Campionatul mondial de Ultramaraton Montan Portugalia, Miranda do Corvo

Astăzi, la Miranda do Corvo (Portugalia), s-a desfășurat Campionatul Mondial de Ultramaraton. La start s-au prezentat peste 450 de sportivi din cele mai puternice națiuni în acest sport.

La individual masculin, după un traseu de 44 km, o diferență de nivel 2100+, Leonard Mitrica a reușit un rezultat extraordinar la această ediție și a încheiat cursa pe locul 14 în 3:48.37. Ionuț Zincă a terminat pe poziția 26 (3.53.14) iar imediat în spatele lui au ajuns Viorel Pălici, 3.53.26 și Cristian Moșoiu 3.54.50.

Echipa masculină a României, coordonată de antrenor Ionuț Dan Gălițeanu, formată din sportivii Ionuț Zincă (CSA Steaua), Leonard Mitrica (CSA Steaua), Cristian Moșoiu (CSA Steaua), Robert Hajnal, Gyorgy Szabolcs și Bogdan Damian s-a clasat pe poziția 6 în clasamentul general.