ÎNCHIDEȚI
Meniu

Tenis de masă

Istoric

Povestea Secției Tenis de masă a venit ca urmare a numeroaselor succese internaționale a acestui sport palpitant și spectaculos.

Fondată în luna iulie a anului 2016, secția de tenis de masă reprezintã, poate, cel mai îndrãzneț proiect, iar echipa secției recent înființate și-a propus sã realizeze performanțe majore în timp, atât pe plan intern, cât și în competițiile internaționale de anvergură.

În strânsa legătură cu federația de specialitate, factor determinant al realizãrii acestui proiect, începând cu anul 2017, s-au stabilit obiective de performanță pe termen mediu și lung.

Chiar de la început, primii antrenori ai echipei masculine de seniori, Andrei FILIMON și Ionuț SENI, s-au alãturat clubului, fiind atrași de proiectul propus de CSA ,,STEAUA BUCUREȘTI” și având gânduri mari cu privire la obiectivele stabilite.

În foarte scurt timp de la înființare, echipele de tenis de masã CSA „STEAUA BUCUREȘTI” s-au impus, reușind să domine întrecerile naționale la nivel de copii, iar echipa de seniori a clubului roș-albastru, care a promovat la sfârșitul verii în Divizia B, este lider autoritar după turul campionatului 2016/2017.

Primul manager al secției, Bogdan MARINESCU, s-a dovedit a fi foarte activ în acest proiect și, împreună cu staff-ul tehnic, a trasat obiectivele de performanță ale clubului: cooptarea sportivilor de top din cadrul secției la echipele naționale și pentru participarea la JO din 2020 și 2024.

 Sportivi

1 Gheorghe Alexandru 11 Ursuț Horia Ștefan 21 Bobi Mario-Andrei
2 Seni Ionuț 12 Bujor Dragoș 22 Istrate Roxana Maria
3 Filimon Andrei 13 Ionescu Eduard Andrei 23 Hudușan Andreea
4 Samara Elizabeta 14 Istrate Andrei Teodor 24 Chirita Cristian
5 Dragoman Andreea 15 Vincze Andrada 25 Istrate Robert Alexandru
6 Bernadette-Cynthia 16 Boacă Nicu Valentin 26 Băiașu Andreea
7 Szocs Hunor-Janos 17 Miron Radu Andrei 27 Chiracheș Eric Ștefan
8 Movileanu Darius 18 Tomica Andrei-Silviu 28 Șerban Kariss Yasmin
9 Dumitrescu Matei 19 Cuesdean Rares-Lucian 29 Dicu Alexandra Maria
10 Oprea Luca Andrei 20 Iacob Bogdan 30 Băiașu Ioana

Antrenori

Prenume/Nume Funcția
Andrei FILIMON Antrenor principal seniori/juniori
Ionuț SENI Antrenor secund seniori/juniori
Alexandru GHEORGHE Antrenor secund seniori/juniori
Bogdan ALBESCU
Antrenor juniori

Palmares tenis de masă 2016-2020

Campionate Europene: 13 medalii: (4 aur, 4 argint, 5 bronz)
Jocuri Europene:
3 medalii (1 aur, 2 argint)
Campionate și Jocuri Balcanice: 17 medalii: (10 aur, 4 argint, 3 bronz)
Campionate Naționale (titluri): 33
Cupa României: 9

Rezultate

Super Liga echipe seniori masculine 26.04.2024

26.04.2024

CSA Steaua – CSM Focșani 3-1

 

WTT Feeder 14.04.2024

12-14.04.2024

Bernadette Szocs (contribuție dublu mixt) Locul II

 

WTT Youth Star Contender 14.04.2024

Podgorica, 12-14.04.2024

Istrate Robert Locul II
Istrate Robert (contribuție) Locul III
Istrate Robert  (contribuție dublu mixt) Locul III

 

25-31.03.2024 31.03.2024

25-31.03.2024

CSA Steaua (Istrate, Iordan Al., Chiracheș, Mănescu) echipe masculine Locul I
CSA Steaua ( Bădescu, Săftoiu, Iordan Mihai) echipe masculine Locul III
CSA Steaua ( Băiașu, Dicu, Șerban, Ionescu) echipe feminine Locul I
CSA Steaua (Istrate Robert, Băiașu Andreea) dublu mixt Locul I
CSA Steaua (Iordan Alexandru. Dicu Alexandra) dublu mixt Locul III
Istrate Robert (contribuție) dublu masculin Locul I
Iordan Alexandru, Chiracheș Eric   dublu masculin Locul III
Băiașu Andreea, Dicu Alexandra   dublu feminin Locul I
Băiașu Andreea   simplu fete Locul I
Dicu Alexandra   simplu fete Locul II
Istrate Robert   simplu masculin Locul I

WTT Youth Contender 10.03.2024

06-10.03.2024

Șerban Kariss Locul II
Iordan Alexandru (contribuție) Locul 3
Băiașu Andreea, Istrate Robert Locul I

 

Campionatul Mondial pe echipe 25.02.2024

Coreea de Sud

Echipe/ Szocs Bernadette, Samara Eliza, Diaconu Andreea (contribuție) Locul 6

 

Campionatul European tineret 21.01.2024

Macedonia, 19-21.01.2024

Ionescu Eduard, Movileanu Darius Dublu masc. Locul II
Istrate Andrei (contribuție) ,, Locul III
Movileanu Darius (contribuție) Dublu mixt Locul II
Eduard Ionescu (contribuție) ,, Locul 5
Istrate Andrei (contribuție) ,, Locul 5
Ionescu Eduard Simplu masc. Locul 5
Istrate Andrei ,, Locul 5

 

Top 16 Europa 19.01.2024

19-21.01.2024

Szocs Bernadette Locul III
Samara Elizabeta Locul 5

 

Superligă Națională masc. 20.11.2023

Complex „Steaua-Ghencea”, 20.11.2023

CSA Steaua – CSM Focșani 2007 2-3

Superliga feminin 15.11.2023

Complex Sportiv Steaua, 15.11.2023

CSA Steaua – CSM Arad 3 – 0
CSM Moinești – CSA Steaua 0 – 3
CS Politehnica Iași – CSA Steaua 1 – 3

 

Toate rezultatele

Galerie foto

Parteneri

Ultimele stiri