ÎNCHIDEȚI
Meniu

2000

2000-silvia-stroescu

  • Se înființează secția de Karate modern;
  • Medalii de aur la Jocurile Olimpice de la Sydney pentru Loredana Boboc, Claudia Presecan (gimnastică echipe), Veronica Cochelea, Magdalena Dumitrache și Ioana Olteanu (canotaj);
  • Atleta Oana Pantelimon cucerește bronzul olimpic la săritura în înălțime;
  • Canotoarele Crina Serediuc, Mărioara Popescu și Aurica Chiriță devin campioane mondiale la Zagreb, în Croația;
  • Karatistul Laurențiu Encică cucerește primul titlu de Campion Mondial al secției;
  • La Campionatul European de Natație de la Helsinki, Finlanda, Lorena Diaconescu cucerește medalia de aur în proba de 4×200 m liber;
  • Medalii de argint la campionatele europene pentru Cristina Nicolau (triplu salt – Gent, Belgia), Dorin Petcu (gimnastică – Brenen, Germania), Dragoș Coman, Cezar Bădiță (natație – Helsinki, Finlanda), Roxana Scarlat, Reka Szabo, Laura Badea și Claudia Vanță (floretă echipe – Madeira, Portugalia);

2000-oana-pantelimon

  • Echipa masculină de sabie (Adrian Cârlescu, Mihai Covaliu, Costel Dănciulescu, Dan Găureanu, Cristian Lupu, Constantin Sandu) – medalie de aur la Cupa Europei;
  • Adrian Toader cucerește medalia de bronz la Campionatul European de Pentatlon Modern;
  • CSA Steaua își trece în palmares 81 de medalii în competițiile internaționale și 298 titluri de campion național.

1968

  • Viorica Viscopoleanu cucerește titlul olimpic la J.O. din Mexic, stabilind un nou record mondial, olimpic, european și balcanic;
  • Ionel Drâmbă devine și el campion olimpic în proba de floretă;
  • La aceeași ediție a J.O., Ion Baciu (lupte) și Haralambie Ivanov (kaiac) obțin medaliile de argint, iar Ileana Gyulai, Olga Szabo, Ecaterina Stahl-Iencic (floretă) și Simion Popescu (lupte) – pe cele de bronz;
  • Success de răsunet al handbaliștilor militari: „Steaua” cucerește pentru prima dată Cupa Campionilor Europeni, învingând la Frankfurt pe Main, formația Dulka Praga cu scorul de 13-11; din lotul campionilor: Gheorghe Goran, Gheorghe Gruia, Iosif Iacob, Mihail Marinescu, Cornel Oțelea, Ion Popescu, Ștefan Alboaica, Ion Belu, Christian Dietrich, Alexandru Dincă, Marcel Dumitrescu, Dan Roșescu și Olimpiu Savu;
  • Nu mai puțin răsunător este și succesul echipei feminine de floretă (Suzana Ardeleanu, Ileana Drâmbă, Ecaterina Stahl, Ana Pascu, Olga Szabo), care cucerește pentru prima dată Cupa Europei, la Torino;
  • Viorica Viscopoleanu este desemnată „sportiva nr. 1” a României.

2012

2012-sandra-podium

  • Alina Panainte și Bianca Răzor câștigă medalia de aur la Campionatul Balcanic de Atletism seniori cu ștafeta de 4×400 m, iar Valentin Toboc obține medalia de argint la săritura în lungime;
  • Iuliana Popa devine campioană europeană de juniori la canotaj cu echipa națională de 8+1;
  • Gimnasta Sandra Izbașa din nou dublă campioană europeană: ea câștigă medaliile de aur la sărituri și pe echipe la Campionatul European de la Bruxelles, Belgia;
  • Echipa de handbal retrogradează în Divizia B;
  • Echipa de Hochei pe gheață câștigă Cupa României, după trei ani de la ultimul succes;
  • Judoka Alina Dumitru și Andreea Chițu se impun din nou la Campionatele Europene din Rusia, cucerind medaliile de aur și titlurile de campioane europene;
  • La Zagreb, în Croația, kaiacistul Iulian Șerban devine campion european la paracanoe;
  • Georgian Carpen (lupte greco-romane) câștigă medalia de argint la Campionatul European, la categoria 66 kg;
  • În formula Ana-Maria Brânză, Simona Gherman, Anca Măroiu, Simona Deac echipa de spadă feminin a clubului cucerește pentru a treia oară Cupa Campionilor Europeni;
  • Secția de scrimă mai aduce în palmaresul clubului medalii importante la Campionatul European de seniori: Simona Gherman cucerește medalia de aur și titlul de campioană europeană, Anca Măroiu câștigă medalia de argint la individual, iar echipa României având-o în componență și pe Ana Maria Brânză cucerește medalia de argint; tot medalie de argint obține și stelistul Alexandru Sirițeanu cu echipa României de sabie masculin;
  • Roxana Tudose câștigă concursul internațional de tir Shhoting Hopes de la Plzen, Cehia, stabilind un nou record național pentru al doilea an consecutiv în proba de pușcă 60 focuri culcat;
  • La Jocurile Olimpice de vară de la Londra, sportivii steliști 2012-roxana-cocoscontribuie la câștigarea a cinci dintre cele nouă medalii olimpice ale României; Gimnasta Sandra Izbașa devine noua Campioană Olimpică la sărituri și mai obține o medalie de bronz pe echipe, Alina Dumitru, deși accidentată, cucerește medalia de argint la judo, halterofila Roxana Cocoș devine și ea vice-campioană olimpică la individual, iar sabrerul Alexandru Sirițeanu cucerește medalia de bronz pe echipe;
  • Clubul Sportiv al Armatei ”Steaua” împlinește 65 de ani de existență, eveniment sărbătorit printr-o aniversare de gală la Palatul Cercului Militar Național.

1963

  • Steaua domină handbalul românesc, devenind pentru prima dată campioană națională la jocul „în 7”;
  • Caiaciștii Vasile Nicoară și Haralambie Ivanov câștigă 3 titluri de Campioni Mondiali la Jajce, Iugoslavia;
  • Boxerii Constantin Ciucă și Vasile Badea cuceresc medaliile de argint la Campionatele Europene de la Moscova.

1951

0-1951

  • Primul event realizat de echipa de fotbal: campioană națională cu 32 de puncte, golaveraj 46-16 și câștigătoare a Cupei României prin victoria cu 3-1 în finala cu Flacăra Mediaș;
  • Primii campioni naționali și pentru secția de haltere, prin Ștefan Achim și Illie Dancea;
  • Ioan Söter cucerește locul I la Campionatele Internaționale de Atletism ale României;
  • Iolanda Balaș cucerește primul titlu de campioană națională la seniori;
  • Halterofilul Ștefan Achim devine campion al României la categoria 56 kg;
  • Echipa de polo își trece în palmares primul titlu de campioană națională.

1959

0-1959

  • Motocicliștii Gheorghe Ioniță, Mihai Dănescu și Ion Gheorghe cuceresc medaliile de aur în Concursul Internațional de la Erfurt;
  • Gheorghe Viziru câștigă, la Sopot, internaționalele de tenis ale Poloniei;
  • Un nou titlu de campioană mondială universitară și un nou record al lumii pentru Iolanda Balaș;
  • Din ce în ce mai mulți campioni naționali: 3 titluri pentru box, 2 titluri la bob, 2 titluri la pentatlon, 5 titluri la kaiac-canoe, 4 titluri la canotaj, 5 titluri la haltere și un titlu de campioană pentru echipa militară de baschet;
  • Handbaliștii Arpad Barabaș, Aurel Bulgariu, Mircea Costache, Sabin Marc, Octavian Nițescu, Olimpiu Nodea, Cornel Oțelea și Constantin Șelaru – vicecampioni mondiali la handbal în 11;
  • Rugbiștii Daniel Barbu, Alexandru Ionescu și Alexandru Penciu – campioni europeni cu reprezentativa națională.

2016 & 2017

  • La JO RIO 2016, reprezentarea CSA „Steaua” a însemnat 22 de sportivi din 103 ai delegației României, reprezentând peste 20%;
  • Afirmăm cu mândrie că la Jocurile Olimpice de la Rio, Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” Bucureşti a obţinut cele mai strălucitoare medalii olimpice din delegaţia României prin fetele noastre de aur, la scrimă: Ana Maria POPESCU (Brânză), Simona GHERMAN și Simona POP;
  • Luptătorul Albert SARITOV și canotoarele Roxana COGIANU, Iuliana POPA și Oprea LAURA au reușit obținerea medaliilor de bronz și, nu în ultimul rând, Marian DRĂGULESCU a ocupat un onorant loc 4, la egalitate de puncte cu sportivul clasat pe treapta a treia a podiumului;
  • Tot în an olimpic, gimnastul Marian DRĂGULESCU a obținut medaliile de argint la sol și sărituri, la Campionatul European de la Berna (Elveția);
  • Sportiva secției de haltere, Sorina HULPAN (categoria 69kg), s-a clasat pe locul I la Campionatul European de juniori din Israel, reușind un total de 206kg (92kg la stilul smuls și 114kg la stilul aruncat);
  • La Campionatul European de juniori, halterofilul Doru Ilie STOIAN (categoria 77kg) a obținut medalia de bronz la total, clasându-se pe locul I la smuls și pe locul III la aruncat;
  • Judoka Andreea CHIȚU (categoria 52kg) a obținut medalia de bronz la Campionatul European de seniori, de la Kazan (Rusia);
  • Secția SAMBO completează palmaresul clubului două medalii de aur, obținute la Campionatul European de tineret, prin Dana TEODORESCU (kumite -61kg) și RalucaBACIU (kumite -68kg);
  • Canoiștii obțin pe linie locul II și medaliile de argint la Campionatele Mondiale și Europene de tineret și seniori, prin Leonid CARP și Ștefan STRAT (C2 – 1000m), Iosif CHIRILĂ (C2 – 500m), Paula și Valentina POȘTARU (C1 – 500m și C2 – 200m);
  • Luptătorii Alina VUC (categoria 48kg) și Andrei DUKOV (categoria 57kg) obțin medaliile de argint, respectiv bronz la Campionatul European de seniori, de la Riga (Estonia);
  • Juniorul Vlad MARIEA (categoria 74kg) obține locul 2 la Campionatul Mondial;
  • La jocuri sportive, echipele secției polo pe apă, atât la masculin cât și la feminin, au devenit campioane naționale și câștigătoare a Cupei României;
  • Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” a primit pentru a treia oară consecutiv organizarea Cupei Europei – Foretă feminin;
  • Gimnastul Marian DRĂGULESCU a reușit o performanță greu de egalat, câștigând un nou titlu european la sol la Campionatele Europene de la Cluj, 2017. Totodată, stelistul a devenit vicecampion european la sărituri, în cadrul aceluiași eveniment;
  • Marian DRĂGULESCU este cel mai medaliat gimnast al României din toate timpurile, atingând cota 31 în palmares:
    – 3 medalii la Jocurile Olimpice (1 de argint și 2 de bronz);
    – 10 la Campionatele Mondiale (8 de aur și 2 de argint);
    – 18 la Campionatele Europene (10 de aur, 6 de argint și 2 de bronz);
  • Sportivul secției box, Robert JITARU (categoria 56kg) a obținut locul I la Campionatul European U22, de la Brăila;
  • Luptătorii Andrei DUKOV (categoria 57kg) și Alina VUC (categoria 48kg) obțin medaliile de argint, respectiv bronz la Campionatul European de seniori, de la Novi Sad (Serbia);
  • Echipa feminină de foretă, formată din Anca SĂVEANU, Rebecca CÂNDESCU și Andreea GHEORGHE, a obținut medalia de argint la Campionatul European de cadeți.

2014

  • Secţia box CSA Steaua a reușit obținerea titlului suprem la Campionatul European de la București prin sportiva sa, Steluţa DUŢĂ; (foto Steluța DUȚĂ 2014)
  • Echipa de spadă feminin, formată din AnaMariaBRÂNZĂ, Simona GHERMAN, Maria UDREA și Simona POP a cucerit titlul de campioană europeană la senioare, la CE de la Strasbourg, Franța;
  • Seria performanțelor pentru scrimerele steliste a continuat cu locul I și medalia de aur la etapa de Cupă Mondială de la Budapesta, pe echipe; (foto echipa scrimă 2014)
  • Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” organizează în premieră Cupa Europei de oretă, feminin, una dintre cele mai importante competiții intercluburi ale Confederației Europene de Scrimă;
  • Judoka Andreea CHIȚU (categoria 52kg), a reușit să obțină medalia de argint la Campionatul Mondial de seniori, de la Chelyabinsk și medalia de bronz la Campionatul European, seniori, de la Montpelier (Franța);
  • În acest an, judoka Andreea CHIȚU este desemnată cel mai bun sportiv al clubului;
  • Nu în ultimul rând, judoka Violeta DUMITRU (categoria 48kg) a obținut locul I la Cupa Europeană de seniori de la Sindelfingen (Germania);
  • Canotoarea Ioana VRÂNCEANU a câștigat medalia de aur, iar Adrian DĂMII a obținut bronzul la Campionatele Mondiale de Tineret (Varese, Italia);
  • Secția de canotaj a clubului a mai cucerit un titlu la senioare, la Campionatul European de seniori (Belgrad, Serbia), prin Roxana COGIANU, iar la junioare prin Iuliana POPA;
  • Medalie de argint obținută de juniorul Darius COMĂNESCU la Campionatele Balcanice, pentru secția ecvestră;
  • Gimnasta Andreea CIURUŞNIUC a câștigat medalia de bronz la Campionatul European de juniori;
  • Halterofilul Leonard COBZARIU a câștigat argintul la Campionatul European Tineret, la stilul aruncat;
  • Karateka Olga Cristina PANAIT, Francesca GOGOT, Paul POPA, Raluca BACIU și Ioana Caramfil NICULESCU au câștigat locul I și medaliile de aur la Campionatele Europene
  • Canoiștii Iulian ŞERBAN și Constantin MIRONESCU au cucerit fiecare, titlul de vicecampion mondial și titlul de campion european, respectiv titlul de vicecampion european; Stelistul Șerban a mai câștigat aurul într-o etapă de Cupă Mondială;
  • Secția Kempo a cucerit prin Liviu Dănuţ IONESCU locul I și, respectiv locul III la Campionatul Mondial de la Budapesta;
  • Luptătorul George BUCUR a obținut locul II la Campionatul Mondial Universitar, câștigând medalia de argint și titlul de vicecampion mondial universitar;
  • Sporturile de echipă au înregistrat rezultate meritorii, astfel:
    – Echipa de polo pe apă a devenit vicecampioană națională, reușind la finalul anului calificarea în semifinalele Cupei LEN, a doua competiției intercluburi la nivel european;
    – Echipa de volei a promovat pe merit sportiv în Liga Naţională, primul eșalon valoric din România;
    – Juniorii echipei de rugby U16 au cucerit titlul de campioni naţionali;
  • Contribuţia sporturilor de echipă la loturile naționale:
    – Baschet: sportivii Titus NICOARĂ, Mihai PAUL, Adrian TUDOR şi antrenorul Claudiu FOMETESCU, componenţi ai echipei naţionale, au participat la preliminariile pentru calificarea la Campionatul European de Baschet 2015;
    – Handbal: Ionuţ NISTOR – component al lotului naţional al României – a participa la Campionatul Mondial Tineret Rio de Janeiro, Brazilia 2015;
    – Polo pe apă: componenţi în cadrul lotului României, steliștii Mihai DRĂGUŞIN, Andrei BUŞILĂ, Mihnea CHIOVEANU, Nicolae DIACONU, Alexandru GHIBAN, Dimitri GOANŢĂ, Daniel ROBU sunt cei mai reprezentativi sportivi ai secției;
    – Rugby: Viorel LUCACI, Cornel TATU, Grigoraş DIACONESCU, Dănuț DUMBRAVĂ, Robert DASCĂLU, Florin IONIŢĂ, Ionuţ DUMITRU sunt sportivii componenți ai lotului României, calificată la Cupa Mondială 2015;
    – Volei: sportivii Cătălin Emilian STOENETE, Bogdan BERCU, Filip CONSTANTIN şi antrenorul George GRIGORIE componenţi ai lotului naţional de juniori al României s-au calificat la Campionatul European juniori 2015;
  • Roxana TUDOSE reușit un nou record național, în urma participării la Campionatele Mondiale de tir sportiv;
  • De asemenea, Vlad SĂCĂLEANU a cucerit argintul la Campionatele Mondiale Universitare;

1962

0-1962-olga-szabo

  • Canotorul Carol Vereș câștigă medalia de argint la Campionatele Mondiale de la Lucerna, în proba de schif 2+1;
  • Echipa de rugby cucerește, la turneul din Italia, trofeul ”Citta di Parma”;
  • Halterofilul Ficzi Balasz stabilește un nou record mondial de juniori;
  • Echipa de fotbal câștigă Cupa României;
  • Floretista Olga Szabo cucerește medalia de aur în proba individuală la Campionatele Mondiale de scrimă de la Buenos Aires;
  • Medalie de aur pentru Iolanda Balaș (înălțime) și medalie de argint pentru Maria Diaconescu (suliță) la Campionatele Europene de Atletism.

1989

  • Galina Astafei – medalie de aur la europenele de sală de la Den Haag, Olanda; Mirela Belu (lungime) – campioană europeană de juniori;
  • 21 de medalii în competițiile internaționale pentru secția de haltere și doar trei protagoniști: Nicu Vlad, Attila Czanka și Traian Cihărean (acesta din urmă obținând nu mai puțin de 7 medalii de aur);
  • Tenismanul Dinu Pescariu cucerește medalia de aur la Campionatele Mondiale de juniori de la Praga în proba de simplu, categoria 15-16 ani;
  • Sorin Babii – medalie de bronz în proba de pistol cu aer comprimat la Campionatele Mondiale de la Sarajevo.

1967

  • Boxerul Nicolae Gîju cucerește medalia de aur la Campionatele Europene de la Roma;
  • Al 10-lea titlu național pentru echipa de baschet;
  • Floretiștii Iuliu Falb, Mihai Țiu, Ionel Drâmbă și Ștefan Ardeleanu devin campioni mondiali cu echipa României, la Montreal;
  • Luptătorul Ion Baciu cucerește medalia de aur la Campionatele Mondiale și primește titlul de ”cel mai bun sportive al României”;
  • Ilie Năstase își începe ascensiunea în tenisul mondial, învingându-i pe englezii Taylor și Sangster, olandezul Okker, italianul Pietrangeli și spaniolul Santana;
  • Călărețul Gheorghe Langa cucerește 7 locuri întâi în concursurile internaționale;
  • Halterofilii stabilesc 19 recorduri naționale, cele mai multe fiind realizate de Ficzi Balasz și Zoro Fiat;
  • Luptătorul Simion Popescu devine campion european;
  • Handbaliștii Alexandru Dincă, Gheorghe Goran, Gheorghe Gruia, Iosif Iacob, Cornel Oțelea și Ion Popescu – medalie de bronz la Campionatul Mondial, cu reprezentativa României.

Ultimele stiri