Cinci medalii pentru sportivii de la Steaua București la Campionatele Internaționale de Atletism ale României, ediția 65

Cea mai prestigioasă competiție internațională de atletism pe pistă organizată în România – Campionatele Internaționale ale Romaniei “Iolanda Balaș Soter” – și-a consumat în acest an ediția cu numărul 65. Sâmbătă și duminică, în perioada 22-23 august 2020, la Cluj Napoca, pe Cluj Arena a avut loc un adevărat regal sportiv.

Iar printre protagoniști s-au numărat și sportivii de la clubul Steaua București, care au cucerit cinci medalii: trei de aur și două de bronz. Performera celor două zile a fost chiar Bianca Ghelber, prima în clasamentul pe puncte, și câștigătoarea marelui premiu la Campionatele Internaționale de Atletism ale României.

Bianca a câștigat proba de aruncare a ciocanului cu o performanță de 72,09 m și a acumulat 1127 puncte. Pe locul doi la general s-a clasat Camelia Gal (CSU Cluj Napoca), cu performanța de la 400 m plat – 52.01 s – și cu un total de 1126 de puncte.
Al treilea a fost Rareș Toader. Sportivul de la CSM Ploiești a arunca 19,71 m și a acumulat 1103 puncte.

Rezultatele complete ale sportivilor steliști la Cluj Napoca au fost următoarele: