23 medalii pentru canotorii de la Steaua la Campionatul Național de fond (6.000 m) pentru seniori și tineret de la Timișoara

Federația Română de Canotaj a organizat miercuri și joi, 17 și 18 aprilie, ediția 2019 a Campionatului Național de fond (6.000 m) pentru seniori și tineret. Concursul a avut loc pe râul Bega din Timișoara și a reunit la start tot ceea ce are mai bun canotajul de la noi din țară. Sportivii de la Steaua București au avut o evoluție excelentă pe Bega, reușind să cucerească 23 de medalii: 11 de aur, 10 de argint și 2 de bronz.
Rezultatele complete ale canotorilor de la clubul Steaua București la Campionatul Național de fond (6.000 m) pentru seniori și tineret sunt următoarele:

REUNIUNEA 1
Masculin, seniori, dublu rame (2-): Cristi Pîrghie, Ciprian Tudosă (24:14:48) – locul 1;
Masculin, simplu, seniori (1x): Sebastian Cărstea (25:57:40) – locul 2;
Feminin, senioare, patru rame (4-): Magdalena Rusu, Iuliana Popa, Ioana Vrînceanu, Geanina Dumitrița Juncănariu (23:07:02) – locul 1;
Masculin, patru plus unu, seniori (4+): Alexandru Tănasă, Adrian Damii, Constantin Adam, Mugurel Semciuc și Florin Ștefan (21:54:87 )– locul 1;
Feminin, simplu, categorie ușoară (L1x): Gianina Beleagă (27:46:09) – locul 1, Iuliana Elena Mihai (29:15:77) – locul 2, Simona Pascariu (32:36:48) – locul 3;

REUNIUNEA 2
Feminin, simplu (1x): Simona Radiș (27:40:13) – locul 2;
Masculin, dublu rame, tineret (2-): Bogdan Horodișlteanu, Dorin Simion (24:07:23) – locul 2;
Masculin, patru rame, seniori (4-): Ionuț Prundeanu, Ciprian Huc, Cristian Cojocaru, Sebastian Cornea (20:40:97) – locul 2;
Feminin, simplu, tineret (1x): Tabita Maftei (27:18:98) – locul 1;
Feminin, dublu rame, senioare (2-): Mădălina Hegheș, Raluca Dinulescu (26:10:32) – locul 2.

REUNIUNEA 3
Masculin, dublu vâsle, seniori (2x): Ionuț Prundeau, Ciprian Tudosă (22:27:84) – locul 1;
Feminin, patru vâsle (4x), senioare: Larisa Roșu, Ioana Vrînceanu, Iuliana Popa, Tabita Maftei (22:37:61) – locul 1;
Masculin, doi plus unu, seniori (2+): Alxeandru Tănasă, Adrian Damii și Florin Ștefan (26:58:22) – locul 1, Petru Cazacu, Sebastian Comea și Alice Elena Țurcanu (27:59:34) – locul 2;
Feminin, dublu vîsle, senioare (2x): Gianina Beleagă, Simona Radiș (24:41:58) – locul 2, Amalia Bucu, Irina Acsinte (27:14:26) – locul 3;
Masculin simplu, categorie ușoară, seniori (L1x): Gabriel Cazacu (28:11:26) – locul 1;

REUNIUNEA 4
Masculin, patru vâsle, seniori (4x): 1. Ciprian Huc, Constantin Adam, Cristi Pîrghie, Mugurel Semciuc (20:23:00) – locul 1;
Feminin dublu vâsle, categoria ușoară, senioare (L2x): Elena Iuliana Mihai, Simona Pascariu (26:20:76) – locul 1;
Masculin simplu, tineret (1x): Cristian Ionuț Cojocaru (25:30:57) – locul 2;
Feminin, dublu vâsle, tineret (2-): Maria Magdalena Rusu, Geanina Dumitrița Juncanariu (25:56:40) – locul 2.

FOTO: Ana-Maria Oancia.