Echipa de polo feminin Steaua București, pe locul întâi și după terminarea turneului III

La sfârșitul săptămânii trecute s-a încheiat turneul III din cadrul Campionatului Național de polo feminin. Competiția a avut loc la bazinul de înot Tolea Grințescu – Floreasca.

În primul meci cu CS Dinamo București, echipa de polo feminin Steaua București și-a impus jocul și a obținut victoria, scor 12 – 9 (0-2, 2-2, 5-2, 5-3). După două reprize echilibrate, în sferturile 3 și 4, cu o apărare agresivă și un atac eficient, fetele noastre s-au distanțat în economia jocului. Au marcat: Mihăilă Briana 5 goluri, Kaplarevic Janja 3 goluri, Szeghalmi Krisztina 2 goluri, Bonca Xenia și Pilică Claudia câte un 1 gol.

În meciul al doilea cu CS Rapid București, echipa roș-albastră a încheiat partida la egalitate 15 -15 (2-5, 5-2, 3-5, 5-3). Au marcat: Szeghalmi Krisztina 8 goluri, Mihăilă Briana 2 goluri, Pilică Claudia 2 goluri, Kaplarevic Janja 1 gol, Bonca Xenia 1 gol, Șerbănescu Ana 1 gol.

Antrenorul echipei, Eugen Georgescu, a declarat: „Turneul trei a fost important pentru finalul de campionat. Obiectivul nostru a fost câștigarea ambelor meciuri dar a fost realizat parțial deoarece am remizat cu Rapid București. Pentru următorul turneu, care va avea loc în perioada 03-04.04.2020, la bazinul din Complexul Sportiv Ghencea – Steaua, păstrăm același obiectiv – câștigarea ambelor partide.

În această săptămână participăm la turneul „Liga Dunării”, ce se va desfășura la Novi Sad (Serbia, 13 – 16.03). Aici vom juca cu următoarele echipe: WC Vojvodina Novi Sad, WC Palilula (Serbia) și Hungerit Szentes (Ungaria). Punctez faptul că suntem calificați în play-off-ul competiției care va avea loc la Arad în perioada 24 – 25.04.2020”.

Și după încheierea acestui turneu echipa Steaua București este liderul clasamentului cu 13 puncte (68 – 54). Pe podium urmează Rapid 13 puncte (72 -55) și Dinamo cu 0 puncte (40 – 69).