ÎNCHIDEȚI
Meniu

Natatie

Istoric

NatatieBazele secției de natație au fost puse în anul 1949, aceasta datorându-se în primul rând entuziasmului unui grup de înotători militari conduși de locotenentul Paul Tudor, printre care se găseau militarii în termen Alexandru Munteanu, Ernest Patrichi, Dan Avramescu, Dan Constantinescu, Dumitru Gheorghe și Gheorghe Marinel.

Începutul a fost destul de timid. Exista, desigur, mult entuziasm, dar lipsa unui antrenor – atât pentru înotători, cât și pentru jucătorii de polo (în linii mari aceștia se confundau) – se făcea tot mai simțită. Deși prima performanță oficială fusese înregistrată în palmaresul secției, prin cucerirea titlului de campion republican în proba de 100 m fluture de Ernest Patrichi – după care au urmat, în același an, încă 6 titluri republicane – era clar că pregătirea comună a înotătorilor și poloiștilor nu putea asigura premisele pentru obținerea de rezultate notabile.

O delimitare concretă a înotătorilor de jucătorii de polo, cu antrenamente specifice pentru fiecare grup în parte, s-a produs începând cu 1951, iar efectele au fost imediate: pe tabloul campionilor naționali prezențele înotătorilor militari s-au dublat.

Grupul înotătorilor militari – în frunte cu regretatul Titus Groza, răpus de o boală gravă în plină glorie sportivă, Lisbeth și Hubert Book, Sanda Eftimiu-Platon, Iosif Novac și Felix Heitz – se bucura de acum de un frumos prestigiu. Alături de ei, frații Klaus și Herbert Wittemberger, au dominat ani în șir spectaculoasele dispute ale ”icarilor” trambulinei.

Perioada ’50-’70 a fost una de creștere considerabilă a secției, în care înotătorii au adăugat noi galoane valorii sportive, unii dintre ei atingând chiar nivelul internațional. A fost perioada în care s-au remarcat Nicolae Firoiu, Ingrid Ungur, Ștefan Ionescu, Alexandru Schmaltzer și Mihai Mitrofan – acesta din urmă aflat printre cei mai buni performeri din lume ai probei de 200 m bras în 1958 și calificat în semifinalele cursei olimpice de la Roma 1960.

Adevărata consacrare internațională a secției avea să vină însă mult mai târziu. Debutul l-a constituit performanța unei tinere de numai 15 ani – Loredana Diaconescu, care reușea să aducă în palmaresul secției primele medalii europene, cucerind titlul de campioană europeană la juniori II în probele de 100 m liber și 200 m liber în 1989. Aceeași sportivă devenea vicecampioană europeană la juniori I în 1993 și apoi campioană europeană în 1994, an în care o regăsim și în finala probei de 4×200 m liber din cadrul Campionatelor Mondiale.

Debutul Loredanei Diaconescu anunța o perioadă cu adevărat strălucită a secției, perioadă marcată de spumoasa evoluție a ”băieților antrenorului Nicolae Tat”: Nicolae Ivan și Nicolae Butacu.

În 1995, Nicolae Butacu cucerea prima medalie europeană de seniori – argint în proba de 200 m spate, ca și prima medalie mondială, împreună cu Nicolae Ivan – bronz în proba de 4×100 m liber.

Din 1995 până în prezent, secția s-a impus cu autoritate pe plan intern, aducând anual în palmaresul clubului cele mai multe titluri de campion național, ca și rezultate deosebite pe plan internațional.

Băieților antrenorului Ivan i-au urmat „băieții profesoarei Doina Sava” (o adevărată șlefuitoare de talente) – Dragoș Coman, Cezar Bădiță și Felix Maestru, care s-au remarcat prin performanțe deosebite în toate competițiile internaționale – campionate europene, mondiale sau jocuri olimpice.

”Familiei” profesoarei Doina Sava i se alăturau, la începutul anilor 2000, două tinere speranțe: Camelia Potec (medaliată cu bronz la campionatele mondiale din 2001) și Valentina Brat (vicecampioană europeană de juniori în 2001). Iar rezultatele au continuat să apară: în anul 2003 Dragoș Coman a cucerit medalia de bronz (400 m liber) la Campionatele Mondiale de la Barcelona, pentru ca, un an mai târziu să adauge în palmares încă 3 medalii (una de bronz la Campionatul Mondial din S.U.A și alte două, tot de bronz, la Campionatele Europene de la Madrid).

Același an, 2004, a fost unul de excepție pentru natația stelistă. Camelia Potec a cucerit 4 medalii la europenele de la Madrid, Spania (o medalie de aur și titlul de campioană europeană la 200 m liber, o medalie de argint la 400 m liber și două medalii de bronz la 800 m liber și ștafeta 4×200 m liber). Sportiva s-a clasat pe locul secund în clasamentul general 2003-2004 al Cupei Mondiale și a obținut nu mai puțin de 11 titluri de campioană națională. Însă, totul a culminat cu cel mai dorit titlu din cariera unui sportiv. La Jocurile Olimpice de vară de la Atena, Camelia Potec a cucerit medalia de aur la 200 m liber și titlul de campioană olimpică – primul din istoria natației românești.

Stelista Camelia Potec nu s-a oprit însă aici. În următorul an ea a devenit campioană mondială universitară, iar în 2006 a cucerit încă 3 medalii de aur și una de argint la Campionatele Mondiale Militare, pentru ca în 2009 să stabilească un nou record european al probei de 1500 m, în cadrul concursului internațional de natație de la Paris.

După retragerea Cameliei Potec și a lui Dragoș Coman, performanțele înotătorilor roș-albaștri pe plan internațional nu au mai fost atât de răsunătoare. Dar ei au continuat și continuă să domine competițiile interne, în care lupta cu noile școli de natație constituite în jurul bazinelor acoperite construite în ultima perioadă în țară, devine tot mai strânsă.

Sportivi Natație și Sărituri în apă

ÎNOT
1 Rednic Darius Eduard 56 Rațiu Maysa 111 Enache Andrei
2 Stiger Diana 57 Costea Bianca 112 Grosu Maria
3 Săvulescu Ana 58 Nițu Antonia 113 Răceanu Maria
4 Lazăr Simona 59 Ivan Sara Natalie 114 Lăpădat Cristian
5 Tănase Daniel 60 Pandele Alexandru Edward 115 Popovici David
6 Tudorescu Ioana 61 State Matei 116 Craiu Ioana
7 Jianu Adrian 62 Aldea Gabriel 117 Manea Daria
8 Ilie Daria 63 Urzică Andrei 118 Craioveanu Rebeca
9 Sebe Andra 64 Stancu Vlad Ștefan 119 Samson Albert
10 Lazăr Andrei 65 Andrei Irina 120 Dolțu Mihai
11 Roșca Mihnea 66 Siliște Indru 121 Percea Tudor
12 Melianu Nicolae 67 Bălăceanu Andrei 122 Văduva Alexandru
13 Ghile Dragoș 68 Ilie Bianca Maria 123 Ilovan Angel Paul
14 Puiu Dragoș 69 Niculae Alexei 124 Taifas Marius Bertoni
15 Iorga Andreea Denisa 70 Costroj Antonio 125 Bida Ionel Eugen
16 Mincu Andrei 71 Aslam Andra 126 Iovi Marius Traian
17 Dumitrescu Cristina 72 Popescu Ingrid 127 Dima Maria Gabriela
18 Coman Corina 73 Nicolae Cristina 128 Roșu Rareș-Matei
19 Bănescu Bianca 74 Roșu Alessia 129 Ilinescu Andreea Elena
20 Grigorescu Thea 75 Gheorghiță Andrei 130 Ioniță Ioana
21 Bădulescu Vlad 76 Blanariu Corina 131 Berteanu Bianca-Maria
22 Turtă Andrei 77 Neacșu Matei 132 Indoleanu Radu
23 Miliță Iasmin 78 Tănase Rareș 133 Stoian Razvan
24 Mihalcea Camelia 79 Stoica Constantin Alexandru George 134 Gorecki Andra
25 Răceanu Elena 80 Nicola Mădălin Ionuț 135 Cazan Matei
26 Frunză Ingrid 81 Deaconu Sorin 136 Ivana Tudor Ciprian
27 Dragomir Antonia 82 Marinescu-Popazov Răzvan 137 Călin Marian
28 Budiaci Vladimir Ștefan 83 Bacalu Denisa 138 Stoica Cezar Ștefan
29 Chiriță Clara Maria 84 Bolinteanu Erica 139 Siliște Alexandru
30 Coman Liviu Alexandru 85 Mija Radu 140 Stoian Marcu Ionuț
31 Kokkinakis Vasileilos 86 Cioată Yannis 141 Roman Rebeca
32 Pîrvu Daria Maria 87 Brumă Răzvan 142 Cîmpan Denisa Maria
33 Naidin Alexandra Patricia 88 Ganea Iustina 143 Neacșu Alexia Maria
34 Ioana Daria Maria 89 Verciuc Maria 144 Pisoschi Matei Valeriu
35 Savastița Simona 90 Donisan David Ioan 145 Sediq Edris
36 Tudoran Marius Cristian 91 Dumitrescu Alexandra 146 Vlad Alessandro Petrișor
37 Gâdea Claudia Maria 92 Dolocan Alessia Beatrice 147 Boțilă Rebeca Alexandra ()
38 Sala Nicolae Adrian 93 Olea Theodora 148 Bută David Cristian
39 Gâdea  Ioana Gabriela 94 Popa Maya Diana 149 Mofidi Ariyana
40 Pandele Vladimir 95 Tufă Teodora Larisa 150 Sadeghi Arman Mihai
41 Bratu Mario Cristian 96 Vasilescu Maria Cătălina 151 Șucată Ruxandra Maria
42 Răuță Carla Maria 97 Mitran Daniel 152 Ioniță Bogdan Andrei
43 Matache Amalia Gabriela 98 Preda Alexandru 153 Luca Vlad Cristian
44 Zaharia Alessia Mihaela 99 Constantin Pavel 154 Moț Matei
45 Colotelo Bianca Andreea 100 Filip Andrei 155 Melinte Mattyas Ștefan
46 Călugăru Elena Daria 101 Pop Karina 156 Petcu Vlad Liviu
47 Stoenescu Andreea Alexia 102 Tudoran Miruna 157 Beju Natalia Maria
48 Dumitru Alexia Giuliana 103 Petrache Darius Cătălin 158 onescu Miruna Ioana
49 Drăgoi Andreea Ramona 104 Marin Ioana 159 Lupu Antonia (
50 Scorțea Ecaterina 105 Pantea Eric 160 Răucă Rebeca Andreea
51 Vasilescu Ștefan Andrei 106 Stoica Marius Cristian 161 Mircea Daria Maria
52 Țolea Claudia Ioana 107 Bacalu Eduard 162 Constantin Cristian
53 Săplăcan Radu 108 Roșu Patrick 163 Vasile Antonio Andrei
54 Croitor Iulius Sebastian 109 Ștefan Cătălin 164 Ion Flavius Ionuț
55 Rațiu George Adrian 110 Bănică Maria 165 Paul Simona Paula

 

SĂRITURI  ÎN  APĂ
1 Șerb Anca 6 Socate Bianca Daniela 11 Popa Tudor Iorgu
2 Casian Maria Antonia 7 Todirașcu Darius 12 Crețu Teodora Cătălina
3 Popovici Constantin 8 Butnariu Robert 13 Forster Amelia Enya
4 Avasiloae Alexandru 9 Cârjan Ioana    
5 Preda Cătălin Petru 10 Socate Gabriela Raluca    

 

 

 

Antrenori

Prenume/Nune Funcția
Dan BORDEI
Antrenor natație
Dragoș COMAN
Antrenor natație
Doina SAVA
Antrenor natație
Cristina Iulia BECHERU Antrenor natație
Cătălin BECHERU Antrenor natație
Felix MAESTRU
Antrenor natație
Daria BORDEI
Antrenor natație
Ștefania BĂRZOI
Antrenor natație
Eduard CÂȘLARU
Antrenor natație
Silviu PEICEA
Antrenor natație
Bogdan VĂLEANU Antrenor natație
Cristian ALECU Antrenor natație
Adrian RĂDULESCU
Antrenor natație
Ovidiu GALERU
Antrenor natație
Florin AVASILOAE
Antrenor sărituri în apă

Palmares natație și sărituri 1949-2020

Jocuri Olimpice: 1 medalie aur
Campionate Mondiale: 5 medalii bronz
Campionate Europene: 45 medalii (9 aur, 15 argint, 21 bronz)
Universiade și Campionate Mondiale Universitare: 9 medalii (5 aur, 2 argint, 2 bronz)
Cupe Mondiale și Europene: 2 medalii argint
Festivalul Olimpic Tineret
4 medalii (2 aur, 2 argint)
Campionate CISM și Spartachiade Militare: 70 medalii (18 aur, 23 argint, 29 bronz)
Campionate și Jocuri Balcanice: 297 medalii (129 aur, 107 argint, 61 bronz)
Camionate Naționale (titluri): 2438
Cupa României
61

Rezultate

Campionatul European seniori 23.05.2021

Ungaria, 08-23.05.2021

David Popovici 100 m. liber Record national Locul VI Calificat la J.O.

 

Fina Diving Word Cup 2021 06.05.2021

Japonia, 26.04-06.05.2021

Popovici Constantin Locul 26

 

Multinations swimming meet (juniori) 18.04.2021

Ucraina, 16-18.04.2021

Popovici David 50 m. liber Locul I
Costea Bianca ,, Locul I
Popovici David 100 m. liber Locul I
Costea Bianca ,, Locul II
Popovici David 200 m. liber Locul I
Popovici David 200 m. mixt Locul I
Marin Ioana 100 m. spate Locul III
Marin Ioana 200 m. spate Locul III

 

Concurs Internațional calificare Jocurile Olimpice 04.04.2021

Belgia, 02-04.04.2021

Popovici David (1\'49\",53) 200 m. spate Locul I

 

Campionatul național de sen., tin. și jun. 04.04.2021

Bacău, 02-04.04.2021

trambulină 3 m.

Popa Tudor junior Locul II  
Forster Amelie ,, Locul III  
Avasiloaie Alexandru tineret Locul I Campion național
Todirașcu Darius ,, locul III  
Avasiloaie Alexandru seniori Locul I Campion național
Popovici Constantin ,, Locul II  
Forster Amelie ,, Locul II  

platformă 10 m.

Popa Tudor junior Locul I Campion național
Butnariu Robert ,, Locul III  
Todirașcu Darius tineret Locul I Campion național
Avasiloaie Alexandru ,, Locul III  
Popovici Constantin seniori Locul I Campion național

trambulină 1 m.

Popa Tudor junior Locul I  
Butnariu Robert ,, Locul V  
Avasiloaie Alexandru tineret Locul I Campion național
Avasiloaie Alexandru seniori Locul II  
Popovici Constantin ,, Locul III  

 

Campionatul national/ copii 10 – 11 ani 11.10.2020

Bazin „Lia Manoliu”

8 locuri I Campioni naționali
8 locuri II  
6 locuri III  

Clasament cluburi : CSA Steaua locul I

Campionatul national de cadeți 11.10.2020

Bacău 09-11.10.2020

 Socate Bianca Locul II

 

Campionatul național de seniori, tineret, juniori 30.09.2020

Bazin „Lia Manoliu”, 30.09.2020

Seniori 14 locuri I Campioni naționali
  19 locuri II  
  13 locuri III  
Tineret 19 locuri I Campioni naționali
  16 locuri II  
  9 locuri III  
Juniori 17 locuri I Campioni naționali
  10 locuri II  
  12 locuri III  
Popovici David 4 recorduri naționale  

 

Grand Prix Rostock 23.02.2020

Germania, 17-23.02.2020

Popovici Constantin Platformă 10 m Locul IX

 

Cupa României 16.11.2019

Bacău, 11-17.11.2019
Seniori

11 locuri I
3 locuri II
2 locuri III

Juniori

5 locuri I
4 locuri II
3 locuri III

 

Toate rezultatele

Galerie foto

Campioantele Internationale de Inot ale Romaniei 2015


Parteneri

 

Ultimele stiri