ÎNCHIDEȚI
Meniu

Ciclism

Istoric

Înființată în anul 1948 printre primele secții sportive ale clubului militar, “sportul cu pedale”- ciclismul – a reprezentat de-a lungul existenței sale una dintre măiestriile sportive tradiționale.

Frumusețea și impresia de libertate generată de simbioza corpului uman cu bicicleta, a reușit să atragă în acest sport o multitudine de performeri care și-au pus amprenta asupra istoriei ciclismului românesc.

Începând cu anii de pionierat ai acestei discipline, în anul 1949, CCA a reușit primul titlu național din istoria ciclismului militar prin Ervant NORHADIAN  la proba de şosea fond individual.

Între anii ”50 și ”70, prezența cicliștilor militari s-a materializat prin participarea la Jocurile Olimpice de Vară (Helsinki, Finlanda 1952), la Jocurile Mondiale Universitare (Solingen, Germania 1954) sau la Campionatele Mondiale (Heerlen, Olanda 1967).

De-a lungul istoriei acestei secții, au câștigat trofee pentru ciclismul militar Ioan IONIȚĂ – cea mai bună clasare realizată la JO –, Ion ARDELEANU, Constantin DUMITRESCU, Constantin ȘANDRU, Ioan STOICA.

Cursa Păcii este proba definitorie din ciclismul amator, fiind similară istoric-01unei Cupe Mondiale a amatorilor la șosea, eveniment în cadrul căruia sportivii militari s-au clasat pe poziții fruntașe.

Constantin CIOHODARU, Iulian GOCIMAN, Ştefan PORECEANU, Gheorghe ŞERBAN-RĂDULESCU, Eugen DULGHERU, Ion  NICA, Ion COJOCARU, Costică  BONCIU au contribuit la zestrea de trofee până în anul 1978.

Timpul a cernut oameni și cariere sportive deosebite, în urma lor rămânând expresia eforturilor lor, pe alocuri a sacrificiilor nespuse, dar trăite și care nu au încetat să dea strălucire culorilor blazonului clubului militar, în “bătălii” purtate pe două roți, mereu în căutarea primului loc, mereu moti10599701_581336975311873_4322035008906915354_nvate de împlinirea unei meniri sociale: SPORTUL ȘI SPORTIVUL!

După o absență de mai bine de două decenii, CSA „STEAUA BUCUREȘTI” a revenit în circuitul de performanță al sportului cu pedale în anul 2015 prin reînființarea secției de ciclism, fiind astfel a 27-a din cadrul clubului.

Astăzi, prin sportivii ei, tradiția continuă. Munca susținută, dedicată performanței este în continuare valoarea supremă a unui mod de existență de la care clubul militar nu s-a abătut niciodată.

Valoarea performanțelor ne îndreptățește să credem, să sperăm în viitorul ciclismului alături de familia stelistă.

Galerie foto:

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

1 Crista Daniel 7 Cristian Mihnea Adrian 13 Coman Bogdan Cristian
2 Bidilici Andrei Cosmin 8 Staicu Răzvan Mihail 14 Bartha Csaba
3 Găgeanu – Dumitrescu  Ana Maria 9 Horvath Roland 15 Dima Emil
4 Barbu Leonard 10 Pleșea Valentin 16 Cătineanu Cătălina Andreea
5 Drăgoi Valentin 11 Tvetcov Serghei 17 Dumitrescu Gabriel
6 Porumb George 12 Grigoraș Tudor Iustin 18 Morcov Ștefan

Antrenori

Prenume/Nume Funcția
Georgios GEORGIADIS Antrenor principal
Gabriel DUMITRESCU
Antrenor
Ștefan Emil MORCOV
Mecanic

Palmares ciclism 1948-2020

Jocuri Olimpice: 1 loc 6
Campionate Mondiale: 1 loc 10
Campionate Mondiale Universitare: 1 loc 4, 1 loc 5
Cupe Mondiale și Europene
4 medalii (2 argint, 2 bronz)
Cursa Păcii 4 medalii (2 argint, 2 bronz)
Campionate și Jocuri Balcanice: 4 medalii (1 aur, 1 argint, 2 bronz)
Campionate Naționale (titluri): 222
Cupa României: 7

 

Rezultate

REZULTATE 2015 – 2016

 

Campionatele Naționale de Șosea

 Deva, România 01 – 05.06.2016

Marius PETRACHE individual fond locul 1 Campion Național
Adriana CEAUȘESCU individual contratimp locul 3 Medalie de bronz

 

Cupa „Max Ausnit”

Lugoj, România 17.07.2016

Marius PETRACHE individual Elite Masculin locul 1 Campion Național
Adriana CEAUȘESCU individual Elite Feminin locul 3 Medalie de argint

 

Road Grand Tour Eroica

 08 – 15.08.2016 

Marius PETRACHE individual Elite Masculin locul 2 Medalie de argint

 

Campionatele Naționale de Pistă,

 București, România 29.09 – 02.10.2016

Ana Maria ESTERAȘI, Adriana CEAUȘESCU (contribuție) echipe vitezã olimpicã locul 1 Campioanã Naționalã
Leonard BARBU, Marius PETRACHE Cristian BIDILICI (contribuție) echipe urmãrire locul 2 Medalie de argint
Adriana CEAUȘESCU individual 200 m vitezã locul 1 Campioanã Naționalã
Adriana CEAUȘESCU individual 2000 m urmãrire locul 1 Campioanã Naționalã
Adriana CEAUȘESCU individual 500 m vitezã locul 1 Campioanã Naționalã
Marius PETRACHE individual 1000 m locul 2 Medalie de argint
Cristian BIDILICI individual 200 m vitezã locul 3 Medalie de bronz

 

Turul Clujului

Cluj-Napoca, România 29.08 – 01.09.2016

Marius PETRACHE individual Elite Masculin Circuit și Contratimp locul 2 Medalie de argint
Adriana CEAUȘESCU individual Elite Feminin Fond, Circuit și Contratimp locul 2 Medalie de argint
Leonard BARBU individual U23 Circuit locul 2 Medalie de argint
Leonard BARBU individual U23 Fond locul 3 Medalie de bronz
Cristian BIDILICI individual Juniori Circuit locul 3 Medalie de bronz

 

Turul Salonicului,

 Salonic, Grecia, 10 – 18.09.2016

Marius PETRACHE individual Elite Masculin Fond locul 1 Campion Național
Marius PETRACHE individual Elite Masculin Circuit locul 1 Medalie de argint

Campionatul Național de pistă 20.11.2022

Bulgaria, 13-20.11.2022

Cătineanu Cătălina Sprint 200 m. Locul II
Crista Daniel ,, Locul II
Pleșea Valentin ,, Locul II
Cătineanu Cătălina Individual pursuit Locul II
Cătineanu Cătălina Scratch Locul II
Crista Daniel ,, ocul I
Pleșea Valentin ,, Locul II
Cătineanu Cătălina Tempo race Locul II
Cătineanu Cătălina Point race Locul II
Crista Daniel ,, Locul I
Pleșea Valentin ,, Locul II
Paveliu Mihai ,, Locul III
Cătineanu Cătălina 500 m. Locul I
Crista Daniel Urmărire individual Locul I
Pleșea Valentin ,, Locul II
Crista Daniel, Pleșea Valentin, Paveliu Mihai, Dima Emil, Porumb George Urmărire echipe 4000 m. Locul I
Crista Daniel, Pleșea Valentin, Paveliu Mihai, Dima Emil Sprint echipe Locul I
Crista Daniel Omnium Locul I
Pleșea Valentin ,, Locul II
Paveliu Mihai ,, Lovul III
Crista Daniel Elimination Locul I
Pleșea Valentin Elimination Locul II

 

Road Grand Tour ,,Mon Amour” 23.10.2022

Seciu

Manac Antoanela Locul III
Cătineanu Cătălina Locul 5
Pleșea Valentin Locul 15

 

The Wall 01.10.2022

Pucioasa, 01.10.2022

Grigoraș Iustin U23 Locul 5
Bidilici Cosmin Master Locul III

 

The Wall 01.10.2022

Grecia, 01.10.2022

Pleșea Valentin Elite masculine Locul 10
Cătineanu Cătălina Elite feminine Locul 3

 

Cupa Națională – etapa a V-a- Focșani, 18.09.2022 18.09.2022

Focșani, 18.09.2022

Pleșea Valentin General fem. Loc I
Răileanu Cristian Elit Loc II
Grigoraș Iustin Master Loc III
Mănac Antoanela   Loc II

 

Turul Vrancei- Focșani, 18.09.2022 18.09.2022

Focșani, 18.09.2022

Răileanu Cristian General Loc I
Răileanu Cristian Elit Loc I
Pleșea Valentin   Loc III
Manac Antoanele   Loc II
Manac Antoanela   Loc I
Bidilici Cosmin   Loc I

 

Turul României 11.09.2022

09-11.09.2022

Răileanu Cristian Clasament general Locul II
Răileanu Cristian Cel mai bun ciclist român Locul I

 

Turul Ziridava contratimp si fond, Arad /tapa III 12.06.2022

Arad, 10-12.06.2022

Răileanu Cristian (elite și general) Cursa contratimp urcare Locul I
Crista Daniel (elite și general)   Locul II
Pleșea Valentin (elite și general)   Locul IV
Grigoraș Iustin (U23)   Locul I
Pleșea Valentin (elite și general) Fond 115 km Locul I
Crista Daniel (elite și general)   Locul II
Răileanu Cristian (elite și general)   Locul III
Grigoraș Iustin (U23)   Locul I

 

Turul Albaniei 05.06.2022

Albania, 03-05.06.2022

Răileanu Cristian Etapa 1 Locul II
Crista Daniel ,, Locul VIII
Pleșea Valentin Etapa 3 Locul I
Crista Daniel ,, Locul III
Răileanu Cristian Etapa 4 Locul III
Tvetcov Serghei ,, Locul X
Crista Daniel Etapa 5 Locul IV
Răileanu Cristian Clasament general indiv. Locul II
CSA Steaua Clasament general echipe Locul IV

 

Cupa CELCO 22.05.2022

Venus, Constanța, 20-22.05.2022

Crista Daniel Contratimp general, elite Locul I
Pleșea Valentin ,, Locul III
Mihnea Cristian ,, Locul 8
Horvath Roland ,, Locul 13
Iustin Grigoraș Contratimp general U 23 Locul 4
Bidilici Cosmin Contratimp gen. master +30 Locul II
Porumb George Contratimp gen. master +50 Locul II
Pleșea Valentin Fond 110 km. Elite Locul I
Crista Daniel ,, Locul 4
Mihnea Cristian ,, Locul 9
Horvath Roland ,, Locul 12
Grigoraș Iustin Fond 110 km. U 23 Locul III
Porumb George Fond 110 km. Master Locul III

 

Toate rezultatele

Clasament

Galerie foto

Parteneri

Ultimele stiri