ÎNCHIDEȚI
Meniu

Gimnastica

Istoric

Disciplină sportivă care presupune nu doar talent, ci și multă dăruire, o pregătire conștiincioasă, stăruitoare, gimnastica a fost dintotdeauna una dintre cele mai reprezentative secții sportive ale clubului Steaua.

eliza stoica antrenamentPrimele succese ale gimnaștilor militari sunt legate chiar de debutul lor, în 1950, când tânărul Constantin Scordescu obținea locul I la individual compus, iar echipa clubului se clasa pe primul loc al categoriei a II-a.

Anii de început ai secției au evidențiat performanțele unor sportivi consacrați, precum Mihai Redl sau Ștefan Harko – cel care își trecea în palmares primul titlu de campion național din istoria secției, obținut în 1953, la sol.

Anii ’60 aduc în prim-plan disputele dintre gimnaștii steliști și cei dinamoviști, ca și numele unei noi generații în care îi regăsim pe Gheorghe Stanciu, Gheorghe Grigorescu, Dan Simionescu sau Emil Krastel.

Tot în această perioadă se remarcă un tânăr talent numit Petre Mihaiuc, care ia pe cont propriu ”duelul” Steaua-Dinamo și reușește să-l transforme într-o victorie prin evoluțiile sale la individual.

Perioada de după ’70 aparține în exclusivitate gimnaștilor Nicolae Achim, Petre Mihaiuc, Sorin Cepoi sau Ion Checicheș, cei care aduc secția de gimnastică a clubului în prim planul competițiilor internaționale: campionate europene, mondiale și chiar jocuri olimpice. Alături de aceștia se află și un alt tânăr talent – Mihai Borș – care reușește să se claseze pe un excelent loc 5 în proba de inele la mondialele din 1974 ca, după numai un an, să aducă secției prima medalie europeană – argintul la inele.

Elena Ceampelea cu Izbasa mica alb-negruAdevărata consacrare internațională a secției se regăsește după anii ’80. Gimnaștii militari au evoluții din ce în ce mai convingătoare în competițiile europene și mondiale, între aceștia remarcând-se nume precum: Emilian Necula (locul 7 la inele la Jocurile Olimpice ’84), Valentin Pântea (bronz la Campionatele Europene ’85, locul 6 la Jocurile Olimpice ’84), Marian Rizan sau Marius Tobă. Capul de afiș al acestei perioade îl deține însă marea speranță stelistă numită Eugenia Golea. Nelipsită de pe podiumul marilor competiții ale lumii, ea aduce în palmaresul secției cele mai importante medalii obținute până atunci, devenind în același timp prima campioană mondială a secției: aur la Campionatele Mondiale din ’87, argint la Campionatele Europene din ’87, argint la Jocurile Olimpice din ’88 – prima medalie olimpică a secției. Ștafeta este continuată după 1990 de noile generații reprezentate de medaliații europeni și mondiali Adrian Gal, Nicu Stroia, Dan Burincă, Adrian Ianculescu, Nistor Șandro sau Iulian Orzață.

Drumul deschis de Eugenia Golea în gimnastica feminină avea să fie continuat cu succes după 1994. Este anul când tânăra Claudia Presecan cucerește titlul de campioană europeană de juniori, dar și primul titlu de campioană mondială la seniori – performanță repetată în anii 1995-1997.

gimnastica CSA SteauaDupă ce la Jocurile Olimpice de la Atlanta 1996 singura medalie a gimnasticii steliste era cucerită de către Dan Burincă (argint la inele), următoarea ediție, de la Sydney 2000 a readus în prim-plan gimnastica feminină: Claudia Presecan și noua achiziție Loredana Boboc deveneau campioane olimpice.

În noul mileniu, gimnastele steliste nu au lipsit de pe podiumurile marilor concursuri, noi titluri de campioane mondiale fiind cucerite de Loredana Boboc, Carmen Ionescu, Silvia Stroescu și Sandra Izbașa. De asemenea, la toate edițiile Jocurilor Olimpice, ele au fost componente de bază ale lotului național: în 2004, la Atena, Alexandra Eremia și Silvia Stroescu au devenit campioane olimpice pe echipe, Alexandra Eremia cucerind încă o medalie, de bronz, la individual (bârnă). La Jocurile Olimpice de la Beijing 2008, Sandra Izbașa a cucerit titlul de Campioană Olimpică la sol, la care a mai adăugat o medalie olimpică de bronz, în proba pe echipe. De altfel, acesta a fost cel mai prolific an pentru Sandra Izbașa, care a câștigat și trei medalii la Europenele de la Paris (aur cu echipa și individual la sol, argint la bârnă) și încă două medalii la Cupa Mondială din Germania (aur la sol și bronz la bârnă). Sportiva nu s-a oprit aici. La următoarea ediție a Jocurilor Olimpice din 2012, de la Londra, gimnasta a devenit campioană olimpică la sărituri și a mai obținut o medalie de bronz pe echipe.

Viitorul secției este la fel de promițător, pentru că în anul 2014 a fost inaugurat Centrul Regional de Excelență ”Steaua”. 30 de fetițe, selecționate în cadrul programului național de relansare a gimnasticii românești, se antrenează aici pentru a deveni mari campioane, sub îndrumarea antrenorilor emeriți Eliza Stoica, Gheorghe Neagu, Marius Vintilă și a coregrafei Mariana Ristea – cei care, de-a lungul timpului, s-au dovedit adevărați șlefuitori de talente.

 Sportivi

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ FEMININ
1 Buraga Iza Ana Maria 13 Pavel Mădălina Margareta 25 Donoată Delia Ioana
2 Cazan Miruna 14 Mihăescu Ana Maria 26 Firulete Gabriela
3 Dorobanțu Bianca 15 Bold Bianca Nicoleta 27 Iordache Iris
4 Păun Ștefania Antuanela 16 Teletin Irina 28 Neacșu Denisa
5 Tudor Crina Elena 17 Mirea Catrina Anelisse 29 Man Maia Ioana
6 Vătafu Alexia 18 Luca Ayana Maria 30 Vlad Elena Simona
7 Drăgan Delia Ioana 19 Voicu Ana Maria 31 Florea Melania Antoaneta
8 Zamfir Francesca 20 Badea Natalia Maria 32 Ghile Elena Sofia
9 Burlacu Ana Maria 21 Doicaru Raluca 33 Ciorea Georgiana Nicole
10 Briceag Anamaria 22 Calciu Maria 34 Ioniță Bianca Maria
11 Mincu Karina 23 Buraga Mara Ioana 35 Mihet Elliana
12 Nica Alexandra 24 Ilinescu Diana Mihaela 36 Olaru Andrada
GIMNASTICĂ ARTISTICĂ MASCULIN
1 Drăgulescu Marian 13 Gherghina Andrei 25 Tufenaru Andrei
2 Mihai Andrei 14 Ghimpu Andrei 26 Mâneciu Iustin
3 Cotuna Vlad 15 Kampouris Andreas 27 Roșu Radu Matei
4 Gulă Andrei 16 Berteșteanu Mihai 28 Avram Darius Andrei
5 Anghel Cristian 17 Berteșteanu Gabriel 29 Olteanu Călin Alexandru
6 Nicolae Alexandru 18 Căpitănoiu Rareș 30 Avasiloae Alexandru
7 Despan Mircea 19 Sandu Călin 31 Todirașcu Darius Cristian
8 Zhuang Andrei 20 Gavrilă Eduard Liviu 32 Pavel Antonia Mihaela
9 Puicea David 21 Modoianu Szender Toma Roland 33 Tofan Crina
10 Pușcașu Andrei 22 Burtanete Gabriel 34 Mosa Ahmed Nabil
11 Dina Mihai 23 Burtanete Robert 35 Tarcă Nicholas Alexander
12 Stoica Sebastiano 24 Negru Ruben 36 Pleșa Cosmin Ionuț
GIMNASTICĂ RITMICĂ
1 Rusu Andra Ioana 5 Neguț Petra Maria 9 Văsie Theodora Ioana
2 Georgescu Sarah Maria 6 Dumitrașcu Elena 10 Sîrbu Anca Maria
3 Popescu Maia Georgiana 7 Lică Amalia Maria 11 Teocan Adriana
4 Stanciu Patricia 8 Gheorghe Larisa Ioana 12 Duțu Ileana

 

 

 

Antrenori

Prenume/Nume Funcția
Angela CACOVEANU Antrenor principal feminin
Alin JIVAN Antrenor principal masculin
Marius VINTILĂ Antrenor secund
Mariana RISTEA Antrenor secund
Remus JIVAN Antrenor secund masculin
Victor NISTOR Antrenor secund
Tania BOTEA Antrenor secund
Cătălina MARCHIDANU Antrenor secund
Sebastian NEMEȘ Antrenor secund
Marian BUCUR Antrenor secund
Viorel LĂTĂREȚU
Antrenor secund
Benoni PEREȚEANU Antrenor secund
Emil POPESCU
Antrenor secund
Marius BERBECAR Antrenor gimnastică artistică
Maria GÎRBĂ Antrenor gimnastică ritmică

Palmares gimnastica 1947-2020

Jocuri Olimpice: 9 medalii (4 aur, 2 argint, 3 bronz)
Campionate Mondiale: 17 medalii (6 aur, 4 argint, 7 bronz)
Campionate Europene: 48 medalii (16 aur, 20 argint, 12 bronz)
Universiade și Campionate Mondiale Universitare: 15 medalii (4 aur, 2 argint, 9 bronz)
Cupe Mondiale și Europene: 3 medalii (1 aur, 2 bronz)
Jocuri Europene:
1 medalie de bronz
Campionate CISM și Spartachiade Militare: 1 medalie argint
Campionate și Jocuri Balcanice: 128 medalii (71 aur, 42 argint, 15 bronz)
Camionate Nationale (titluri): 382
Cupa Romaniei: 6

Rezultate

Campionat Național, juniori 14.11.2021

13-14.11.2021
Junioare I, nivel 5

Tudor Crina Bârnă Locul I
Tudor Crina Sol Locul I
Tudor Crina Individual compus Locul II

Junioare II, nivel 4

Luca Ayana Bârnă Locul I
Pavel Mădălina ,, Locul III
Burlacu Ana Sărituri Locul II
Pavel Mădălina ,, Locul III
Burlacu Ana Sol Locul II
Mihăescu Anamaria ,, Locul III
Luca Ayana paralele Locul III

 

Campionat Național jun. I, II 07.11.2021

Izvorani, 06-07.11.2021

Țarcă Nicolas, individual compus, cal cu mânere, inele, paralele Juniori 1, nivel 5 4 Locuri I Campion Național
Puicea David, paralele Juniori 2, nivel 4 Locul I Campion Național
Pușcașu Andrei, bară fixă Juniori 2, nivel 3 Locul I Campion Național

TOTAL/ Locul I – 6 medalii
Locul II – 3 medalii
Locul III – 5 medalii

 

Romgym Trophy 20.10.2021

București, 15-20.09.2021

Dorobantu Bianca barna/sol loc III

 

CN Individual Open 20.10.2021

București, 15-20.09.2021

Dorobantu Bianca barna loc III
Tudor Crina sol loc III
Dorobantu Bianca sarituri loc V
Buraga Iza sărituri loc VII
Dorobantu Bianca sărituri loc VI
Tudor Crina individual compus loc VII

 

Campionat Național Individual Open masc. și fem. 19.09.2021

București, 15-19.09.2021

CSA Steaua Echipe Loc I
Cotuna Vlad Ind. compus masc. Loc II
Burtanete Gabriel Ind.  compus masc Loc III
Țarcă Nicolas Cal cu mânere Loc II
Drăgulescu Marian Sărituri Loc I
Burtanete Robert   Loc II
Burtănete Gabriel   Loc III
Cotună Vlad Paralele   Locul II
Cotună Vlad Bară   Locul I
Burtanete Gabriel   Locul III

 

Cupa Mondială 29.05.2021

Bulgaria, 26-29.05.2021

Drăgulescu Marian Sărituri Locul II

 

Campionatul Național de juniori III 29.05.2021

Lugoj, 26-29.05.2021

Juniori III nivel 1

Mâneciu Iustin Individual compus Locul III
Mâneciu Iustin Sol Locul III
Mâneciu Iustin Paralele Locul III

Junior III nivel 2

Ghimpu David   Individual compus Locul III
Gherghina Andrei ,,   Locul IV
Ghimpu David Bară fixă   Locul I
Gherghina Andrei Cal cu manere   Locul I
Ghimpu David ,,   Locul II
Ghimpu David Sărituri   Locul III

Ghimpu David, Gherghina Andrei, Sandu Călin, Berteșteanu Gabriel, Berteșteanu Mihai   Locul III – echipe

 

Camp. Naț. Jun. III – ind. și echipe 23.05.2021

Ploiești, 20-23.05.2021

Nica Alexandra Ind. Compus Locul III
Jun. III echipe Nivel I Locul III
Locul II,, Nivel II  

 

Campionatul European 26.04.2021

Elveția, 18-26.04.2021

Drăgulescu Marian sărituri Locul 18

 

Campionatul national juniorișiseniori 14.11.2020

Ploiești, 12-14.11.2020
Juniori II nivel 3

Puicea David Sol Locul I
Bară fixă Locul I
Individual compus Locul II
Sărituri Locul II
Inele Locul II
Cal cu nânere Locul III
Dina Mihai Sărituri Locul III
Pușcașu Andrei Locul III

Juniori I nivel 5

Burtănete Gabriel Individual compus Locul I
Sărituri Locul I
Paralele Locul I
Bară fixă Locul I
Sol Locul II
Inele Locul II
Cal cu mânere Locul III
Burtănete Rober  Sol Locul I
Cal cu mânere Locul I
Inele Locul I
Individual compus Locul II
Sărituri Locul II

Seniori

DrăgulescuMarien Sărituri Locul I
Gavrilă Eduard Cal cu mânere Locul I
Cotuna Vlad Inele Locul III
Paralele Locul III
Modoianu Roland Inele Locul III

 

Toate rezultatele

Galerie foto

Parteneri

 

Ultimele stiri