Echipa de fotbal Steaua București a început returul în forță

Vineri, 28 februarie, începând cu ora 14.00, pe stadionul Coresi din București, a avut loc meciul de fotbal dintre CS FC Dinamo București – Steaua București, scor 1 – 9 (0 – 6). Meciul a contat pentru etapa a XVII-a din Liga a IV-a.

Echipa roș-albastră a început în următoarea formulă: 22. Horia Iancu – 20. Marian Neagu, 17. Cosmin Mihai, 5. Sergiu Bactăr, 13. Adrian Ilie – 15. Valentin Bărbulescu, 30. Liviu Băjenaru – 7. Florin Răsdan, 90. Alexandru Zaharia, 47. Alin Robu – 11. Andrei Antohi..

Rezerve: 1. Teodor Meilă, 4. Valentin Neaga, 8. Andrei Neagoe, 9. Valentin Niculae, 10. Rareș Enceanu, 16. George Ban, 99. Vlad Niţu.

Formația antrenată de Daniel Oprița a făcut un joc foarte bun, chiar dacă meciul s-a jucat fără spectatori în tribune. Pentru echipa militară au marcat: Zaharia (’16), Răsdan (’28, ’35, ’41, ’68), Antohi (’34), Bărbulescu (’35) şi Enceanu (’54, ’66). Marcatorul meciului a fost Florin Răsdan cu patru goluri.

Echipa adversă a reușit să nu primească gol în primul sfert al reprizei. Cu o pregătire fizică superioară și poftă de joc, echipa noastră a reușit, cu atacuri susținute, să-și impună jocul și să se îndrepte către o victorie clară.

După această victorie, echipa roș-albastră este pe prima poziție din clasament cu 17 victorii din tot atâtea partide. Steliștii au acumulat 51 puncte, golaveraj 138 de goluri marcate și doar cinci primite.

În etapa viitoare, a XVIII-a, Steaua București va evolua pe teren propriu, terenul cinci din Complexul Sportiv Steaua – Ghencea, cu CS Electrica București. Partida va avea loc sâmbătă, 07 martie 2020, de la ora 15:00, și va fi transmisă LIVE pe canalul de Youtube Steaua TV.