154 de medalii pentru sportivii Stelei la Naționalele de înot în bazin scurt pentru seniori, tineret și juniori

154 de medalii (84 de aur, 38 de argint și 32 de bronz), zece noi recorduri naționale (dintre care patru doborâte doar de către Robert Badea!) și șase sportivi calificați la Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori de la Otopeni (5-10 decembrie 2023).

Acesta este bilanțul fantastic al sportivilor Clubului Steaua București la Campionatul Național de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori, tineret și juniori, competiție găzduită de Complexul Sportiv de Natație din Otopeni, în perioada 9-12 noiembrie.

Sportivii roș-albaștri care au urcat pe podium la Otopeni sunt:

Vlad Stancu

Medalie de argint la seniori și medalie de aur la tineret – 200 m liber;

Medalii de aur la seniori și tineret – 1.500 m liber;

Medalii de aur la seniori și tineret – 400 m liber;

Medalie de argint la tineret – 100 m liber;

Medalie de argint la tineret – ștafetă 4x50m liber;

Medalie de bronz la seniori și medalie de aur la tineret – ștafetă 4x50m liber mixt;

* Locul 2 în clasamentul celor mai bune performanțe din concurs, la tineret, conform punctajului FINA;

* Barem realizat pentru Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori în probele de 200 m liber, 400 m liber și 1.500 m liber;

Robert Badea

Medalii de aur la seniori, tineret și juniori – 200 m spate (1:53.60 – record național la 16, 17 și 18 ani);

Medalii de aur la seniori, tineret și juniori – 200 m mixt (1:57.14 – record național la 16, 17, 18 ani și seniori);

Medalii de aur la seniori, tineret și juniori – 400 m mixt (4:07.65 – record național la 16, 17, 18 ani și seniori);

Medalie de argint la tineret și medalie de aur la juniori – 100 m mixt (54:93 – record național la 16 ani);

Medalie de argint la tineret – ștafetă 4×50 m liber;

Medalie de argint la juniori – ștafetă 4x50m liber mixt;

Medalie de bronz la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4x50m mixt mixt;

* Locul 3 în clasamentul celor mai bune performanțe din concurs, la tineret, și locul 1 la juniori, conform punctajului FINA;

* Barem realizat pentru Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori în probele de 200 m spate, 400 m mixt și 200 m mixt;

Ioana Știrbu

Medalii de aur la seniori și tineret – 200 m liber (1:58.02 – record național la 17 și 18 ani);

Medalii de aur la seniori și tineret – 200 m fluture;

Medalii de argint la seniori și tineret – 400 m liber;

Medalii de argint la seniori și tineret – 100 m liber;

Medalii de bronz la seniori și tineret – 800 m liber;

Medalie de aur la seniori – ștafetă 4×50 m liber;

Medalie de bronz la seniori și medalie de aur la tineret – ștafetă 4×50 m liber mixt;

Medalie de aur la seniori – ștafetă 4×50 m mixt mixt;

* Locul 3 în clasamentul celor mai bune performanțe din concurs, la seniori și tineret, conform punctajului FINA;

* Barem realizat pentru Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori în probele de 200 m liber și 400 m liber;

Anastasia Bako

Medalii de aur la seniori și tineret – 50 m liber;

Medalii de aur la seniori și tineret  -100 m liber;

Medalie de bronz la seniori și medalie de argint la tineret – 200 m liber;

Medalie de aur la seniori – ștafetă 4×50 m liber;

Medalie de aur la seniori – ștafetă 4×50 m liber mixt;

Medalie de bronz la seniori și medalie de aur la tineret – ștafetă 4×50 m mixt mixt;

* Barem realizat pentru Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori în proba de 200 m liber;

Maysa Rațiu
Medalie de argint la seniori – 200 m liber;

Medalie de bronz la seniori – 400 m liber;

Medalie de aur la seniori – ștafet 4×50 liber;
* Barem realizat pentru Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori în proba de 200 m liber;

Ana Maria Sibișeanu

Medalii de argint la seniori și tineret și medalie de aur la juniori – 200 m mixt (2:16:27 – record național la 15 ani);
Medalie de bronz la tineret și medalie de argint la juniori – 400 m mixt;

Medalie de bronz la juniori – 200 m liber;

Medalie de bronz la juniori – 100 mixt;

Medalie de argint la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4×50 m liber;

Diana Gabriela Stiger

Medalii de aur la seniori, tineret și juniori – 400 m liber;

Medalii de aur la seniori, tineret și juniori – 800 m liber;

Medalie de bronz la tineret și medalie de aur la juniori – 200 m liber;

Medalie de aur la juniori – 100 m liber;

Medalie de bronz la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4x50m mixt mixt;

Medalie de argint la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4×50 m liber;

* Locul 2 în clasamentul celor mai bune performanțe din concurs, la juniori, conform punctajului FINA;

* Barem realizat pentru Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori în probele de 400 m liber și 800 m liber;

Matei Cristian State

Medalie de bronz la juniori – 50 m bras (28.91 – record național la 15 ani);

Medalie de bronz la seniori și medalii de argint la tineret și juniori – 200 m bras;

Medalie de bronz la juniori – 100 m bras;

Medalie de bronz la juniori – 100 m mixt;

Medalie de bronz la tineret și medalie de argint la juniori – 200 m mixt;

Medalie de argint la juniori – ștafetă 4×50 m liber mixt;

Medalie de bronz la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4×50 m mixt mixt;

Denisa Bacalu

Medalie de argint la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – 50 m fluture (27.12 – în calificări – record național la 14, 15, 16, 17, 18 ani și seniori)

Medalie de argint la seniori și medalii de aurt la tineret și juniori – 100 m fluture (1:00.59 – record național la 14, 15, 16 și 17 ani)

Medalii de argint la seniori, tineret și juniori – 100 m spate;

Medalii de argint la seniori, tineret și juniori – 50 m spate;

Medalie de argint la juniori – ștafetă 4×50 m liber mixt;

Medalie de argint la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4×50 m liber;

Medalie de argint la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4×50 m mixt;

Medalie de bronz la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4×50 m mixt mixt;

Daria Manea

Medalie de bronz la tineret și medalie de aur la juniori – 50 m bras (32.41 – în calificări – record național la 14 și 15 ani);

Medalie de bronz la juniori – 100 m bras;

Medalie de bronz la juniori – 50 m liber;

Medalii de aur la seniori, tineret și juniori – 100 m mixt;

Medalie de argint la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4×50 m liber;

Medalie de argint la juniori – ștafetă 4×50 m liber mixt;

Medalie de argint la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4×50 m mixt;

Claudia Gâdea

Medalie de aur la seniori – 4×50 m mixt;

Medalie de  bronz la seniori – 400 m mixt;

Ioana Gâdea

Medalie de aur la seniori – 4×50 m liber;

Medalie de aur seniori – 4×50 mixt;

Medalie de bronz la seniori – 100 m spate;

Medalie de bronz la seniori- 100 m fluture;

Rebeca Craioveanu

Medalie de argint la seniori și medalii de aur la tineret și juniori – ștafetă 4×50 m mixt;

Ștefan Vasilescu

Medalie de argint la tineret – ștafetă 4x50m liber;

Medalie de bronz la seniori și medalie de aur la tineret – ștafetă 4x50m liber mixt;Mihnea Ionuț Roșca

Medalie de bronz la tineret – 200 m bras;

  1. Sediq Edris

Medalie de argint la tineret – ștafetă 4x50m liber.

FELICITĂRI SPORTIVILOR ȘI ANTRENORILOR!

Distribuire social media