ÎNCHIDEȚI
Meniu

Haltere

Istoric

haltere-3În anul în care Asociația Sportivă ”Armata” își schimba denumirea în Casa Centrală a Armatei (1950), se semna și certificatul de naștere al secției de haltere, avându-l ca ”deschizător de pârtie” pe sportivul-antrenor Ștefan Achim. La scurt timp, a fost legitimat însă un sportiv cu frumoase posibilități – Ilie Danea – și, fiindcă ”unde-s doi puterea crește”, ambii halterofili aduceau, în anul următor, primele titluri de campioni republicani din palmaresul clubului militar.

Acestea au fost începuturile unei secții care, peste ani, devenea o adevărată școală a halterelor românești și una dintre cele mai reprezentative ale clubului.

Primul deceniu de activitate a însemnat lupta pentru supremația pe plan intern a secției – cucerită în 1953 și păstrată, cu mici excepții, o lungă perioadă. În același timp, halterofilii militari arătau tot mai multă dezinvoltură în concursurile internaționale, performanțele unor sportivi precum Silviu Cazan, Lazăr Baroga sau Tiberiu Roman amenințând din ce în ce mai mult podiumurile mondiale sau europene.

haltere-4Anii ’60 aveau să confirme, aducând secției prima medalie europeană – medalia de bronz cucerită la Campionatul European din 1960 de către Lazăr Baroga, același care reușea după patru ani o performanță de excepție, stabilind un nou record olimpic la categoria 90 kg/aruncat.

În aceeași perioadă se remarca, mai întâi ca junior și apoi ca senior, un alt halterofil reprezentativ al clubului: Ficzi Balazs, autor a trei recorduri mondiale și europene (două la juniori în 1962, 1967 și unul la seniori în 1969), vicecampion european în 1964. Alături de Ficzi Balazs s-a remarcat și îndrăgitul Zoro Fiat, vicecampion european în 1968 și 1969, clasat al patrulea la mondialele din 1969.

Anii ’70 au debutat cu încă o medalie – bronz – cucerită de Zoro Fiat la Europenele din 1971, după care ștafeta a fost preluată de alți halterofili talentați, emblematici pentru acea perioadă. Îi regăsim aici pe Ioan Buta (vicecampion mondial și european de juniori în 1976, medaliat cu bronz la europenele și mondiale de seniori din 1977), Victor Rusu (medalia de bronz la europenele din 1977), Vasile Groapă, Dragomir Cioroslan, Mircea Tuli sau Mihai Purdilă.

Perioada dintre 1980 și 1990 a adus cu sine marea consacrare internațională a secției de haltere, fiind perioada cea mai bogată în performanțe de răsunet la marile concursuri, demonstrând o adevărată dominație mondială a sportivilor militari.

haltere-6Este perioada lui Vasile Groapă (multiplu medaliat european și mondial, vicecampion olimpic în 1984), Virgil Dociu (multiplu medaliat mondial și european), Traian Cihărean și Attila Czanka (campioni europeni și mondiali), Dumitru Petre (vicecampion olimpic) dar, mai ales, a renumiților campioni olimpici, mondiali și europeni Nicu Vlad și Petre Becheru, eroii Jocurilor Olimpice de la Los Angeles 1984.

Dificilă sarcină pentru generația care prelua această extraordinară ștafetă în anii de după 1990. Performanțele secției nu s-au oprit însă aici. Dominația pe plan intern a sportivilor steliști a continuat, ca și evoluțiile foarte bune pe plan internațional.

Halterofilii ”noului val” se numeau, de această dată, Attila Feri (vicecampion european în 1992), Aurel Sârbu (multiplu medaliat european în 1991, vicecampion mondial de juniori în 1991), Constantin Udrea (bronz la campionatele europene din 1993), Florin Avram și Marius Cihărean (campioni mondiali de juniori în 1994), Marius Alecu (campion european de juniori în 1997 și 1998, campion european de tineret în 1999, campion mondial de juniori 1997, campion mondial de tineret 1999) sau Lucian Măxinianu (vicecampion european în 2001).

Performanțele secției din ultimul deceniu au purtat semnătura unei tinere halterofile: Roxana Cocoș. În 2005, aceasta a cucerit nu mai puțin de 6 medalii europene la juniori I și II, dintre care una de aur, trei de argint și două de bronz. În anul următor, Antoniu Buci şi Roxana Cocoş au devenit campioni europeni de cadeţi la categoria 56 kg, respectiv 58 kg (smuls, aruncat şi total). Același Antoniu Buci a devenit triplu campion European (2007) la categoria 62 kg, stabilind totodată un nou record european la stilul aruncat.

În 2009, Roxana Cocoș a obținut medalia de argint la Campionatul Mondial de juniori de la București, după numai o lună, ea cucerind trei medalii la Campionatul European de juniori din Suedia (două de aur la total și aruncat, una de argint la smuls). În 2010, halterofila a devenit campioană europeană de tineret, impunându-se la toate cele trei categorii cu nou record european, iar Antoniu Buci a cucerit în același an două medalii la Campionatul European de seniori de la Minsk (aur la stilul aruncat și argint la total).

Însă cea mai importantă performanță din istoria recentă a secției a venit în 2012, la Jocurile Olimpice de vară de la Londra, unde Roxana Cocoș a devenit vicecampioană olimpică, cucerind medalia de argint.

În prezent, alți sportivi tineri scriu istoria secției. Leonard Cobzariu a câștigat în 2014 medalia de argint la Campionatul European din Cipru (stilul aruncat), iar în 2015 un alt junior s-a făcut remarcat. Doru Ilie Stoian a cucerit două medalii de bronz la Campionatul Mondial (smuls și total).

 Sportivi

1 Burcea Tudor 10 Popescu Bogdan Ioan 19 Simion Raul Andrei
2 Cobzariu Leonard 11 Dobre Estefania Venusa 20 Ilie Ramon Andrei
3 Berchi Dana 12 Pisică Tanța Maria 21 Anici Victor
4 Roman Andrei Mircea 13 Feraru Adrian 22 Niculescu Rebeca Tania
5 Hulpan Sorina 14 Anghel Costin 23 Lăzărescu Ioan Alexandru
6 Stoian Doru Ilie 15 Burcin Florin Mihai 24 Lăzărescu Mihai Valentin
7 Țunea Marcu 16 Stan Mario Nicușor 25 Andrei Cristian
8 Burcea Ana Maria 17 Cazacu Lucreția    
9 Iordache Emanuel 18 Tudor Ionuț    

Antrenori

Prenume/Nume Funcția
Nicolae NIȚU
Antrenor principal
Ioan IORDACHE Antrenor principal

Palmares haltere 1947-2020

Jocuri Olimpice: 6 medalii (2 aur, 4 argint)
Campionate Mondiale: 83 medalii (27 aur, 31 argint, 25 bronz)
Campionate Europene: 200 medalii (76 aur, 61 argint, 63 bronz)
Universiade și Campionate Mondiale Universitare: 1 medalie bronz
Cupe Mondiale și Europene: 2 medalii bronz
Campionate CISM și Spartachiade Militare: 26 medalii (5 aur, 11 argint, 10 bronz)
Campionate și Jocuri Balcanice: 185 medalii (47 aur, 93 argint, 45 bronz)
Camionate Naționale (titluri): 1052
Cupa Romaniei: 122

Rezultate

Campionat Național Powerlifting 21.11.2021

Beiuș, 20 -21.11.2021

Grigore Nicolae Categ. 83 kg. Seniori Locul 4
Grigore Nicolae   Master Locul I
Mănăilă Eugen Categ. 93 kg. Seniori Locul 4
Mănăilă Eugen   Master Locul I
Ciolan Valentin Categ. +105 kg. Seniori Locul 4
Ciolan Valentin   Pers. cu dizabilități Locul I

 

Campionat Național tineret-finală, jun.3 19.11.2021

Bascov, 15-19.11.2021
Tineret

Andrei Cristian (smuls 120 kg.) Categ. +109 kg. Locul I
Andrei Cristian (aruncat 150 kg.) ,, Locul I
Andrei Cristian ( Total 270 kg.) ,, Locul I
Anici Victor (smuls 116 kg.) Categ. 73 kg. Locul II
Anici Victor (aruncat 148 kg.) ,, Locul I
Anici Victor (Total 264 kg.) ,, Locul III
Dobre Estefania (smuls 69 kg.) Categ. 59 kg. Locul III
Dobre Estefania (aruncat 86 kg.) ,, Locul III
Dobre Estefania (Total 155 kg.) ,, Locul III
Ilie Ramon (smuls 74 kg.) Categ. 55 kg. Locul III
Ilie Ramon (aruncat 80 kg.) ,, Locul III
Ilie Ramon (Total 154 kg.) ,, Locul III

Juniori 3

Lăzărescu Alexandru (smuls 31 kg.) Categ. 40 kg. Locul II
Lăzărescu Alexandru (aruncat 38 kg.) ,, Locul II
Lăzărescu Alexandru (Total 69 kg.) ,, Locul II
Miculescu Rebeca (smuls 36 kg.) Categ. 55 kg. Locul II
Miculescu Rebeca (aruncat 48 kg.) ,, Locul II
Miculescu Rebeca (Total 84 kg.) ,, Locul II

 

Campionat Național seniori 08.10.2021

Bacău, 04-08.10.2021

Stoian Doru Cat. 89 kg. smuls 141 kg Locul I
Stoian Doru ,, aruncat 171 kg. Locul I
Stoian Doru ,, TOTAL 312 kg. Locul I
Hulpan Sorina Cat. 59 kg. smuls 80 kg. Locul I
Hulpan Sorina ,, aruncat 107 kg. Locul I
Hulpan Sorina ,, TOTAL 187 kg. Locul I
Roman Andrei Cat. +109 kg. smuls 136 kg Locul I
Roman Andrei ,, aruncat 161 kg. Locul II
Roman Andrei ,, TOTAL 297 kg. Locul I
Andrei Cristian Cat. +109 kg. smuls 128 kg Locul II
Andrei Cristian ,, aruncat 155 kg. Locul III
Andrei Cristian ,, TOTAL 283 kg. Locul III
Cobzariu Leonard Cat. 96 kg. smuls 126 kg Locul II
Cobzariu Leonard ,, aruncat 157 kg. Locul II
Cobzariu Leonard ,, TOTAL 283 kg. Locul I
Burcea Tudor Cat. 96 kg. smuls 127 kg Locul I
Burcea Tudor ,, aruncat 151 kg. Locul IV
Burcea Tudor ,, TOTAL 278 kg. Locul IV
Anici Victor Cat. 81 kg. smuls 120 kg Locul II
Anici Victor ,, aruncat 150 kg. Locul I
Anici Victor ,, TOTAL 270 kg. Locul II
Ilie Ramon Cat. 61 kg. smuls 73 kg Locul III
Ilie Ramon ,, aruncat 83 kg. Locul III
Ilie Ramon ,, TOTAL 156 kg. Locul III

 

Campionat Național, juniori II 03.09.2021

Arad, 30.08-03.09.2021

Dobre Estefania Categoria 59 kg. Smuls Locul I
    Aruncat Locul I
    Total Locul I

 

Cupa României tineret 21.05.2021

Bacău, 17-21.05.2021

Cat. +109 kg.

Andrei Cristian Smuls Locul I
Andrei Cristian Aruncat Locul I
Andrei Cristian Total Locul I

Cat. 59 kg.

Dobre Estefania Smuls Locul III
Dobre Estefania Aruncat Locul III
Dobre Estefania Total Locul II

Cat. 73 kg.

Anici Victor Smuls Locul III
Anici Victor Aruncat Locul III
Anici Victor Total Locul III

 

Cupa României juniori 1 23.04.2021

Pitești, 19-23.04.2021
Juniori I

Dobre Ștefania Smuls cat. 59 kg. Locul III
Dobre Ștefania Aruncat cat. 59 kg. Locul II

juniori III

Miculescu Rebeca cat. 55 kg. Locul II
Lăzărescu Alexandru cat. 36 kg. Locul II

 

Campionatul național seniori 27.11.2020

Budeasa Mare, Argeș 23-27.11.2020

Categ. 59 kg

Hulpan Sorina 85 kg Smuls Locul I Campioană naționlă
105 kg Aruncat Locul I Campioană naționlă
190 kg Total Locul I Campioană naționlă

Categ. 89 kg

Stoian Doru 134 kg Smuls Locul I Campion național
165 kg Aruncat Locul I Campion național
299 kg Total Locul I Campion național

Categ. + 100 kg

Roman Andrei 140 kg Smuls Locul I Campion național
172 kg Aruncat Locul I Campion național
312 kg Total Locul I Campion național

Categ. 96 kg

Cobzariu Leonard 126 kg Smuls Locul II
156 kg Aruncat Locul II
282 kg Total Locul II

 

Campionatul național tineret și juniori III 07.11.2020

Bascov – Budeasa Mare 02-07.11.2020

Juniori III Smuls Miculescu Rebeca – 28 kg Medalie de bronz
Juniori III Aruncat Miculescu Rebeca – 35 kg Medalie de bronz
Juniori III Total Miculescu Rebeca – 63 kg Medalie de bronz
Tineret Smuls Hulpan Sorina – 85 kg Campioană națională
Tineret Aruncat Hulpan Sorina – 104 kg Campioană națională
Tineret Total Hulpan Sorina – 189 kg Campioană națională

 

Campionatul national juniori I 17.10.2020

Bascov, Pitești 13-17.10.2020

Dobre Estefania Categ. 59 kg 62 kg Smuls Locul IV
88 kg Aruncat Locul III
150 kg Total Locul III

 

FinalaCampionatului national U 15 25.09.2020

Arad, 21-25.09.2020

Dobre Estefania Smuls 64 kg Locul II  
Dobre Estefania Aruncat 81 kg Locul I Campioană națională
Total 145 pct.   Locul I  

 

Toate rezultatele

Galerie foto

Cupa Steaua Haltere 21.11.2015

Parteneri

 

Ultimele stiri