține medalia de argint, iar Vasile Andrei – pe cea de bronz;
  • Juniorii secției de lupte nu se lasă mai prejos, cucerind 7 medalii la Campionatele Europene de la Lodz (dintre care 3 de aur prin Radu Ana, Ender Memet și Dănuț Prefit);
  • La Campionatele Mondiale de Scrimă de la Lausanne (Elveția), floretista Elisabeta Tufan o învinge în finală pe Zita Funkenhauser din Germania și cucerește medalia de aur; Elisabeta mai obține o medalie de argint la echipe, împreună cu Claudia Grigorescu;
  • Elena Taciuc (tir) obține medalia de bronz la europenele de la Bratislava în proba de pistol aer comprimat;
  • La Campionatele Europene (probe de glonț) de la Lahti (Finlanda), Sorin Babii cucerește argintul probe de pistol liber, individual și pe echipe (împreună cu Liviu Stan);
  • Echipa de fotbal cucerește Supercupa Europei – Gavril Balint, Lucian Bălan, Ilie Bărbulescu, Miodrag Belodedici, Ladislau Bölöni, Adrian Bumbescu, Gheorghe Hagi, Ștefan Iovan, Marius Lăcătuș, Mihai Majearu, Victor Pițurcă, Dumitru Stângaciu, Tudorel Stoica.

1954

0-1954

  • Iolanda Balaș (înălțime), Mircea Dobrescu (box), Victor Dumitrescu, Traian Ivănescu și Nicolae Tătaru (fotbal) devin campioni mondiali universitari;
  • Echipa de handbal câștigă titlul național cu 10 puncte în avans;
  • Se completează secția de pentatlon modern cu ofițeri selecționați de la cursul de perfecționare a ofițerilor cu pregătirea fizică;
  • Prima medalie europeană a secției de atletism – argint – este cucerită de Iolanda Balaș la înălțime, femei – aer liber;
  • Poloiștii Iosif Deutsch, Zoltan Hospodar, Octavian Iosim și Gavril Nagy – medalie de bronz la Jocurile Mondiale Universitare.

1997

1997-steaua-aniversare

  • Canotoarele Viorica Susanu, Ioana Olteanu, Veronica Cochelea, Anca Tănase, Doina Ignat și Elena Georgescu – campioane mondiale la Aiguebelette, Franța;

1997-monica-iagar

  • Gimnasta Claudia Presecan devine campioană mondială la Lausanne, pentru a treia oară consecutiv;
  • La europenele de scrimă de la Gdansk, Laura Badea cucerește medalia de aur, iar Roxana Scarlat pe cea de argint;
  • Antonel Borșan – campion mondial la canotaj în proba de canoe 4, pe 1000 m;
  • Floretistele Laura Badea și Roxana Scarlat cuceresc medalia de argint pe echipe la mondialele de scrimă de la Cape Town;
  • Medalie de argint pentru Monica Iagăr (înălțime) și medalie de bronz pentru Cristina Nicolau (lungime) la Jocurile Mondiale Universitare;
  • Sportivii steliști cuceresc 15 medalii de aur la Jocurile Balcanice;
  • CSA Steaua București este desemnat din nou ”Clubul nr. 1 al României”, cu 68 medalii în competițiile internaționale și 194 titluri de campion național.

1981

  • Vasile Stângă, Cezar Drăgăniță și Marian Dumitru – campioni mondiali universitari;
  • Al 15-lea titlu de Campioană Națională pentru echipa de handbal Steaua, sub conducerea antrenorilor Cornel Oțelea și Otto Thellman;
  • Campionul olimpic Ion Corneliu – invitat la sesiunea Academiei Olimpice de la Atena;

0-1981 sanda toma

  • Sanda Toma (canotaj) – campioană mondială;
  • Mihai Dragomirescu – dublu campion european de juniori în proba de pistol;
  • Ion Corneliu (pistol viteză), Toma Simionov (canoe dublu), Romulus Nicolescu (pușcă) și Mihai Dragomirescu (pistol aer comprimat) – campioni balcanici;
  • Echipa masculină de floretă – medalie de bronz la Cupa Europei;
  • Ion Corneliu – vicecampion european la Titograd;
  • Elena Ghioroaie – campioană europeană cu echipa României la pistol standard, medalie de bronz la individual;
  • Handbalistul Radu Voina – invitat la Congresul Olimpic de la Baden-Baden;
  • Petru Kuki (floretă) – medalie de bronz la campionatele europene;

0-1981 volei macavei

  • Petre Ionescu, Sorin Macavei și Florin Mina – campioni mondiali universitari cu reprezentativa României de volei;
  • Toma Simionov – „cel mai bun sportiv al României”.

1957

0-1957

  • Gheorghe Negrea cucerește medalia de aur la Campionatele Europene de box de la Praga, devenind astfel primul campion european al clubului;
  • CCA câștigă Cursa Munților la ciclism;
  • Pentatloniștii – campioni naționali pe echipe și individual (Dumitru Țintea);
  • 8 titluri naționale pentru secția de călărie;
  • Gheorghe Colbeanu devine campion mondial universitar cu echipa națională de volei;
  • Caiacistul Lavrente Calinov, canotorii Carol Vereș și Ștefan Kurecska – medalii de bronz la Campionatele Europene.

Ultimele stiri