Alexandra Predescu, argint european

Alexandra Predescu a cucerit medalia de argint în proba de spadă feminin individual, în cadrul Campionatului European de scrimă pentru cadeți și junior, ce se desfășoară la Soci.

La ediția din acest an, România este reprezentată de 42 de sportivi și 14 antrenori.

89 de sportive s-au aliniat la startul probei de spadă  feminin individual. România a fost reprezentată în această întrecere de următoarele spadasine roș-albastre: Alexandra Predescu și Denisa Barosan. Antrenor: Iulian Bratu.

Alexandra a fost învinsă în finală de către italianca Federica Isola, scor 15-6. Podiumul probei a fost completat de  Elvira Martensson (Suedia) și Aliya Bayram (Franța). Cealaltă spadasină stelistă, Denisa Barosan, s-a clasat pe locul 15.