2013

  • După închierea ciclului olimpic 2008 – 2012, politica clubului se stabilește pe baza obiectivelor de performanță îndeplinite în ultimii ani. Astfel, clubul reușește să se
    axeze pe depistarea şi selecţionarea celor mai talentaţi juniori şi promovarea acestora la loturile naţionale şi olimpice, dezvoltând în consecință propria pepinieră de
    sportivi.
  • La majoritatea disciplinelor sportive din cadrul Clubului Sportiv al Armatei „Steaua” are loc schimbul de generații, ca urmare a retragerii din activitate a unor sportivi valoroși, în special din cadrul secțiilor individuale.
  • La nivelul reprezentării internaționale, atleta Bianca RĂZOR obține titlul de vicecampioană europeană de juniori la proba de 400m;
  • De asemenea, Bianca RĂZOR și Alina PANAINTE câștigă medalia de aur la Campionatele Balcanice, în proba de ștafetă, 4x400m, senioare, iar junioara Loredana CĂRĂȘILĂ câștigă titlul de campioană balcanică la junioare, cu ștafeta de 4x400m. Tot în această ediție a Campionatului Balcanic, steliștii reușesc să obțină șase titluri de vicecampioni prin: Nicoleta ANGHELESCU (suliţă senioare), Andrei ŞTEFANA (3000m seniori), Alina ROTARU (săritura în lungime, senioare), Daniela STANCIU (săritura în înălţime, senioare), Alin FIRFIRICĂ (aruncarea discului, juniori), Ioan PIŢIGOI (ștafeta 4x100m, juniori);
  • Canotoarele Roxana COGIANU, în barca de 2 rame și cea de 8+1, dar și Ionelia ZAHARIA devin vicecampioane mondiale la nivel de senioare, la CM din Aiguebelette (Franța);
  • La Campionatele Europene de seniori, Roxana COGIANU, Ionelia ZAHARIA (barca 8+1) obțin un nou succes, locul I, iar Cristi PÂRGHIE și Florin CURUEA (barca de 4 rame) reușesc să obțină titlul de vicecampion european.
  • La Campionatul Mondial U23 (Linz-Ottensheim), se obțin 3 locuri I, prin Mădălina RUSU (2 rame), Andreea TĂTARU, Ioana VRÂNCEANU (4 vâsle) și Cristian PÂRGHIE (4 rame);
  • La nivel de juniori, Corneliu Pavel CURUZAN și Iuliana POPA câștigă fiecare titlul de campioni europeni de juniori, în barca de 4 vâsle;
  • Halterofila Dana BERCHI câștigă locul II la categoria 53kg, în cadrul Campionatului European de Tineret;
  • Judoka Andreea CHIŢU categoria 52 kg câștigă medalia de argint la Campionatele Europene de la Budapesta;
  • Karateka Mădălina ŞTEFAN aduce o contribuţie la echipe, în cadrul Campionatului Mondial de Goju Ryu, reușind câștigarea medaliei de aur;
  • La Campionatele Europene de la Herceg Novi (Muntenegru), sportivii steliști câștigă șapte titluri de campioni prin Paul POPA, Adrian GUŢĂ și Francesca GOGOT la nivel de seniori și prin juniorii Corina PÂRÂU, Dana TEODORESCU și Paul TUTUNGIU;
  • Iulian ȘERBAN obține titlul de vicecampion modial de seniori și titlul de campion european la aceeași probă (K1 – 200m, paracanoe). Tot în cadrul Campionatului European de seniori, Kaiac – Canoe, Iosif CHIRILĂ, Cătălin COSTACHE și Gabriel GHEOACĂ devin vicecampioni europeni, cu canoea de 4, în proba de 1000m;
  • Luptătoarea Alina VUC (categoria 48kg, lupte libere) obține titlul de vicecampioană mondială la Moscova, la junioare și medalia de bronz la Campionatul European de la Tbilisi, de asemenea la juniori;
  • Secția de scrimă a clubului, reușește performanțe pe toate planurile:
    – Alin BADEA (sabie masculin echipe), vicecampion mondial;
    Ana Maria BRÂNZĂ, Simona POP, Maria UDREA (spadă feminin echipe), medalie de bronz;
    – Simona POP obține medalia de bronz la spadă, feminin individual;
    – Echipa de spadă, formată din Ana Maria BRÂNZĂ, Maria UDREA, Simona DEAC, Greta VEREŞ obțin locul II în Cupa Campionilor Europeni;
    – Spadasina Ana Maria BRÂNZĂ obține titlul de campioană europeană la individual și pe cel de vicecampioană la echipe, împreună cu Maria UDREA, Simona POP și Simona DEAC;
    – Ana Maria BOLDOR obține medalia de argint la floretă, individual feminin, devenind vicecampioană europeană de juniori;
  • Echipa de rugby câștigă ediția a patra a turneului memorial „EROII REVOLUȚIEI – Radu DURBAC și Florică MURARIU”, învingând adversarul tradițional, selecționata națională a Armatei Franceze;
  • Pe plan național, echipa de rugby seniori CSA Steaua câștigă Cupa României și obțin medaliile de argint în Campionatul Național, iar rugbyștii juniori U16 și U17, titlurile de campioni naționali la categoriile de vârstă;
  • Echipa de baschet promovează în Liga Națională, primul eșalon valoric oficial;
  • Echipa de handbal promovează în Liga Națională, după numai un sezon petrecut în eșalonul secund;
  • Voleibaliștii juniori Cătălin STOENETE și Mihai CRISTE își aduc contribuția în echipa națională, alături de antrenorul George GRIGORIE, obținând titlul de campion balcanic, la juniori și cadeți.
  • Scrimera Ana Maria BRÂNZĂ este desemnată cel mai bun sportiv al clubului;
Distribuire social media