ÎNCHIDEȚI
Meniu

Ciclism

Istoric

Înființată în anul 1948 printre primele secții sportive ale clubului militar, “sportul cu pedale”- ciclismul – a reprezentat de-a lungul existenței sale una dintre măiestriile sportive tradiționale.

Frumusețea și impresia de libertate generată de simbioza corpului uman cu bicicleta, a reușit să atragă în acest sport o multitudine de performeri care și-au pus amprenta asupra istoriei ciclismului românesc.

Începând cu anii de pionierat ai acestei discipline, în anul 1949, CCA a reușit primul titlu național din istoria ciclismului militar prin Ervant NORHADIAN  la proba de şosea fond individual.

Între anii ”50 și ”70, prezența cicliștilor militari s-a materializat prin participarea la Jocurile Olimpice de Vară (Helsinki, Finlanda 1952), la Jocurile Mondiale Universitare (Solingen, Germania 1954) sau la Campionatele Mondiale (Heerlen, Olanda 1967).

De-a lungul istoriei acestei secții, au câștigat trofee pentru ciclismul militar Ioan IONIȚĂ – cea mai bună clasare realizată la JO –, Ion ARDELEANU, Constantin DUMITRESCU, Constantin ȘANDRU, Ioan STOICA.

Cursa Păcii este proba definitorie din ciclismul amator, fiind similară istoric-01unei Cupe Mondiale a amatorilor la șosea, eveniment în cadrul căruia sportivii militari s-au clasat pe poziții fruntașe.

Constantin CIOHODARU, Iulian GOCIMAN, Ştefan PORECEANU, Gheorghe ŞERBAN-RĂDULESCU, Eugen DULGHERU, Ion  NICA, Ion COJOCARU, Costică  BONCIU au contribuit la zestrea de trofee până în anul 1978.

Timpul a cernut oameni și cariere sportive deosebite, în urma lor rămânând expresia eforturilor lor, pe alocuri a sacrificiilor nespuse, dar trăite și care nu au încetat să dea strălucire culorilor blazonului clubului militar, în “bătălii” purtate pe două roți, mereu în căutarea primului loc, mereu moti10599701_581336975311873_4322035008906915354_nvate de împlinirea unei meniri sociale: SPORTUL ȘI SPORTIVUL!

După o absență de mai bine de două decenii, CSA „STEAUA BUCUREȘTI” a revenit în circuitul de performanță al sportului cu pedale în anul 2015 prin reînființarea secției de ciclism, fiind astfel a 27-a din cadrul clubului.

Astăzi, prin sportivii ei, tradiția continuă. Munca susținută, dedicată performanței este în continuare valoarea supremă a unui mod de existență de la care clubul militar nu s-a abătut niciodată.

Valoarea performanțelor ne îndreptățește să credem, să sperăm în viitorul ciclismului alături de familia stelistă.

Galerie foto:

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

1 Crista Daniel 7 Cristian Mihnea Adrian 13 Coman Bogdan Cristian
2 Bidilici Andrei Cosmin 8 Staicu Răzvan Mihail 14 Bartha Csaba
3 Găgeanu – Dumitrescu  Ana Maria 9 Horvath Roland 15 Dima Emil
4 Barbu Leonard 10 Pleșea Valentin 16 Cătineanu Cătălina Andreea
5 Drăgoi Valentin 11 Tvetcov Serghei 17 Dumitrescu Gabriel
6 Porumb George 12 Grigoraș Tudor Iustin 18 Morcov Ștefan

Antrenori

Prenume/Nume Funcția
Georgios GEORGIADIS Antrenor principal
Gabriel DUMITRESCU
Antrenor
Ștefan Emil MORCOV
Mecanic

Palmares ciclism 1948-2020

Jocuri Olimpice: 1 loc 6
Campionate Mondiale: 1 loc 10
Campionate Mondiale Universitare: 1 loc 4, 1 loc 5
Cupe Mondiale și Europene
4 medalii (2 argint, 2 bronz)
Cursa Păcii 4 medalii (2 argint, 2 bronz)
Campionate și Jocuri Balcanice: 4 medalii (1 aur, 1 argint, 2 bronz)
Campionate Naționale (titluri): 222
Cupa României: 7

 

Rezultate

REZULTATE 2015 – 2016

 

Campionatele Naționale de Șosea

 Deva, România 01 – 05.06.2016

Marius PETRACHE individual fond locul 1 Campion Național
Adriana CEAUȘESCU individual contratimp locul 3 Medalie de bronz

 

Cupa „Max Ausnit”

Lugoj, România 17.07.2016

Marius PETRACHE individual Elite Masculin locul 1 Campion Național
Adriana CEAUȘESCU individual Elite Feminin locul 3 Medalie de argint

 

Road Grand Tour Eroica

 08 – 15.08.2016 

Marius PETRACHE individual Elite Masculin locul 2 Medalie de argint

 

Campionatele Naționale de Pistă,

 București, România 29.09 – 02.10.2016

Ana Maria ESTERAȘI, Adriana CEAUȘESCU (contribuție) echipe vitezã olimpicã locul 1 Campioanã Naționalã
Leonard BARBU, Marius PETRACHE Cristian BIDILICI (contribuție) echipe urmãrire locul 2 Medalie de argint
Adriana CEAUȘESCU individual 200 m vitezã locul 1 Campioanã Naționalã
Adriana CEAUȘESCU individual 2000 m urmãrire locul 1 Campioanã Naționalã
Adriana CEAUȘESCU individual 500 m vitezã locul 1 Campioanã Naționalã
Marius PETRACHE individual 1000 m locul 2 Medalie de argint
Cristian BIDILICI individual 200 m vitezã locul 3 Medalie de bronz

 

Turul Clujului

Cluj-Napoca, România 29.08 – 01.09.2016

Marius PETRACHE individual Elite Masculin Circuit și Contratimp locul 2 Medalie de argint
Adriana CEAUȘESCU individual Elite Feminin Fond, Circuit și Contratimp locul 2 Medalie de argint
Leonard BARBU individual U23 Circuit locul 2 Medalie de argint
Leonard BARBU individual U23 Fond locul 3 Medalie de bronz
Cristian BIDILICI individual Juniori Circuit locul 3 Medalie de bronz

 

Turul Salonicului,

 Salonic, Grecia, 10 – 18.09.2016

Marius PETRACHE individual Elite Masculin Fond locul 1 Campion Național
Marius PETRACHE individual Elite Masculin Circuit locul 1 Medalie de argint

The Wall 01.10.2022

Pucioasa, 01.10.2022

Grigoraș Iustin U23 Locul 5
Bidilici Cosmin Master Locul III

 

The Wall 01.10.2022

Grecia, 01.10.2022

Pleșea Valentin Elite masculine Locul 10
Cătineanu Cătălina Elite feminine Locul 3

 

Cupa Națională – etapa a V-a- Focșani, 18.09.2022 18.09.2022

Focșani, 18.09.2022

Pleșea Valentin General fem. Loc I
Răileanu Cristian Elit Loc II
Grigoraș Iustin Master Loc III
Mănac Antoanela   Loc II

 

Turul Vrancei- Focșani, 18.09.2022 18.09.2022

Focșani, 18.09.2022

Răileanu Cristian General Loc I
Răileanu Cristian Elit Loc I
Pleșea Valentin   Loc III
Manac Antoanele   Loc II
Manac Antoanela   Loc I
Bidilici Cosmin   Loc I

 

Turul României 11.09.2022

09-11.09.2022

Răileanu Cristian Clasament general Locul II
Răileanu Cristian Cel mai bun ciclist român Locul I

 

Turul Ziridava contratimp si fond, Arad /tapa III 12.06.2022

Arad, 10-12.06.2022

Răileanu Cristian (elite și general) Cursa contratimp urcare Locul I
Crista Daniel (elite și general)   Locul II
Pleșea Valentin (elite și general)   Locul IV
Grigoraș Iustin (U23)   Locul I
Pleșea Valentin (elite și general) Fond 115 km Locul I
Crista Daniel (elite și general)   Locul II
Răileanu Cristian (elite și general)   Locul III
Grigoraș Iustin (U23)   Locul I

 

Turul Albaniei 05.06.2022

Albania, 03-05.06.2022

Răileanu Cristian Etapa 1 Locul II
Crista Daniel ,, Locul VIII
Pleșea Valentin Etapa 3 Locul I
Crista Daniel ,, Locul III
Răileanu Cristian Etapa 4 Locul III
Tvetcov Serghei ,, Locul X
Crista Daniel Etapa 5 Locul IV
Răileanu Cristian Clasament general indiv. Locul II
CSA Steaua Clasament general echipe Locul IV

 

Cupa CELCO 22.05.2022

Venus, Constanța, 20-22.05.2022

Crista Daniel Contratimp general, elite Locul I
Pleșea Valentin ,, Locul III
Mihnea Cristian ,, Locul 8
Horvath Roland ,, Locul 13
Iustin Grigoraș Contratimp general U 23 Locul 4
Bidilici Cosmin Contratimp gen. master +30 Locul II
Porumb George Contratimp gen. master +50 Locul II
Pleșea Valentin Fond 110 km. Elite Locul I
Crista Daniel ,, Locul 4
Mihnea Cristian ,, Locul 9
Horvath Roland ,, Locul 12
Grigoraș Iustin Fond 110 km. U 23 Locul III
Porumb George Fond 110 km. Master Locul III

 

Tissot UCI Track Nations Cup 15.05.2022

Milton, Canada, 12 - 15.05.2022

Crista DanielScratch Locul 19
Crista Daniel Pursuit Locul 12
Crista Daniel Omnium Locul 18

 

„Cupa Măciuca” 01.05.2022

Rm. Vâlcea, 01.05.2022

Crista Daniel Etapa 1 Locul I
Pleșa Valentin ,, Locul II
Bidilici Cosmin ,, Locul 4
Crista Daniel Etapa II Locul I
Pleșa Valentin ,, Locul II
Bidilici Cosmin ,, Locul 4
Crista Daniel Clasament general Locul I
Pleșa Valentin Locul II  
Bidilici Cosmin Locul 4  

 

Toate rezultatele

Clasament

Galerie foto

Parteneri

Ultimele stiri