Canotorii Stelei au strălucit la Europenele de la Plovdiv

Canotorii Stelei au impresionat la Campionatele Europene de la Plovdiv (Bulgaria). Ei au contribuit la cinci din cele șapte medalii câștigate de delegația României.

Simona Radiș și Magdalena Rus, campioane europene într-o probă nouă

Barca de dublu rame feminin, formată din Simona Radiș și Magdalena Rusu, este una sută la sută stelistă. Fetele noastre au schimbat proba după Jocurile Olimpice de la Paris, dar rămân imbatabile.

Simona Radiș, campioană olimpică la Tokyo în barca de dublu vâsle, și la Paris în barca de 8+1, a urcat acum, alături de Magda, în ambarcațiunea de dublu rame. Se zice că e mai simplu să treci de la vâsle la rame. Socotită de mulți cea mai bună canotoare din lume, pentru Simona orice probă pare o joacă. Magdalena a tras și patru rame, așa că ea e familiarizată.

Cele două au dominat autoritar concursul european pe apele canalului artificial de la Plovdiv. În serii au stabilit un nou record european (6:51,79), iar în finală, l-au mai doborât o dată: 6:49,18. ”Tricolorele” au dominat cursa din finală, de la un capăt la altul. Au pus o barcă distanță la jumătatea cursei, iar apoi avansul a crescut. Fără a forța, Simona și Magda au trecut primele linia de sosire, aruncând apoi pumnii în aer în uralele românilor din tribună, veniți să-i susțină pe ”tricolori”. România deschidea noul ciclu olimpic cu un aur european. Al optulea din carieră și pentru Simona Radiș și pentru Magdalena Rusu. Dar primul pentru ambele în această probă, de dublu rame.

Aur și record european pentru Florin Arteni

Florin Arteni și Florin Lehaci, cei doi care au făcut pereche la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, au rămas să tragă împreună și pentru Los Angeles 2028. Anul trecut, pe apele de la Vaires sur Marne, cei doi Florini au terminat pe 4 finala olimpică, imediat lângă podium. 

La Europenele de la Plovdiv, stelistul Florin Arteni și dinamovistul Florin Lehaci au format o echipă imbatabilă. Au câștigat în serii, apoi în semifinale, și ultima cursă, finala. Strocul Florin Lehaci a fost copiat îndeaproape de uriașul Arteni (2.07 metri), cel mai înalt canotor prezent la Europene. Au condus finala de la un capăt la altul și au trecut linia de sosire cu un timp care reprezintă un nou record european: 6:11.57. Adversarii au venit mult în spate, italienii la peste 4 secunde, iar spaniolii la aproape 6. 

Medalie de argint pentru Andrei Cornea

Într-o cursă în care porneau din postura de mari favoriți, campionii olimpici de la dublu vâsle, Andrei Cornea (Steaua) și Marian Enache au trebuit să se mulțumească doar cu argintul european. Polonezii Miroslaw Zietarski și Mateusz Biskup, și ei bronz olimpic la Paris, în barca de patru vâsle, i-au învins pe români! 

Românii au avut un start greoi de cursă, fiind pe locul 4 la 500 de metri și pe trei la jumătatea cursei. Polonezii s-au desprins, au pus două bărci în față. Atacul românilor a venit însă mult prea târziu. Diferența a scăzut văzând cu ochii, dar polonezii au avut liniștea de a-și păstra avansul și de a trece primii la 2.000 de metri. 

Adriana Adam (Steaua) a cucerit și ea medalia de argint la Europenele de la Plovdiv, alături de Amalia Bereș, Maria Lehaci și Ancuța Bodnar, cu barca de patru rame.

Româncele au fost învinse doar de banca Olandei. ”Tricolorele” au condus cursa de la capăt până la 1.700 de metri, dar pe ultimii metri au pierdut teren. Adversarele au știut să controleze mai bine finișul.

Al treilea succes românesc la Europene

A treia victorie românească la Europenele de la Plovdiv a venit de la barca băieților de patru rame. Același echipaj care a terminat pe locul 5 finala de la Jocurile Olimpice de la Paris.

De această dată, Ștefan Berariu (Steaua), Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă și strocul Ciprian Tudosă (Steaua) au reușit o cursă tactică excelentă. Românii s-au instalat din start în față. Știau că barca din Croația, cu frații Sinkovic (Martin și Valent) și frații Loncaric (Patrik și Anton), este principala contracandidată. 

Ai noștrii și-au văzut de treabă și au tras în ritmul lor. Pe la 1.500 de metri, croații au recuperat fantastic, i-au ajuns pe români din urmă, dar ”tricolorii” și-au încordat repede mușchii și au făcut ordine în cursă. Victorie fantastică pentru o barcă, să nu uităm, care la Tokyo în 2021, la Jocurile Olimpice, cucerea argintul olimpic.

România a terminat Europenele de la Plovdiv pe locul 3 în clasamentul pe națiuni, cu 3 medalii de aur, două de argint și două de bronz. Doar Marea Britanie (6-1-2) și Germania (5-1-0) au depășit România.

Distribuire social media