Bernadette Szocs, vicecampioană mondială la Doha!

Jucătoarea Stelei Bernadette Szocs a obținut medalia de argint, alături de austriaca Sofia Polcanova, în finala probei feminine de dublu, la Campionatele Mondiale individuale de la Doha (Qatar).

Bernadette și Sofia au fost învinse de perechea chineză Manyu Wang/Man Kuai cu 3-0 (11-6, 11-6, 11-5). Chinezoaicele trecuseră în sferturi de cuplul româno-spaniol Adina Diaconu/Maria Xiao.

Medalie la Mondiale după 32 de ani

Pentru Bernadette Szocs, argintul din Doha reprezintă prima medalie mondială la seniori din carieră! De asemenea, ea este prima jucătoare din România cu medalie mondială în proba de dublu feminin, după titlul mondial cucerit de Maria Alexandru, împreună cu Shoko Takahashi, în 1975.

Parcursul este cu atât mai prețios cu cât Bernadette și Sofia sunt primele sportive din Europa, care după 1977 joacă finala mondială de dublu feminin.

Ultima româncă medaliată la Campionatul Mondial individual era Otilia Bădescu, cu bronzul din 1993. “Sunt foarte fericită. A fost o competiție extrem de dificilă, dar am avut încredere că la final vom reuși să obținem această medalie. Mă înțeleg excelent cu Sofia și sper ca și pe viitor să cucerim alte medalii”, a declarat Bernadette la sosirea în țară.

“A fost un concurs foarte greu. Asia este cu un pas înaintea tuturor în tenisul de masă și trebuie să muncim și mai mult pentru a putea să ne batem cu șanse reale la medalii la următoarele concursuri importante. Bernadette și Sofia sunt singurele europene medaliate la Mondialele de la Doha, iar acesta este un motiv în plus de mândrie pentru noi”, a spus antrenorul Ionuț Seni, cel care o pregătește pe Bernadette și la Clubul Steaua.

La sosirea de la Doha, sportiva noastă a fost întâmpinată cu flori de către oficaii ai Clubului Steaua, în frunte cu președintele Petruț-Dănuț Sârghe-Ciobanu, dar și de reprezentanți ai Federației Române de Tenis de Masă.

Tot în Qatar, în celelalte probe, sportivii Stelei au avut următoarele rezultate:

Edi Ionescu s-a oprit în turul III la simplu, în turul II la dublu masculin și în turul I la dublu mixt;

Bernadette Szocs a făcut optimi la simplu și s-a oprit în turul I la dublu mixt;

Andreea Dragoman a părăsit competiția de simplu în turul III, după ce în turul II a reușit o fantastică în fața Sofiei Polcanova, scor 4-2 (5-11, 11-7, 11-9, 13-11, 8-11, 11-8);

Elizabeta Samara (care a ieșit accidentată din întrecerea de la Doha) s-a oprit în turul II la simplu, în turul I la dublu feminin și în optimi la dublu mixt.

Traseul lui Bernadette Szocs și Sofia Polcanova, la Doha

  • Turul 1: 3-0 (11-1, 11-6, 11-3) vs. Mubanga Kunda/Latifa Nalavwe (Zambia)
  • Turul 2: 3-0 (11-6, 11-5, 11-7) vs. Clio Barcenas/Arantxa Cossio Aceves (Mexic)
  • Optimi de finală: 3-2 (11-7, 9-11, 9-11, 11-5, 11-5) vs. Hana Matelova/Barbora Balazova (Cehia/Slovacia)
  • Sferturi de finală: 3-1 (11-7, 11-8, 4-11, 12-10) vs. Sabine Winter/Yuan Wan (Germania)
  • Semifinale: 3-2 (11-5, 8-11, 11-8, 9-11, 11-9) vs. Yubin Shin/Hanna Ryu (Coreea de Sud)
  • Finală: 0-3 (6-11, 6-11, 5-11) vs. Manyu Wang/Man Kuai (China)
Distribuire social media