CSM Steaua București pierde la mustață în fața liderului

În etapa a doua din top 6 a Ligii Naționale de Baschet Masculin, desfășurată în sala Transilvania din Sibiu, CSM Steaua București EximBank a pierdut meciul pe terenul liderului CSU Sibiu, scor 78-76 (21-20, 21-20, 11-21, 25-15).

CSM Steaua a început în forță meciul mergând cap la cap cu ocupanta primului loc. După primul sfert scorul a fost 21-20 pentru CSU Sibiu. În al doilea sfert, parcă tras la indigo, cele două echipe au luptat cu determinare, Sibiul adjudecându-și sfertul cu scor simetric. Prima repriză a indicat un avantaj de două puncte pentru gazde, 42-40.

În sfertul trei echipa stelistă a avut un vârf de formă și a reușit un avans de 8 puncte, scor 61-53. Începutul sfertului patru a fost bun pentru echipa noastră, în primele minute conducând cu 69-60. În acest punct a intervenit un blocaj și, astfel, sibienii au reușit un parțial de 12-0. De aici s-a mers cap la cap, echipele înscriind alternativ, echipa gazdă câștigând la un coș distanță.

De la echipa stelistă s-au remarcat: Marius Runkauskas 25 puncte (7×3) și 4 recuperări, Jonte Flowers 11 puncte (1×3), 9 recuperări și 3 pase decisive și Cătălin Baciu cu 10 puncte, o recuperare și o pasă decisivă.

După acest meci CSM Steaua are 16 victorii și 8 înfrângeri, fiind pe poziția a 3-a în clasamentul provizoriu al Ligii Naționale de Baschet Masculin, cu 40 puncte.

Etapa viitoare CSM Steaua va juca în deplasare la BC SCM Timisoara, în data de 03.04.2018, ora 19, transmis live pe FRB TV.