Ateleții steliști medalii la Balcaniada indoor de la Istanbul

Sâmbătă, 15 februarie 2020, la Istanbul, s-a desfășurat cea de-a XXV-a ediție a Campionatelor Balcanice indoor, competiție rezervată seniorilor. La această întrecere de tradiție, România a fost reprezentată de 26 de atleți (14 la masculin și 12 la feminin). Din componența lotului au făcut parte și sportivii steliști: Roxana Bîrcă (1500 m), Anamaria Nesteriuc (60 mg), Florina Ștefana (1500 m) și Răzvan Grecu (triplusalt).

Cu 12 medalii câștigate (cinci de aur, două de argint și cinci de bronz) România s-a clasat pe primul loc în ierarhia pe națiuni urmată în clasament de Ucraina – 7 medalii (5-1-1) și Turcia – 16 (3-7-6). În urma competiției atletele steliste au obținut următoarele medalii: aur la 1500 m – Roxana Bîrcă (4:20,33), bronz la 60 mg – Anamariei Nesteriuc (8,21) și ștafetă de 4×400 m – Florina Ștefana (contribuție).

De asemenea, duminică 16.02.2020, atletele steliste au participat la „Cupa Istanbul”. La finalul concursului Roxana Bîrcă (1500 m) a ocupat locul 2 cu timpul 4:13.58, iar Anamaria Nesteriuc (60 mg) cu 8.24 m – locul 2.