BASCHETBALIȘTII STELIȘTI AU ÎNVINS UNIVERSITATEA CLUJ ÎN DEPLASARE

Baschetbaliștii steliști par a nu avea adversar în actualul sezon. După succesele obținute pe teren propriu împotriva CSU Asesoft și Atlassib Sibiu, Steaua CSM EximBank a bifat în această seară cea de-a șasea victorie consecutivă în Liga Națională de Baschet, obținută în deplasare la Cluj Napoca, împotriva U Banca Transilvania, cu scorul de 64-57.

Primul sfert al partidei a fost destul de echilibrat și câștigat la o diferență de un punct, 15-14. Sfertul doi a revenit echipei gazdă, scor 12-13, astfel că, la jumătatea partidei, tabela indica egalitate, 27-27. În partea a doua a meciului Steaua CSM EximBank a ieșit mai mult la atac, adjudecându-și sfertul trei cu 18-17 și ultimul act cu 19-13.
În topul marcatorilor acestei partide conduce Pankracije Barac cu 17 puncte urmat de Goran Ikonic cu 16 puncte și 7 recuperări.

Steaua CSM EximBank este lider în clasamentul ligii, cu 12 puncte din șase meciuri, urmată de BCM U Pitești și CSU Asesoft Ploiești, ambele cu un meci jucat în plus.