ÎNCHIDEȚI
Meniu

Istoric

Deși sporturile de luptă se bucură de o lungă și veche tradiție în cadrul clubului, nu la fel se întâmplă și-n cazul acestei secții. După cum se știe, karate-ul este un sport care s-a practicat multă vreme la o scară foarte restrânsă, fiind recunoscut în România în mod oficial abia după 1990, când a luat un avânt deosebit.

Numeroase cluburi și asociații apărute în țară pentru o serie de stiluri recunoscute internațional, precum și înființarea federațiilor de specialitate, au determinat o evoluție rapidă în plan profesional, dar și creșterea considerabilă, vertiginoasă chiar, a numărului de practicanți la nivel național.

karate2micBineînțeles că acest ”curent” nu putea trece pe lângă clubul reprezentativ al armatei, care s-a aliniat ”modernismului” prin înființarea, în anul 2000, a secției de karate.

Măiestria antrenorului Ioan Suciu și posibilitatea identificării unei arii largi de selecție au fost tot atâtea argumente în acest sens.

Iar așteptările au fost, nu împlinite, ci depășite atunci când, în chiar anul înființării sale, în palmaresul secției avea să intre nu numai primul titlu național, ci și primul titlu de campion mondial obținut de Laurențiu Encică.

Un pas cu dreptul al tinerei secții, ale cărei performanțe au continuat să apară și în anii următori, contribuind cu succes la întregirea palmaresului general al clubului, care astăzi numără 13 titluri la Campionatele Mondiale și 24 la Campionatele Europene.

Printre cei care au scris și încă scriu istoria acestei discipline se numără George Grigore – medaliat cu bronz la Campionatul European de Karate Goju-Ryu din 2003, Paul Popa – campion mondial de seniori la Goju-Ryu și vicecampion mondial la Shotokan în 2010, Cristina Panait – campioană mondială cu echipa de Shotokan a României în 2011 și 2013, vicecampioană mondială la individual în 2011, sau Francesca Gogot – dublu medaliată cu bronz la Campionatul European din 2014.

 Sportivi

1 Alexe Dorin 16 Niculae Cătălin 31 Slfcas Voiculescu Alexandru
2 Teodorescu Dana Maria 17 Părău Lorena 32 Slfcas Olteanu Lavinia Nicoleta
3 Atanasov Gabriel 18 Părău Mădălina 33 Slfcas Nedelcu Andrei
4 Baciu Raluca 19 Pop Alexandra Viorica 34 Slfcas Susanu Octavian
5 Bălănică Andrei 20 Popa Paul Florian 35 Moldovan Alessandro Davide
6 Filimon Ionuț 21 Roșu Robert Florin 36 Bîră Răzvan Gabriel
7 Marin Cătălina 22 Slabu Andrei George 37 Neagoe Ioana Teodora
8 Draghioti Athos 23 Stoian Gabriel 38 Pintea Eduard Sorin
9 Duță Gini Andrei 24 Constantinescu Alexandra 39 Coșu Tudor Alexandru
10 Grosu Ionuț 25 Voiculescu Radu 40 Pantelimon Andrei Sebastian
11 Guță Adrian 26 Romano Gabriela Isabella 41 Mulțescu Mihai
12 Chiabei Marius 27 Spiridon Estera Livia 42 Nae Bianca Ioana
13 Neagu Gabriela Lucia 28 Cheleș Claudiu 43 Fronea George Adrian
14 Necula Ioan Cătălin 29 Cheleș Iulian    
15 Niculae Silvia Antonia 30 Julea Corina    

Antrenori

Prenume/Nume Funcția
Cristian BOGZA
Antrenor principal
Paul POPA
Antrenor secund

Palmares karate 2000-2020

Campionate Mondiale: 113 medalii (35 aur, 29 argint, 49 bronz)
Campionate Europene: 322 medalii (69 aur, 93 argint, 160 bronz)
Campionate CISM și Spartachiade Militare: 5 medalii (2 aur, 1 argint, 2 bronz)
Camionate Naționale: 645 titluri
Cupa României: 87

Rezultate

Campionat Mondial WKF sen. 21.11.2021

Dubai, 15 – 21.11.2021

Dorin Alexe parakarate visually impaired Locul I

 

Campionat Național Goju Ryu 16.10.2021

Campionat Național Goju Ryu- Dragomirești, Db., 16.10.2021

Locul I 10
Locul II 16
Locul III 18

 

Campionat European Karate EKF 23.05.2021

Croația, 16-23.05.2021

Alexe Dorin(nevăzători) Locul I Campion European

 

Grand Prix Transilvania 22.02.2020

Oradea, 21-22.02.2020
Seniori categ. – 50 kg

Pop Alexandra Shobu ippon Locul I
Wkf Locul I
Kata Locul III

Seniori categ. + 84kg

Cheleș Iulian Shobu ippon Locul I
Chiabei Marius Locul II
Cheleș Claudiu Locul III

Seniori categ. – 68 kg

Baciu Raluca Shobu ippon Locul I
Wkf Locul II

Seniori categ. – 61 kg

Teodorescu Dana Shobu ippon Locul II
 „ Wkf Locul II

Seniori categ. – 84 kg

Stoian Gabriel Shobu ippon Locul III
Wkf Locul III
Nedelcu Andrei Kata seniori Locul II
 „ Kata juniori Locul I
Olteanu Lavinia Kata seniori Locul II
Neagu Gabriela Kata juniori Locul II
Guță Iulian Kata seniori Locul I
Bălănică Andrei Wkf juniori 76 kg Locul I
Voiculescu Alexandru Wkf cadeți 63 kg Locul I

 

Campionatul Național Interstiluri 23.11.2019

Izvorani, 23.11.2019

Neagu Gabriela Kata juniori Locul I Campioană națională
Nedelcu Andrei Locul I Campion național
Susanu Octavian Locul II  
Tudor Nadine Kata U 23 Locul II  
Bălănică Andrei Kumite juniori Locul II  

 

Campionatul Național Goju – Ryu Tradițional 03.11.2019

Izvorani 03.11.2019

31 locuri I Campioni naționali
17 locuri II  
7 locuri III  

 

Campionatul European Wado Kai 06.10.2019

Budapesta, Ungaria, 04-06.10.2019

Cheleș Claudiu Seniori Categ. 84 kg Locul V
Grosu Ionuț Locul II
Duță Gini Seniori Categ. 67 kg Locul I
Pop Alexandra Seniori Categ. 55 kg Locul III
Părău Lorena Locul V
Teodorescu Alexandra Seniori Categ. 67 kg Locul II
Marin Cătălina Seniori Categ. 68 kg Locul III
Morar Alexandra Seniori Categ. + 68 kg Locul III
Draghioti Athos Tineret Categ. 75 kg Locul V
Spiridon Estera Cadeți Categ. 54 kg Locul III
Romano Carla, Spiridon Estera (contribuție) Echipe cadeți Locul III
Pop Alexandra, Părău Alexandra, Teodorescu Diana (contribuție) Echipe seniori Locul III

 

Openul Romaniei 27.09.2019

Petroșani, 25-27.09.2019

Nedelcu Andrei Kata juniori Locul I
Neagu Gabriela Locul I
Olteanu Lavinia Locul II
Susanu Octavia Locul III
Guță Adrian Kata seniori Locul II
Nedelcu Andrei Locul III
Alexe Dorin Locul III
Alexandru Andrada Kata U 21 Locul II
Romano Carla Kumite cadeți 54 kg Locul II
Cioată Beatrice Kumite juniori 59 kg Locul III
Teodorescu Diana Kumite seniori 61 kg Locul III
Cheleș Claudiu „84 kg Locul II
Cheleș Iulian „84 kg Locul III
Duță Gini „67 kg Locul III

 

Campionatul Mondial Goju Ryu 22.09.2019

Kuala Lumpur, Malaiezia 16-22.09.2019

Neagu Gabriela Kata juniori Locul I Campioană mondială
Nedelcu Andrei Locul III Medalie de bronz
Guță Andrei Kata seniori Locul III Medalie de bronz
Alexe Diana Locul V  
Olteanu Lavinia, Alexe Diana, Neagu Gabriela Kata echipe seniori Locul I Campioane mondiale
Guță Adrian, Nedelcu Andrei, Alexe Dorin Locul III Medalie de bronz
Pop Alexandra Kumite seniori 50 kg Locul I Campioană mondială
Baciu Raluca Kumite seniori 68 kg Locul I Campioană mondială
Necula Cătălin Kumite seniori 75 kg Locul III Medalie de bronz
Stoian Gabriel Kumite seniori 84 kg Locul III Medalie de bronz
Slabu George Kumite tineret 84 kg Locul III Medalie de bronz
Bălănică Andrei (contribuție) Kumite echipe jun. Locul III Medalie de bronz
Cheleș Claudiu Kumite seniori 84 kg Locul V  
Pop Alexandra, Baciu Raluca (contribuție) Kumite echipe sen. Locul II Medalie de argint
Popa Paul, Cheleș Claudiu, Roșu Robert (contribuție) Locul I Campioni mondiali
Roman Carla Kumite echipe sen. Locul III Medalie de bronz
Roman Carla, Spiridon Estera, Constantinescu Alexandra (c) Kumite echipe cadete Locul II Medalie de argint

 

Campionatul Mondial Shotokan 22.07.2019

Hradec Kralove, Cehia 17-22.07.2019

Pop Alexandra categ. 60 kg locul 2 Medalie de argint
 „ open locul 2 Medalie de argint
Baciu Raluca , Pop Alexandra echipe locul 3 Medalie de bronz
Bălănică Alexandru echipe juniori locul 2 Medalie de argint

 

Toate rezultatele

Parteneri

 

Ultimele stiri