ÎNCHIDEȚI
Meniu

2004

  • Salbă de medalii pentru CSA Steaua cu ocazia Campionatelor Europene de Kaiac-Canoe de la Poznan, Polonia, prin prestația excelentă a sportivilor Petre Condrat (2 medalii de aur și 2 de argint) și Silviu Simioncencu (o medalie de aur și una de bronz);
  • După titlul de campion balcanic și o medalie de bronz la Cupa Europei, atletul Ștefan Vasilache stabilește o premieră în atletismul românesc – cel mai bun rezultat masculin din istorie – prin medalia de bronz cucerită la Campionatele Mondiale de sală de la Budapesta în proba de săritură în înălțime;
  • Înotătorul Dragoș Coman cucerește medalia de bronz în proba de 1.500 m liber la Campionatul Mondial din S.U.A. și încă două medalii de bronz la Campionatele Europene de la Madrid, Spania (400 m liber și 1.500 m liber);
  • Judoka Alina Dumitru începe să se impună în competițiile internaționale, cucerind primul său titlu de campioană europeană la seniori;
  • La Campionatele Europene de Scrimă de la Copenhaga, Danemarca, echipa de floretă a României (cu stelistele Laura Badea și Roxana Scarlat în prim-plan) cucerește medalia de aur; Laura Badea câștigă titlul de campioană europeană la individual, iar Roxana Scarlat medalia de bronz; o altă medalie de bronz este obținută în proba de sabie individual de către Cătălina Gheorghițoaia;
  • Spadasina Ana-Maria Brânza devine campioană mondială de juniori și vice-campioană mondială militară la seniori;

0-2004 alexandra eremia

  • La Jocurile Olimpice de vară de la Atena, Grecia, patru sportive ale CSA Steaua cuceresc cel mai înalt titlu sportiv, devenind campioane olimpice: Aurica Bărascu-Chiriță (schif 8+1), Camelia Potec (natație, 200 m liber), Alexandra Eremia și Silvia Stroescu (gimnastică, echipe); gimnasta Alexandra Eremia mai obține o medalie de bronz individual, la bârnă;

2004-potec-camelia

  • An de excepție pentru înotătoarea Camelia Potec: 4 medalii la europenele de la Madrid, Spania (o medalie de aur și titlul de campioană europeană la 200 m liber, o medalie de argint la 400 m liber și două medalii de bronz la 800 m liber și ștafetă 4×200 m liber); sportiva se clasează pe un excelent loc secund în clasamentul general 2003-2004 al Cupei Mondiale și obține nu mai puțin de 11 titluri de campioană națională; într-o festivitate desfășurată la sediul Ministerului Apărării Naționale, Camelia Potec este desemnată Sportiva Anului 2004.

1954

0-1954

  • Iolanda Balaș (înălțime), Mircea Dobrescu (box), Victor Dumitrescu, Traian Ivănescu și Nicolae Tătaru (fotbal) devin campioni mondiali universitari;
  • Echipa de handbal câștigă titlul național cu 10 puncte în avans;
  • Se completează secția de pentatlon modern cu ofițeri selecționați de la cursul de perfecționare a ofițerilor cu pregătirea fizică;
  • Prima medalie europeană a secției de atletism – argint – este cucerită de Iolanda Balaș la înălțime, femei – aer liber;
  • Poloiștii Iosif Deutsch, Zoltan Hospodar, Octavian Iosim și Gavril Nagy – medalie de bronz la Jocurile Mondiale Universitare.

1970

  • Tenismenul Ilie Năstase urcă pe locul 6 în clasamentul mondial, după Newcombe, Rosewal, Laver, Roche și Okker, înaintea lui Richey, Ashe, Gimeno, Pilici;
  • Gimnastul Petre Mihaiuc cucerește 5 titluri balcanice;
  • Medalie de argint în Campionatul Mondial de Scrimă de la Ankara pentru Ana Pascu, Olga Szabo, Ileana Gyulai și Ecaterina Stahl;
  • Costel Coșniță și Vasile Simioncenco – medalie de bronz la mondialele de kaiac-canoe de la Copenhaga;
  • Ilie Năstase – pentru a doua oară consecutiv sportivul nr. 1 al țării;
  • Atleta Viorica Viscopoleanu (lungime) cucerește 20 de titluri de campion național;
  • Handbaliștii Alexandru Dincă, Cristian Gațu, Gheorghe Goran, Gheorghe Gruia, Mihail Marinescu, Ștefan Orban, Cornel Oțelea și Ion Popescu – devin campioni mondiali.

1983

0-1983 anisoara cusmir

  • Performanță de răsunet în lumea atletismului mondial: pe 4 iunie, Anișoara Stanciu duce recordul mondial la sărituri până la 7,43 m, infirmând astfel calculele antrenorilor, medicilor, biochimiștilor, specialiștilor care studiau dinamica creșterii valorii recordurilor și care prognosticaseră depășirea graniței de 7,40 m pentru anul 2000; agențiile internaționale de presă au transmis repetat în acea zi știrea despre ”fantastica, incredibila performanță a atletei românce”;
  • Boxerii Marian Fânățean și Mikloș Paizs – vicecampioni mondiali la Santo Domingo (Republica Dominicană), iar Doru Maricescu – vicecampion european la Varna, Bulgaria;
  • Halterofilul Vasile Groapă obține medalia de bronz la campionatele mondiale de la Moscova;
  • Succes deplin al sportivilor militari la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Tampere, Finlanda: 6 medaliați cu aur, 2 cu argint și 3 cu bronz; medaliile de aur au fost cucerite de Toma Simionov (canoe dublu -1000 m), Costică Olaru (canoe simplu – 500 m), Cornel Constantin, Angelin Velea, Ionel Lețcaie și Nicolae Feodosei (kaiac 4 – 1000 m);
  • Floretista Elizabeta Guzganu câștigă medalia de bronz la mondialele de tineret de la Budapesta;
  • La Jurmala, URSS, Daniela Moise devine campioană europeană de tineret la tenis și câștigă medalia de bronz la dublu-mixt, împreună cu Mihai Sovar;
  • Sorin Babii se remarcă la europenele de la București, cucerind medalia de bronz la individual și pe echipe în proba de pistol viteză;
  • Se înființează secția de judo;
  • Pentatloniștii Dumitru Spârlea, Marian Gheorghe și Lucian Țintea – medalie de argint la Cupa Campionilor Europeni.

1998

0-1998 roxana scarlat

  • La mondialele de canotaj de la Cologne, Magdalena Dumitrache, Ioana Olteanu, Veronica Cochelea și Doina Ignat cuceresc medalia de aur cu echipajul de schif 8+1 rame;
  • Medalie de argint la Campionatul Mondial de Scrimă de la Chaux-de-Fonds pentru floretistele Laura Badea, Roxana Scarlat, Reka Szabo și Claudia Grigorescu;
  • Săritoarea în înălțime Monica Iagăr cucerește două titluri de campioană europeană la Valencia, Spania (sală) și la Budapesta, Ungaria (outdoor);
  • Claudia Presecan – campioană europeană la St. Petersburg;
  • Medalie de bronz pentru Reka Szabo (floretă) la Campionatele Europene de la Plovdiv;
  • Doina Ignat, Ioana Olteanu, Magdalena Dumitrache și Veronica Cochelea sunt desemnate ”cele mai bune sportive ale României”;
  • CSA Steaua București – din nou, ”Clubul nr.1 al României”.

1973

  • Carol Corbu – campion european la triplusalt;
  • Echipa feminină de floretă câștigă pentru a patra oară (și a treia consecutiv) Cupa Europei, intrând definitiv în posesia trofeului; protagoniste – aceleași Suzana Ardeleanu, Ileana Gyulai, Ana Pascu, Ecaterina Stahl și Olga Szabo;
  • Boxerul Constantin Gruescu primește, la Madrid, centura de Campion al Europei;
  • 8 medalii la mondialele de la Tampere, Finlanda, pentru canotorii antrenorului Nicolae Novasart;

0-1973 nastase

  • Georghe Berceanu (lupte), Ileana Gyulai, Suzana Ardeleanu și Ecaterina Stahl (scrimă) – medalii de aur la Universiada de la Moscova;
  • Învingător pentru a treia oară consecutiv, Ilie Năstase intră definitiv în posesia trofeului Marelui Premiu FLIT;
  • Ilie Năstase – locul 1 în ierarhia mondială și pentru a patra oară „cel mai bun sportiv al României”.

1969

  • Ștefan Pohora și Vasile Simioncenco obțin medalia de bronz în proba de kaiac dublu, la europenele de la Moscova;
  • Gheorghe Berceanu cucerește primul său titlu de campion mondial la lupte;
  • Olga Szabo, Ileana Gyulai și Suzana Ardeleanu devin campioane mondiale cu echipa României de floretă, la Havana;
  • Constantin Ciucă cucerește aurul la Campionatele Europene;
  • Ilie Năstase își continuă ascensiunea, învingând mari performeri, printre care Smith, Metreveli, Franulovici, Santana, Cocos, El Shavei și Ashe;
  • Florea Voinea înscrie golul cu numărul 1.000 al echipei de fotbal ”Steaua”, în minutul 78 al partidei de campionat cu „Dinamo” Bacău (scor 8-0);
  • Ilie Năstase inaugurează seria de patru titluri de ”Cel mai bun sportiv al României”, primind în același timp și „Marele Premiu FILT” (de trei ori consecutiv).

2003

  • La concursul international de atletism de la Boston, S.U.A., Elena Iagar se clasează a doua în proba de 1500 m şi apoi câştigă proba de 1 milă în internaţionalul de la New York;
  • 5 medalii (1 aur, 2 argint, 2 bronz) pentru atleţii stelişti la Campionatele Balcanice de la Atena, Grecia; Elena Iagăr devine campioană balcanică în proba de 1.500 m;
  • Echipa de hochei pe gheaţă câştigă dubla manşă cu Sport Club Miercurea Ciuc în urma loviturilor de penalitate şi cucereşte titlul de Campioană Naţională cu scorul general de 3 – 0 în play-off;
  • Spadasina Ana-Maria Brânză devine campioană balcanică de juniori cu echipa României şi cucereşte medalia de bronz la individual;
  • Luptătorul Petru Toarcă câştigă concursul internaţional din Bulgaria în proba de lupte libere, categoria 60 kg;
  • La internaţionalele de gimnastică ale României, desfăşurate la Ploieşti, Alexandra Eremia se impune la bârnă şi individual-compus, iar Floarea Leonida câştigă aurul la sol;
  • Echipa de rugby câştigă finala cu Dinamo la scor 38–19 (16-9) şi cucereşte titlul de Campioană Naţională; echipa de handbal pierde finala Cupei României în faţa formaţiei Fibrexnylon Săvineşti cu 26-31 (11-16), terminând pe locul al doilea;
  • La Campionatele Internaţionale ale României de la Bucuresşti, atleţii militari obţin un număr record de 13 medalii;
  • Floretista Roxana Scarlat câştigă medalia de bronz la individual în concursul de cupă mondială de la New York, S.U.A.;
  • Judoka Alina Dumitru devine campioană balcanică la Belgrad;

2003-dragos-coman

  • La Campionatele Mondiale de Natatie de la Barcelona, Dragoş Coman cucereşte medalia de bronz la 400 m liber, stabilind totodată şi un nou record naţional;
  • Ciclistul Tudor Oprea devine campion naţional la mountain bike;

2003-tudor-oprea

  • Canotorii Florin Curuea, Amos Iosub si Raul Ghebosu devin campioni mondiali de tineret în proba de 4 rame;
  • La mondialele de gimnastica de la Anaheim, S.U.A., stelistele Alexandra Eremia şi Floarea Leonida câştigă medalia de argint pe echipe;
  • Canotoarea Aurica Bărăscu – vicecampioană mondială cu echipajul de 8 + 1 la Milano, Italia;
  • Laura Cruceanu – calul Holtei şi Magda Isopescu – calul Dinamic câştigă medalia de argint cu reprezentativa României la Campionatul Balcanic din Turcia;
  • 5 medalii pentru sportivii steliști la Campionatul Mondial de Kaiac-Canoe de la Gainsville, S.U.A.; Silviu Simioncencu – campion mondial în proba de canoe dublu- 1000 m;
  • Medalie de bronz pentru George Grigore la Campionatul European de Karate Goju-Ryu din Portugalia, la kumite +80kg;
  • Motociclistul Gyorgy Pakay câştigă medalia de bronz la Campionatul Balcanic în proba de superbike;
  • Cu o componenţă 100% stelistă (Laura Badea, Roxana Scarlat, Cristina Stahl și Ecaterina Szabo), echipa de floretă a României câştigă medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Havana, Cuba; Roxana Scarlat mai câştigă o medalie de bronz şi în concursul individual;
  • Spadasina Ana-Maria Brânză – campioană europeană de juniori, individual şi pe echipe;
  • La Jocurile Mondiale Militare din Catania, Italia, sportivii stelişti câştigă pentru România 20 medalii, dintre care 5 de aur, 6 de argint și 9 de bronz; Cristina Nicolau (atletism, triplusalt), Mihaela Botezan (atletism, 5000 m), Dragoş Coman (nataţie, 1500 m), Cezar Bădiţă (nataţie, 400 m mixt) şi echipa masculină de sabie (Dan Găureanu, Ciprian Porumb, Constantin Sandu) cuceresc titlurile de campioni mondiali militari.

1965

  • Floretista Ecaterina Stahl devine campioană mondială de tineret;
  • Iolanda Balaș întreprinde un turneu în Statele Unite ale Americii, cu 18 victorii din tot atâtea participări;
  • Atleta Viorica Viscopoleanu cucerește medalia de argint la săritura în lungime la Campionatele Mondiale Universitare de la Budapesta;
  • Kaiaciștii Ivanov, Nicoară, Terente și Conțolenco – campioni europeni;
  • Scrimerii câștigă toate titlurile puse în joc în competiția națională;
  • Medalie de argint la Campionatul Mondial de Scrimă pentru floretistele steliste Olga Szabo, Ecaterina Stahl și Ileana Gyulai-Jenei;
  • Iolanda Balaș obține cel de-al șaselea titlu de „cel mai bun sportiv al României”, record care va fi egalat abia în 1980 de către gimnasta Nadia Comăneci;
  • Cu steliștii Nicolae Firoiu și Alexandru Szabo în echipă, naționala de polo cucerește medalia de bronz la Jocurile Mondiale Universitare.

1953

0-1953

  • Primul titlu național pentru secția de bob, prin echipajul Ciplea – Blăgescu;
  • Echipa de haltere câștigă, pentru prima dată, campionatul național, halterofilii militari stabilind 22 de recorduri naționale;
  • Trăgătorul Iosif Sârbu și boxerul Gheorghe Fiat primesc primele carnete de ”maestru emerit ale sportului”;
  • Medalie de bronz la Campionatele Europene pentru boxerii Francisc Ambruș și Nicolae Mândreanu;
  • Se înființează secția de pentatlon modern;
  • Primul titlu și pentru secția de gimnastică, cucerit de Ștefan Harko, la sol.

2016 & 2017

  • La JO RIO 2016, reprezentarea CSA „Steaua” a însemnat 22 de sportivi din 103 ai delegației României, reprezentând peste 20%;
  • Afirmăm cu mândrie că la Jocurile Olimpice de la Rio, Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” Bucureşti a obţinut cele mai strălucitoare medalii olimpice din delegaţia României prin fetele noastre de aur, la scrimă: Ana Maria POPESCU (Brânză), Simona GHERMAN și Simona POP;
  • Luptătorul Albert SARITOV și canotoarele Roxana COGIANU, Iuliana POPA și Oprea LAURA au reușit obținerea medaliilor de bronz și, nu în ultimul rând, Marian DRĂGULESCU a ocupat un onorant loc 4, la egalitate de puncte cu sportivul clasat pe treapta a treia a podiumului;
  • Tot în an olimpic, gimnastul Marian DRĂGULESCU a obținut medaliile de argint la sol și sărituri, la Campionatul European de la Berna (Elveția);
  • Sportiva secției de haltere, Sorina HULPAN (categoria 69kg), s-a clasat pe locul I la Campionatul European de juniori din Israel, reușind un total de 206kg (92kg la stilul smuls și 114kg la stilul aruncat);
  • La Campionatul European de juniori, halterofilul Doru Ilie STOIAN (categoria 77kg) a obținut medalia de bronz la total, clasându-se pe locul I la smuls și pe locul III la aruncat;
  • Judoka Andreea CHIȚU (categoria 52kg) a obținut medalia de bronz la Campionatul European de seniori, de la Kazan (Rusia);
  • Secția SAMBO completează palmaresul clubului două medalii de aur, obținute la Campionatul European de tineret, prin Dana TEODORESCU (kumite -61kg) și RalucaBACIU (kumite -68kg);
  • Canoiștii obțin pe linie locul II și medaliile de argint la Campionatele Mondiale și Europene de tineret și seniori, prin Leonid CARP și Ștefan STRAT (C2 – 1000m), Iosif CHIRILĂ (C2 – 500m), Paula și Valentina POȘTARU (C1 – 500m și C2 – 200m);
  • Luptătorii Alina VUC (categoria 48kg) și Andrei DUKOV (categoria 57kg) obțin medaliile de argint, respectiv bronz la Campionatul European de seniori, de la Riga (Estonia);
  • Juniorul Vlad MARIEA (categoria 74kg) obține locul 2 la Campionatul Mondial;
  • La jocuri sportive, echipele secției polo pe apă, atât la masculin cât și la feminin, au devenit campioane naționale și câștigătoare a Cupei României;
  • Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” a primit pentru a treia oară consecutiv organizarea Cupei Europei – Foretă feminin;
  • Gimnastul Marian DRĂGULESCU a reușit o performanță greu de egalat, câștigând un nou titlu european la sol la Campionatele Europene de la Cluj, 2017. Totodată, stelistul a devenit vicecampion european la sărituri, în cadrul aceluiași eveniment;
  • Marian DRĂGULESCU este cel mai medaliat gimnast al României din toate timpurile, atingând cota 31 în palmares:
    – 3 medalii la Jocurile Olimpice (1 de argint și 2 de bronz);
    – 10 la Campionatele Mondiale (8 de aur și 2 de argint);
    – 18 la Campionatele Europene (10 de aur, 6 de argint și 2 de bronz);
  • Sportivul secției box, Robert JITARU (categoria 56kg) a obținut locul I la Campionatul European U22, de la Brăila;
  • Luptătorii Andrei DUKOV (categoria 57kg) și Alina VUC (categoria 48kg) obțin medaliile de argint, respectiv bronz la Campionatul European de seniori, de la Novi Sad (Serbia);
  • Echipa feminină de foretă, formată din Anca SĂVEANU, Rebecca CÂNDESCU și Andreea GHEORGHE, a obținut medalia de argint la Campionatul European de cadeți.

1960

0-1961-ana-pascu

  • La Jocurile Olimpice de la Roma atleta Iolanda Balaș cucerește medalia de aur, stabilind cu această ocazie și un nou Record Olimpic la săritura în înălțime – 1,85 m;
  • Halterofilul Lazăr Baroga cucerește medalia de argint la Campionatele Europene de la Zagreb;
  • Echipa de fotbal câștigă campionatul național cu un avans de 7 puncte față de a doua clasată, Steagul Roșu Brașov;
  • Fostul rugbist al CCA-ului, inginerul Radu Veluda, realizează macheta steagului Jocurilor Balcanice de Atletism, care s-a arborat pentru prima dată la Atena, în 1960;
  • Iolanda Balaș este declarată, pentru a doua oară consecutiv, cea mai bună sportivă a României;
  • Motociclistul Mihail Dănescu câștigă ”Cursa de șase zile” din Cupa Mondială.

Ultimele stiri