ÎNCHIDEȚI
Meniu

Motociclism

Istoric

cupaMotociclismul a luat ființă în cel de-al doilea an de existență al clubului, 1948. Primii alergători au fost Ioan Spiciu și Nicolae Sădeanu, în jurul cărora a fost creat nucleul viitoarei componențe a secției.

Încă de la început, secția de motociclism s-a bucurat de o atenție specială din partea clubului, interesat în formarea unor echipe puternice care să-l reprezinte la cel mai înalt nivel, atât în competițiile interne, cât și în cele internaționale.

Alături de primii sportivi au venit alții, la fel de valoroși, din rândul cărora s-au detașat frații Niculici și o întreagă pleiadă de sportivi tineri, cu real talent, printre care Georgiu Mormocea, Gheorghe Voiculescu sau Gheorghe Ioniță.

Aceștia și-au pus o deosebită amprentă asupra evoluției performanțelor sportive din prima perioadă a existenței unei secții care nu a fost ocolită de mari încercări: a fost desființată după 23 de ani de activitate, în 1971, și reînființată abia 11 ani mai târziu.

Motociclism - IstorieMotocicliștii militari nu s-au mulțumit să domine cursele din țară, cucerind în această primă perioadă aproape 150 de locuri întâi la campionatele naționale și la concursurile de viteză, regularitate, rezistență, moto-cros și dirt-track. Ei au luptat pentru a se impune – în condiții nu tocmai egale – cu așii motociclismului european. Că au reușit – ne-o demonstrează cele 17 locuri întâi în competițiile de viteză, 8 medalii de aur în concursurile de motocros, cele 16 medalii de aur, 3 de argint și 2 de bronz în ”Cursele de 6 zile”, considerate adevărate olimpiade ale regularității și rezistenței. Toate acestea au fost obținute numai în prima perioadă a existenței secției, perioadă de care rămân legate numele unor ași ai ghidonului, precum Nicolae Sădeanu, Armand Munteanu, Dumitru Dumitrache, Mihai Dănescu, Gheorghe Ion, Alexandru Lăzărescu, Ștefan Chițu sau Alexandru Ionescu.

Reînființarea secției în anul 1982 nu a însemnat o revenire spectaculoasă a motociclismului stelist în circuitul marilor competiții continentale sau mondiale. Evoluția acestui sport pe plan internațional, costurile deosebit de ridicate legate de practicarea lui, au fost motive cât se poate de temeinice pentru a explica lipsa sportivilor militari din marile circuite ale lumii – care adună astăzi în jurul lor adevărate industrii.

Cu toate acestea, alergătorii militari au înregistrat noi performanțe și în anii 2000. Gyorgy Pakay a câștigat medalia de bronz la Campionatul Balcanic în proba de superbike (2003), iar Adrian Ciujdea a cucerit medalia de aur la clasa 125 cmc la Campionatul Est-European de Motociclism Viteză, după un an, devenind și campion balcanic la aceeași clasă.

Dincolo de acestea, de remarcat e și faptul că dominația motocicliștilor steliști pe plan național a rămas nealterată, în mare parte grație dăruirii totale a fostului sportiv, tehnician și în prezent antrenor și manager al secției, Traian Mihăilescu. Sub bagheta sa, alergătorii militari aduc în palmaresul clubului numeroase titluri naționale an de an și se pregătesc asiduu pentru a ataca în continuare circuitele internaționale.

 Sportivi

1 Galfi Csaba 11 Tompa Robert 21 Cociu Nicolas
2 Balasz Isvan 12 Manta George 22 Almășan Alexandru
3 Kakasi Margit 13 Nagy Daniel 23 Gergely Istvan
4 Kiss Edward 14 Bencze Vince 24 Guță Andrei
5 Cătană David 15 Okos Zoltan 25 Cociu Nicolae
6 Ciujdea Adrian 16 Păcurar Sebastian 26 Marian Daniel
7 Laczko Laszlo 17 Guță Cristian 27 GergelyAttilo
8 Fazakas Zoltan 18 Pătrășcoiu Cristian 28 Szasz Martin 
9 Becze Vilmos 19 Havadtoi Jozsef 29 Cirlig Iulian
10 Baltaga Daniel 20 Cociu Mihail    

Antrenori

Prenume/Nume Funcția
Traian MIHĂILESCU
Antrenor principal

Palmares motociclism 1947-2020

Campionate și Jocuri Balcanice: 20 medalii (10 aur, 5 argint, 5 bronz)
Camionate Naționale (titluri): 316
Cupa României: 15

Rezultate

Campionatul Național individual motocros 03.10.2021

Sfântu Gheorghe, 01.10 –03.10.2021

Baltagă Daniel Clasa 85 cc Locul III
Tompa Robert Clasa MX2/250 cc Locul I
Cociu Mihail Clasa MX1/450 cc Locul III
Fazakas Zoltan Veterani Locul II
Nagy Daniel ,, Locul III
Cociu Nicolae Amatori Locul I
Okos Zoltan Locul II  
Galfi Csaba Locul III  

 

Campionatul Național motocros, etapa 2 09.05.2021

Ciolpani 06-09.05.2021

Cîrlig Iulian Clasa 65 cc. Locul II
Tompa Robert Clasa MX2 Locul I
Cociu Nicolae Clasa amatori Locul I
Cociu Mihail Clasa MX1(450 cc.) Locul II

 

Campionatul European motocros 09.05.2021

Ciolpani, 06-09.05.2021

Cîrlig Iulian Clasa 65 cc. Locul II

 

Etapă / Campionatul Național ind. Viteză, motodrom 25.04.2021

Arad, 22-25.04.2021

Etapa III - a

Becze Vilmos Clasa juniori III Locul III
Becze Vince Clasa juniori II Locul I
Gergely Attilo Clasa 85 Cc Locul II
Kiss Edward ,, Locul III
Pătrășcoiu Cristian Clasa 125 Sp. Locul I
Gergely Attilo ,, Locul II
Galfi Csaba Clasa moto 3 Locul I

Etapa IV - a

Becze Vilmos Clasa juniori III Locul III
Becze Vince Clasa juniori II Locul I
Kiss Edward Clasa 85 Cc Locul I
Galfi Csaba ,, Locul II
Gergely Attilo ,, Locul III
Pătrășcoiu Cristian Clasa 125 Sp. Locul I
Gergely Attilo ,, Locul II
Galfi Csaba Clasa moto 3 Locul I
Kiss Edward ,, Locul II

 

Campionat național individual / Motocros 19.04.2021

Ciolpani- 15-19.04.2021

Tompa Robert clasa MX2(250 cc) Locul I Campion național
Cociu Mihail clasa MX1(450 cc) Locul II Vicecampion național
Cociu Nicolae amatori Locul I Campion național
Okos Zolt ,, Locul II Vicecampion național
Galfi Csaba ,, Locul III  
Fazakas Zoltan veterani Locul II Vicecampion național
Nagy Daniel ,, Locul III  

 

Campionatul Național individual de viteză 19.04.2021

Arad, 15-19.04.2021

Becze Vilmos juniori III Locul III
Szasz Martin juniori II Locul I
BeczeVince ,, Locul II
Havadtoi Joszef clasa 85 cc Locul I
Kiss Edward ,, Locul II
Pătrășcoiu Cristian clasa 125 sp. Locul I
Gergely Attilo ,, Locul II
Havadtoi Joszef ,, Locul III
Galfi Csaba clasa Moto 3 Locul I

 

Campionatul national individual motocross, et. a V- a 25.10.2020

Ciolpani, 23-25.10.2020

Tompa Robert Cls. MX 2 (250 cmc) Locul I Campion național
Galfi Csaba Clc. MX  2 amatori Locul I  
Nagy Daniel Cls veteran Locul II  

Rezultate finale

Tompa Robert Cls. MX 2 Locul I Campion național
Cociu Mihail Cls. MX 1 (450 cmc) Locul II  
Galfi Csaba Cls. MX 2 amatori Locul I  
Nagy Daniel Cls. Veteran Locul II  

Campionatul national de motocross / etapa a III-a 11.10.2020

Ciolpani 09-11.10.2020

Cociu Nicolas Cls. 50 cmc jun. Locul III
Baltag Daniel Cls. 65 cmc Locul VI
Tompa Robert MX2 250cmc Locul I
Galfi Csaba MX2 amatori Locul II
Cociu Mihail MX1 450 cmc Locul II
Fazakas Zoltan Veterani Locul III

 

Campionatul Național Individual Viteză Kartodrom 23.08.2020

Arad, 20-23.08.2020

Havadtoi Jozsef Cls 85cmc Locul I Campion național
Kiss Edward Clc Moto 3 Locul I Campion național
Havadtii Jozsef Cls 125 cmc sport Locul I Campion național

Prin acumulare de puncte în patru etape, Steaua a câștigat Cupa României

 

Cupa României 30.10.2019

23.09 – 30.09.2019

CSA Steaua -echipe Becze Vince, Szutor Laszlo, Havadtoi Jozsef, Pătrășcoiu Cristian, Szabo Neamțu Alexandru, Kakasi Margit, Szasz Oliver Locul I Câștigătoarea Cupei României

 

Toate rezultatele

Galerie foto

Parteneri

 

Ultimele stiri