Cristina Simion – noua campioană mondială de alergare montană!

Stelista Cristina Simion,  este noua campioană mondială de alergare montană pe distanță lungă ( 41,05 km cu diferență de nivel 2184m). Atleta roș-albastră a terminat cursa în 3h 49min 57sec. Alături de campioana noastră pe podium a mai urcat Adeline Roche și Blandine L’Hirondel, ambele atlete din Franța.

În proba feminină pe echipe, România a câştigat medalia de bronz, iar la masculin echipa noastră a terminat pe poziţia a cincea.

În perioada 15-17 noiembrie 2019, în localitatea Villa de Angostura (Argentina) se desfășoară cea de-a XXXV-a ediție a Campionatului Mondial de alergare montană pe distanțe lungi și scurte.

Ceremonia de deschidere a avut loc cu peste 400 de alergători reprezentând 45 de țări. România este prezentă la competiția din America de Sud cu o echipă alcătuită din nouă sportivi și trei antrenori. Dintre aceștia fac parte și steliștii:

• Sportivii: Cristina Simion, Cristian Moșoiu, Andrei Preda, Leonard Mitrică, Ionuț Zincă;
  • Antrenorul: Ionuț Gălițeanu.