Mihai Nistor a obținut primul trofeu sub culorile roș-albastre

Pugilistul a câștigat Cupa României la Seniori, competiție desfășurată la Sala de box a CSM Brailă.

Stelistul s-a calificat direct în finală, la categoria supergrea (+91kg), dat fiind faptul că ploieşteanul Tiberiu Porcoi nu a avut curajul să-l înfrunte și nu s-a prezentat la cântarul oficial. În meciul decisiv, Mihai l-a întâlnit în ringul de box pe Ionuț Iancu (CS ”U” Cluj), care a abandonat lupta după prima repriză.

În cadrul aceluiași concurs, Albert Calotă și Ionuț Vulpe s-au clasat pe a treia treaptă a podiumului la categoria 69 kg, respectiv 49 kg.

Mihai Nistor a cucerit în septembrie 2015 centura de campion mondial AIBA Pro Boxing la categoria supergrea, într-o gală desfășurată la Hamburg, după ce l-a învins prin KO tehnic în repriza a noua pe germanul Erik Pfeifer, deținătorul titlului. Mihai a devenit astfel al patrulea campion mondial al României la profesioniști și este singurul pugilist român calificat la Jocurile Olimpice de la Rio.