CSA Steaua București păstrează suspansul pentru meciul retur

Poloiștii steliști au cedat greu, cu 6-8 în fața redutabilei echipe C.N. Posillipo Napoli, în meciul tur din semifinalele Euro Cup. După un debut în forță, entuziasmul roș-albaștrilor a fost temperat la mijlocul primei reprize, când oaspeții au marcat primul gol. Chiar dacă echipa italiană a condus la două puncte diferență la începutul celui de-al doilea sfert, echipa noastră nu a renunțat la luptă, egalând în doar două minute. Situația s-a repetat până în al treilea sfert, când scorul a indicat din nou egalitate, 5-5. Din acel moment a contat decisiv plusul de experiență al echipei italiene, care s-a desprins din nou la două goluri și a reușit să păstreze avantajul până la final, chiar dacă CSA Steaua București a fost încurajată permanent de tribunele arhipline de suporteri roș-albaștri. De asemenea, printre susținători s-au numărat și ministrul Apărării Naționale, Mircea Dușa, președintele Federației Române de Polo, Liviu Răducanu și președintele Federației Române de Scrimă, Mihai Covaliu. Marcatorii noștri au fost Petar Filipovic (3), Nicolae Diaconu, Miroslav Randjic și Mihnea Chioveanu.

Meciul retur va avea loc la începutul lunii martie, la Napoli.