ÎNCHIDEȚI
Meniu

Echitatie

Istoric

Calarie - IstorieDeși în statistici data înființării călăriei militare este plasată în anul 1928 (și aceasta datorită faptului că la multe competiții oficiale Armata Română a participat cu o echipă selecționată din potențialul existent în unele centre hipice militare), călăria funcționează ca secție sportivă a clubului începând cu anul înființării acestuia, 1947.

Un sport nu doar apropiat ca specific militarilor – ale cărui tradiții se regăsesc cu mult timp în urmă în rândurile Cavaleriei Române – ci, totodată, unul din sporturile nobile practicate de către militari (alături de scrimă), era firesc ca ascensiunea și recunoașterea călăriei să fie una rapidă.

Poate n-ar fi nepotrivit să amintim aici, vorbind de tradițiile militare ale acestui sport, de ”Școala militară de cavalerie” înființată de Generalul Virgil Bădulescu undeva prin anii 1921-1922 pe locul fostelor grajduri regale, prima instituție cu program sportiv care pare a fi, în același timp, predecesoarea Academiei Naționale de Educație Fizică și Sport de astăzi.

Calarie - Istorie 2E de la sine înțeles, în aceste condiții, că din palmaresul clubului în primul său an de existență, 1947, nu puteau lipsi titlurile republicane ale secției de călărie. Ele erau cucerite de Valentin Fotescu cu calul Radu Alb, la dresaj, și Mihai Măinescu, cu calul Mireasa, la obstacole.

La fel de simplu de anticipat a fost și supremația călăreților militari pe plan național, marcată prin nu mai puțin de 128 de titluri republicane și aproape 200 de clasări pe locurile II-IV, toate acestea numai în perioada 1950-1966.

În aceeași perioadă sportivii secției aveau să concureze cu succes și pe arenele marilor competiții internaționale și chiar a Jocurilor Olimpice – cum au fost edițiile de la Melbourne, 1956 (Neculai Marcoci/Cosmin, Nicolae Mihalcea/Mihnea – locul 8 dresaj echipe), Roma, 1960 (locul 6 – Virgil Bărbulescu/Robot și Gheorghe Langa/Rubin) și, mai ales, cea de la Moscova 1980, când Anghelache Donescu cu calul Dor și Dumitru Velicu cu Decebal reușeau să cucerească cea mai valoroasă medalie a secției – bronzul olimpic, în proba de dresaj echipe.

Ani la rând, activitatea de performanță a secției s-a menținut la un nivel ridicat. Alături de numele veteranilor Timu, Antohi, Jipa, Bărbuceanu și ceilalți, au apărut nume noi precum Ioan Popa, Daniela Popescu, Dumitru Velea, Gheorghe Nicolae, Radu Ilioi, Mircea Neagu, Florin Stoica, Ștefan Stoica sau Aurel Cojocariu.

Unele dintre cele mai importante rezultate din istoria recentă a secției au fost obținute de Aurel Cojocariu și calul Lando în 2009: două medalii de aur și una de bronz în proba de sărituri peste obstacole la Cupa Mondială de la Istanbul.

Dintre sportivii care au semnat performanțele secției în ultimii ani, remarcându-se pe plan național, dar dominând și unele competiții internaționale – în special Jocurile Balcanice – s-au remarcat Alina Alexandrescu, Sorin Alexandrescu, Laura Cruceanu, Ștefan Stoica, Magda Isopescu, Bogan Simion, Ionuț Ștefan, Norbert Schumann și Darius Comănescu, multipli campioni naționali și balcanici în probele de dresaj și obstacole.

Cele mai recente performanțe – titlurile de campioni balcanici la dresaj câștigate de soții Sorin și Selina Alexandrescu în 2010, respectiv 2011 – confirmă valoarea perenă a școlii steliste de echitație.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

1 Alexandrescu Selina 10 Morariu Antonia 19 Gheorghe Claudiu
2 Isopescu Magda 11 Paliciuc Daria 20 Predoiu Maria
3 Dulugeac Cristina 12 Alexandrescu Irina 21 Lazăr Vladimir
4 Stoica Ștefania 13 Ionescu Zoe 22 Anania Anda-Maria
5 Ghiță Alexandru 14 Sfetea Cătălina 23 Alexandrescu Sorin
6 Simion Bogdan 15 Gheorghina Irina 24 Iliescu Siena Maria
7 Virgolici Antonia 16 Ilișoi Octavia 25 Ilie Daria
8 Pintilie Ilinca 17 Florea Luana    
9 Madan Corina 18 Caba Iulia    

Antrenori

Prenume/Nume Funcția
Sorin ALEXANDRESCU
Antrenor principal
Marius VASILE Inițiere călărie
Cristina DULUGEAC Inițiere călărie
Alexandru VÂRGOLICI
Medic veterinar
Dan CĂLDĂRARU
Potcovar

Palmares Ecvestru și Pentatlon modern 1947-2020

Jocuri Olimpice: 1 medalie bronz
Jocuri Mondiale: 1 medalie bronz
Campionate Europene: 1 medalie bronz
Cupe Mondiale si Europene: 1 medalie argint
Campionate CISM si Spartachiade Militare: 7 medalii (3 argint, 4 bronz)
Campionate si Jocuri Balcanice: 140 medalii (51 aur, 51 argint, 38 bronz)
Camionate Nationale (titluri):   630
Cupa Romaniei: 89

Rezultate

Liga 2, Casa Pariurilor 23.11.2021

Stadion Ghencea, 23.11.2021

CSA Steaua – AS FC Universitatea Cluj 0 – 1

 

Challenge Internațional dresaj 10.10.2021

Tâncăbești, 07-10.10.2021

Alexandrescu Irina Copii Locul I
Alexandrescu Irina ,, Locul II
Caba Iulia Juniori Locul I
Paliciuc Daria Seniori Locul I

 

Finala Campionatului Naționa 05.09.2021

Tâncăbești, 02-05.09.2021

Vîrcolici Antonia Ponei Locul I
Alexandrescu Irina Copii Locul I
Alexandrescu Irina ,, Locul II
Gherghina Irina ,, Locul III
Caba Iulia Juniori Locul I
Ionescu Zoe ,, Locul II
Paliciuc Daria Tineret Locul I
Alexandrescu Sorin Seniori Locul I
Alexandrescu Selina ,, Locul II
Anania Anda ,, Locul III
Minea Adriana Amatori Locul II

 

Cupa Ecwestria dresaj 30.06.2021

Tâncăbești, 27-30.05.2021

Alexandrescu Irina Copii Locul I
Gherghina Irina ,, Locul II
Ionescu Zoe Juniori Locul I
Caba Iulia ,, Locul III
Paliciuc Daria Tineret Locul I
Alexandrescu Selina Seniori Locul I

Marele premiu al Municipiului București

Alexandrescu Selina Seniori Locul I
Paliciuc Daria   Locul II
Simion Bogdan   Locul III

 

Cupa Federației dresaj 16.05.2021

Tâncăbești, 13-16.05.2021

Alexandrescu Selina Seniori Locul I
Alexandrescu Sorin ,, Locul II
Simion Bogdan ,, Locul III
Paliciuc Daria Tineret Locul I
Caba Iulia Juniori Locul I
Ionescu Zoe ,, Locul II
Alexandrescu Irina Copii Locul I
Vîrcolici Antonia ,, Locul II
Iliescu Siena Ponei Locul I
Vîrcolici Antonia ,, Locul II

 

Cupa federației, obstacole 24.04.2021

23-25.04.2021

Schumann Ștefania, Ilisoi Octavia, Simion Bogdan Seniori echipe Locul I
Stoica Ștefania Tineret Locul V
Schumann Ștefania Juniori Locul III
Naser Maria Copii Locul III

 

Campionatul national obstacole – forță 18.10.2020

Prejmer, 16-18.10.2020

Dulugeac Cristina cal Colani     Locul III  
CSA Steaua Stoica Ștefania Schumann cal Coder;  Ilisoi Octavia cal Eliot Echipe juniori Locul I Campioane naționale

 

Cupa României 04.10.2020

Tâncăbești, 03-04.10.2020

Paliciuc Daria cal Everton Tineret Locul I
Paliciuc Daria cal Z.O.Z. Locul II

 

Marele Premiu al Municipiului București 04.10.2020

Tâncăbești, 03-04.10.2020

Alexandrescu Selina cal Soken Zodiac Casino Seniori Locul I
Caba Iulia cal Csillago Juniori Locul I
Ionescu Zoe cal Lamira Locul II
Alexandrescu Irina cal Sandra Hit Juniori I Locul I
Predoiu Maria cal Conte Locul II
Alexandrescu Irina ponei Linda Ponei Locul I
Iliescu Siena ponei Dodo Locul II
Vârgolici Antonia ponei Polby Locul III

 

Cupa României Dresaj 23.08.2020

Tâncăbești, 21-23.08.2020

Alexandrescu Irina cal Linda Ponei Locul I
 Vîrgolici Antonia cal Polby Locul II
Iliescu Siena cal Dodo Locul III
Alexandrescu Irina cal Sandra Hit Copii Locul I
Alexandrescu Irina cal Linda Locul II
Cocea Ana cal Robust Locul III
Caba Iulia cal Csillogo Juniori Locul I
Ionescu Zoe cal Lamira Locul III
Alexandrescu Selina cal Merkur Casino Seniori Locul I

 

Toate rezultatele

Galerie foto

Invalid Displayed Gallery

Parteneri

 

Ultimele stiri