ÎNCHIDEȚI
Meniu

Istoric

Dată fiind amploarea cu care trânta – sport popular – se practica în rândurile militarilor, înființarea secției de lupte în anul 1949 a fost firească și mult așteptată.

Înainte ca formele de afiliere a secției să fie înaintate către federația de specialitate, în același an, 1949, se organiza o largă competiție de masă în scopul depistării celor mai talentați ”trântași” din rândul militarilor în termen. Tinerii vânjoși, talentați și rapizi, selecționați atunci și apoi inițiați în tainele luptelor greco-romane au constituit astfel nucleul inițial al secției. Iar rezultatele nu au întârziat să apară, grație în special eforturilor și dăruirii regretatului Aurel Ihm, primul antrenor al secției.

lupte-4În anul 1952, în palmaresul secției intra primul titlu de campion republican, cucerit de greco-romanul Alexandru Ruzsi – cel care câștiga doi ani mai târziu și primul titlu republican al secției la lupte libere.

Până în 1960, luptătorii secției au început să se remarce și pe plan internațional, între aceștia distingându-se în special Dumitru Pârvulescu (cel mai mare luptător al vremii), clasat al patrulea atât la Campionatele Mondiale din 1953, cât și la Jocurile Olimpice din 1956. Primele rezultate notabile au fost consemnate însă între anii ’60-’70, avându-i ca autori pe același Dumitru Pârvulescu – medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo ’64, Ion Baciu – primul campion mondial al secției, în 1967, și Simion Popescu – vicecampion mondial în 1967, campion mondial în 1969.

Anii ’70 au consemnat debutul în forță al unui luptător deosebit de talentat – Gheorghe Berceanu, care avea să devină în scurt timp idolul multor iubitori ai sportului și unul dintre cei mai simpatizați sportiv al României: campion european și mondial în 1970, campion olimpic în 1972, vicecampion olimpic în 1976.

lupte-6Ștafeta performanțelor primului campion olimpic al secției avea să fie preluată, în aceeași perioadă, de Constantin Alexandru – campion mondial de juniori în 1973, vicecampion mondial de seniori în 1974 și, în sfârșit, campion mondial de seniori în 1978. Tot în dreptul lui Constantin Alexandru este trecută și o performanță semnificativă în istoria clubului și a sportului românesc – cea de-a o suta medalie olimpică a României – medalia de argint, cucerită la Jocurile Olimpice de la Moscova 1980.

Alături de alți sportivi care s-au remarcat prin performanțele lor în marile competiții internaționale – Marin Pârcălabu, Petre Coman, Ion Baciu, Simion Popescu, Nicolae Neguț sau Ion Dulică – luptătorii steliști au impus numele clubului într-una dintre cele mai prolifice perioade ale sale.

lupte-7Seria marilor succese olimpice și mondiale a continuat și în anii ’80-’90, autorii acestora numindu-se de această dată Vasile Andrei (campion olimpic la Los Angeles ’84), Vasile Pușcașu (campion olimpic la Seoul 1988 – prima medalie olimpică de aur la lupte libere, vicecampion olimpic în 1984), Ștefan Negrișan (campion mondial în 1985), Dănuț Prefit, Claudiu Tămăduianu, Nicu Hâncu sau Alin Păcurariu.

Deși schimbul de generație produs la nivelul secției după 1990 a fost unul destul de consistent, acesta nu a eliminat performanțele internaționale de top. Printre sportivii ”noului val” s-a distins Leonard Frâncu (campion mondial de juniori în 1994) și Petre Sudureac – vicecampion mondial de seniori în 1995, alături de alți sportivi talentați precum campionul european Mircea Constantin, Laurențiu Ciucă, Constantin Corduneanu sau Constantin Borăscu.

Și după anii 2000 sportivii militari au urcat pe cele mai înalte trepte ale podiumurilor: Petru Toarcă (aur la Campionatele Mondiale Militare în anul 2006), Cristina Croitoru (bronz la Campionatele Europene din 2006 și din 2011), Estera Dobre (vicecampioană europeană în 2007), Gheorghiță Ștefan (bronz la Campionatele Europene din 2010), Georgian Carpen (vicecampion european în anul 2012 la lupte greco-romane) sau Alina Vuc – vicecampioană mondială de juniori la lupte libere în 2013 și medaliată cu bronz, în același an, la Campionatele Europene.

 Sportivi

LUPTE  LIBERE
1 Vuc Alina 19 Terzi Victor 37 Kapraev Zurab
2 Manea Michael 20 Nazhmudinov Omaraskhab 38 Ionescu Cristian Alxandru
3 Ana Andreea Beatrice 21 Okhlopkov Nicolai 39 Liptay Eduard Gabriel
4 Asan Mihaela 22 Pavel Andreea 40 Liptay Sebastian Andrei
5 Bucur George 23 Priceputu Ștefania Claudia 41 Iordache Dan Antonio
6 Bucur Marius 24 Rusteac Cristina Evanghelina Mihaela 42 Zhydachevska Kateryna
7 Buibăr Ana Simona 25 Sandu Mihaela 43 Asan Ștefan
8 Buibăr Patricia 26 Saritov Albert 44 Barbălat Dan
9 Ciuhat Florin 27 Stan Mihaela 45 Răducanu Marius Laurențiu
10 Donu Andreea Cezica 28 Stănescu Alexandru 46 Capezan Amina Roxana
11 Donu Ioan Raul 29 Stănescu Răzvan 47 Marin Vlad Alexandru
12 Dukov Andrei 30 Șeicariu Suzana Georgiana 48 Vîlsan George Raul
13 Erhan Octavian 31 Treancă Ioan Stelian 49 Lupu Iannis Luca (
14 Ferenț Beatrice Ionela 32 Vasilioglo Maxim 50 Dincă Doru Mario
15 Ghițuică Marian 33 Volkov Evghenii 51 Faur Tif Roxana Alexandra (
16 Buibăr Angela 34 Miu David Mario Florin 52 Balika Valentin
17 Ionescu Teodor Mihai 35 Vizireanu Ștefania Elena 53 Zanfunșan Lidia
18 Munteanu Florin Constantin 36 Zanfunșan Vasile     
LUPTE  GRECO – ROMANE
1 Mariea George Vlad 9 Oprea George Mihai 17 Bălăceanu Marian
2 Berei Lenard Istvan 10 Dincă Petre 18 Ioniță Ilie Mario
3 Atănăsoaie Ovidiu 11 Goșa Ionuț Florin Cristinel 19 Muncus Gligor Sever Gabriel Maximus
4 Cimpoeru Victoraș Petrișor 12 Costache  Cristian Andrei 20 Grigore Marius
5 Gheorghe Florin 13 Firanța Marian Ionuț 21 Herghelegiu Lucian Adrian
6 Buibăr Gabriel 14 Honcieru Mihai 22 Ioniță Florin Zorilă Ionuț
7 Ioniță Vasile Antonio 15 Trandafir Alexandru 23 Goșa Virgil Dănuț
8 Dumitru Ovidiu Adrian 16 Apetrei Ion Tudor 24 Butacu Elis

 

Antrenori

Prenume/Nume Funcția
Gheorghe ZAMFIR Antrenor principal lupte greco-romane
Georgian CARPEN Antrenor secund lupte greco-romane
Mihai STROIA
Antrenor principal lupte libere
Cristina Bucur (Croitoru) Antrenor secund lupte libere

Palmares lupte 1947-2020

Jocuri Olimpice: 12 medalii (3 aur, 3 argint, 6 bronz)
Campionate Mondiale: 45 medalii (11 aur, 17 argint, 17 bronz)
Campionate Europene: 104 medalii (18 aur, 41 argint, 45 bronz)
Universiade și Campionate Mondiale Universitare: 1 medalie argint
Cupe Mondiale și Europene
2 medalii ( 1 argint, 1 bronz)
Campionate C.I.S.M. și Spartachiade Militare 5 medalii (2 aur, 3 argint)
Campionate și Jocuri Balcanice
3 medalii ( 2 aur, 1 argint)
Camionate Naționale (titluri): 652
Cupa României: 48

Rezultate

Campionat Național ind. și echipe, juniori 14.11.2021

Tg. Mureș, 12-14.11.2021
Greco-romane

Costache Cristian Categ. 63 kg. Locul I
Goșa Dănuț Categ. 77 kg. Locul I
Goșa Ionuț Categ. 97 kg. Locul I
Grigore Marius Categ. 87 kg. Locul II
Dincă Petre Categ. 130 kg. Locul II

Libere

Dincă Doru Categ. 65 kg. masc. Locul I
Buibar Patricia Categ. 62 kg. fem. Locul II
Capezan Roxana Categ. 68 kg. fem. Locul III
Cluburi Locul I
Echipe Locul II

 

Campionatul Mondial de lupte, U 23 07.11.2021

Serbia, 06-07.11.2021

Ana Andreea Beatrice Categ. 55 kg. Locul I Campioană Mondială
Priceputu Ștefania Categ. 50 kg. Locul III  

 

Finala Campionatul Modial ind. Cadeți 16.10.2021

Constanța, 14-16.10.2021

Muncus Maximus Categ. 80 kg. Locul III

 

Cupa României seniori 16.10.2021

Constanța, 14-16.10.2021
Libere masculin

Dukov Andrei Categ. 61 kg. Locul I
Bucur George Categ. 70 kg. Locul I
Evghenii Volcov Categ. 74 kg. Locul I
Manea Michael Categ. 97 kg. Locul I
Vasilioglu Maxim Categ. 79 kg. Locul II
Dincă Doru Categ. 65 kg. Locul II

CSA Steaua – locul I echipe

Libere feminin

Priceputu Ștefania Categ. 50 kg. Locul I
Vuc Andreea Categ. 53 kg. Locul I
Ana Andreea Beatrice Categ. 57 kg. Locul I
Zhydachevska Kateryna Categ. 59 kg. Locul I
Buibăr Patricia Categ. 62 kg. Locul II

CSA Steaua – locul I echipe

Greco-romane

Mariea George Categ. 87 kg. Locul I
Gosa Ionuț Categ. 97 kg. Locul I
Berei Lenard Categ. 130 kg. Locul I
Gosa Dănuț Categ. 82 kg. Locul II
Grigore Marius Categ. 97 kg. Locul II

CSA Steaua – locul III echipe

 

Campionatul Modial seniori 08.10.2021

Norvegia, 03-08.10.2021

Vuc Alina Emilia Cat. 50 kg. Locul V

 

Finala Campionatului Național individual de lupte pe plajă 05.09.2021

Costinești, 03-05.09.2021

Seniori

Priceputu Ștefania Cat. 50 kg. Locul I
Bucur George Cat. 70 kg. Locul I
Vasilioglu Maxim Cat. 80 kg. Locul I

Juniori

Gosa Dănuț Cat. 80 kg. Locul I
Grigore Marius Cat. +90 kg Locul III

Turneul Internațional al Ukrainei 06.06.2021

04-06.06.2021
Lupte libere

Saritov Albert Cat. 97 kg. Locul I

Turneu Internațional, juniori- București, 04-06.06.2021

Lupte feminine

Ferenț Beatrice Ionela Cat. 53 kg. Locul II
Capezan Roxana Cat. 65 kg. Locul III

Lupte libere

Dincă Doru Mario Cat. 61 kg. Locul II

 

Campionat European, U 23 23.05.2021

Macedonia, 21-23.05.2021

Ferenț Beatrice Ionela Cat. 55 kg. Locul V

 

Turneu de calificare Jocuri Olimpice 10.05.2021

Bulgaria, 05-10.05.2021

Ana Andreea Beatrice Categ. 53 kg. Locul II Sportivi calificați la J.O. Tokyo
Saritov Albert Categ. 97 kg. Locul II  

 

Finala Campionatului Național U 15 09.05.2021

Târgu Mureș, 06-09.05.2021

Răducanu Marius Cat. 57 kg. Locul II

 

Toate rezultatele

Galerie foto

Parteneri

 

Ultimele stiri