A doua înfrângere cu BC Mureș

Echipa de baschet a CSA Steaua a pierdut azi al doilea meci al semifinalei Ligii Naționale masculine. Meciul cu BC Mureș Tg. Mureș, găzduit de Sala Polivalentă, s-a încheiat în favoarea oaspeților, scorul final fiind 94-90 (27-24, 25-22, 20-24, 22-20).

Oaspeții au avut șase puncte avans la pauza mare, dar în sfertul al treilea baschetbaliștii militari au avut un puternic reviriment. Din păcate, ca și la meciul de ieri, efectivul redus a avut un cuvânt greu de spus. Elevii antrenorului croat Niksa Bavcevic (foto) au obosit mai repede și au acumulat faulturi mai rapid decât oponenții noștri. Efortul depus a făcut ca apărarea să nu aibă randament, iar acțiunile ofensive să nu fie finalizate întotdeauna cu aruncări de precizie.

Dintre jucătorii roș-albaștri, Titus Nicoară a terminat în double-double, cu 19 puncte și 10 recuperări, plus alte trei pase decisive.

Steaua CSM Eximbank are de recuperat cele două meciuri pierdute, în dubla care va avea loc pe terenul mureșenilor.

În cealaltă semifinală, CSU Asesoft Ploiești a trecut de Energia Rovinari cu 82-71 și conduce la general cu scorul de 2-0.