Prestație excelentă a sportivilor Stelei la Campionatul Național de înot: 89 de medalii, dintre care 42 de aur

Sportivii Stelei au dominat copios întrecerile Campionatului Național de înot în bazin 50 de metri pentru seniori, tineret și juniori, competiție organizată de către Federația Română de Natație și Pentatlon Modern în incinta Complexului Sportiv de Natație din Otopeni, în perioada 5-9 aprilie 2023.

În cele cinci zile de concurs, înotătorii roș-albaștri au câștigat 89 de medalii (42 de aur, 23 de argint, 24 de bronz) și au stabilit recorduri naționale în patru probe. Mai mult, în 39 de probe, sportivii Clubului Steaua a realizat baremuri de calificare la Campionatele Europene de juniori.
Rezultatele complete ale sportivilor Stelei la Campionatul Național de înot în bazin 50 de metri pentru seniori, tineret și juniori sunt:

ZIUA 1
200 m mixt feminin juniori
Ana Maria Sibișeanu – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:18.39);
Daria Maria Manea – medalie de argint (2:22.23);
200 m mixt feminin tineret
Ana Maria Sibișeanu – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:18.39);
Daria Maria Manea – medalie de bronz (2:22.23);
200 m mixt feminin seniori
Ana Maria Sibișeanu – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori(2:18.39);
Maria Claudia Gâdea – medalie de bronz (2:21.69);
200 m mixt masculin juniori
Matei Cristian State – medalie de aur (2:10.55);
200 m mixt masculin tineret
Mihnea Ionuț Roșca – medalie de bronz (2:10.76);
50 m liber feminin tineret
Anastasia Maria Bako – medalie de bronz și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (26.39);
50 m liber feminin seniori
Anastasia Maria Bako – medalie de bronz și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (26.39);
Maysa Rațiu – medalie de bronz (26.39);
100 m spate masculin juniori
Robert Andrei Badea – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (56.89);
100 m spate masculin tineret
Robert Andrei Badea – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (56.89);
100 m spate masculin seniori
Robert Andrei Badea – medalie de bronz și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (56.89);

800 liber feminin juniori – serii contracronometru
Diana Stiger – medalie de aur (08:57.75)
800 liber feminin tineret – serii contracronometru
Diana Stiger – medalie de aur (08:57.75)
800 liber feminin seniori – serii contracronometru
Diana Stiger – medalie de aur (08:57.75)
800 liber feminin tineret – serii contracronometru
Anastasia Bako – medalie de bronz (09:01.34)
800 liber feminin seniori – serii contracronometru
Anastasia Bako – medalie de bronz (09:01.34)
800 liber masculin tineret – serii contracronometru
Vlad Stancu – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (7:58.38);
800 liber masculin seniori – serii contracronometru
Vlad Stancu – medalie de aur (7:58.38);

ZIUA 2
200 m bras feminin juniori
Ioana Maria Togoe – medalie de bronz (2:44.28);
200 m bras masculin juniori
Matei Cristian State – medalie de aur (2:24.50);
Andrei Alexandru Urzică – medalie de bronz (2:33.16);
200 m bras masculin tineret
Mihnea Ionuț Roșca – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:19.42);
200 m bras masculin seniori
Mihnea Ionuț Roșca – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:19.42);
Darius Cătălin Petrache – medalie de bronz (2:20.51);
50 m fluture feminin juniori
Denisa Bacalu – medalie de argint (27.78);
50 m fluture feminin tineret
Denisa Bacalu – medalie de bronz (27.78);
50 m fluture feminin seniori
Denisa Bacalu – medalie de bronz (27.78);
200 m liber feminin juniori
Ana Maria Sibișeanu – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:02.74);
Diana Gabriela Stiger – medalie de argint și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:03.03);
200 m liber feminin tineret
Ana Maria Sibișeanu – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:02.74);
Diana Gabriela Stiger – medalie de argint și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:03.03);
200 m liber feminin seniori
Maysa Rațiu – medalie de aur (2:01.31);
Ana Maria Sibișeanu – medalie de argint și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:02.74);
Diana Gabriela Stiger – medalie de bronz și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:03.03);
200 m liber masculin juniori
Robert Andrei Badea – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (1:52.07);
200 m liber masculin tineret
Robert Andrei Badea – medalie de aurși barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori  (1:52.07);
200 m liber masculin seniori
Robert Andrei Badea – medalie de argint și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (1:52.07);
ștafetă 4×100 m mixt combinat juniori
Steaua București (Robert Andrei Badea, Matei Cristian State, Denisa Bacalu, Ana Maria Sibișeanu) – medalie de aur (4:03.67);
ștafetă 4×100 m mixt combinat tineret
Steaua București (Robert Andrei Badea, Matei Cristian State, Denisa Bacalu, Ana Maria Sibișeanu) – medalie de aur (4:03.67);
ștafetă 4×100 m mixt combinat seniori
Steaua București (Robert Andrei Badea, Matei Cristian State, Denisa Bacalu, Ana Maria Sibișeanu) – medalie de argint (4:03.67);

ZIUA 3
200 m fluture feminin juniori
Denisa Bacalu – medalie de bronz (2:20.79);
200 m fluture feminin seniori
Andra Denisa Gorecki – medalie de argint și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:16.54);
200 m fluture masculin tineret
Vlad Ștefan Stancu – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:01.03);
200 m fluture masculin seniori
Vlad Ștefan Stancu – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:01.03);
50 m bras feminin juniori
Daria Maria Manea – medalie de argint (33.84);
50 m bras feminin tineret
Daria Maria Manea – medalie de bronz (33.84);
50 m bras masculin juniori
Matei Cristian State – medalie de argint (30.82);
400 m liber feminin juniori
Diana Gabriela Stiger – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (4:19.06);
Ana Maria Sibișeanu – medalie de argint (4:24.28);
400 m liber feminin tineret
Diana Gabriela Stiger – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (4:19.06);
Anastasia Maria Bako – medalie de argint și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (4:19.69);
Ioana Maria Știrbu – medalie de bronz (4:23.94);
400 m liber feminin seniori
Maysa Rațiu – medalie de aur (4:17.34);
Diana Gabriela Stiger – medalie de argint și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (4:19.06);
Anastasia Maria Bako – medalie de bronz și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (4:19.69);
400 m liber masculin tineret
Vlad Ștefan Stancu – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (3:52.45);
400 m liber masculin seniori
Vlad Ștefan Stancu – medalie de argint și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (3:52.45);
ștafetă 4×100 m liber feminin juniori
Steaua București (Denisa Bacalu, Daria Maria Manea, Diana Gabriela Stiger, Ana Maria Sibișeanu) – medalie de aur (3:55.65);
ștafetă 4×100 m liber feminin tineret
Steaua București (Denisa Bacalu, Daria Maria Manea, Diana Gabriela Stiger, Ana Maria Sibișeanu) – medalie de aur (3:55.65);
ștafetă 4×100 m liber feminin seniori
Steaua București (Maysa Rațiu, Maria Claudia Gâdea, Ioana Maria Știrbu, Anastasia Maria Bako) – medalie de aur (3:52.21);
Steaua București (Denisa Bacalu, Daria Maria Manea, Diana Gabriela Stiger, Ana Maria Sibișeanu) – medalie de argint (3:55.65);

ZIUA 4
100 m bras feminin juniori
Daria Maria Manea – medalie de bronz (1:14.29);
100 m bras masculin juniori
Matei Cristian State – medalie de aur (1:06.11);
Andrei Alexandru Urzică – medalie de bronz (1:08.51);
100 m liber feminin juniori
Ana Maria Sibișeanu – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (57.39);
100 m liber feminin tineret
Anastasia Maria Bako – medalie de argint și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (57.08);
100 m liber feminin seniori
Maysa Rațiu – medalie de argint (56.83);
Anastasia Maria Bako – medalie de bronz și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (57.08);
400 m mixt feminin seniori
Maria Claudia Gâdea – medalie de argint (5:00.78);
400 m mixt masculin juniori
Robert Andrei Badea – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (4:21.84) – Record Național 16, 17, 18 ani;
400 m mixt masculin tineret
Robert Andrei Badea – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (4:21.84) – Record Național 16, 17, 18 ani;
Mihnea Ionuț Roșca – medalie de argint (4:40.69);
400 m mixt masculin seniori
Robert Andrei Badea – medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (4:21.84) – Record Național 16, 17, 18 ani;

Mihnea Ionuț Roșca – medalie de bronz (4:40.69);

ZIUA 5

200m spate masculin juniori

Robert Andrei Badea- medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:02:09);

200m spate masculin tineret

Robert Andrei Badea- medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:02:09);

200m spate masculin seniori

Robert Andrei Badea- medalie de aur și barem realizat pentru Campionatele Europene de Juniori (2:02:09);

100 Fluture feminin juniori

Bacalu Denisa – medalie de aur (1:01.85) – Record Național 14 ani;

100 Fluture feminin tineret

Bacalu Denisa – medalie de argint (1:01.85);

100 Fluture feminin seniori

Bacalu Denisa – medalie de bronz (1:01.85);
1.500m liber masculin tineret

Vlad Ștefan Stancu- medalie de aur (15:22:45);

1.500m liber masculin seniori

Vlad Ștefan Stancu- medalie de aur (15:22:45);

ștafetă 4×100 m mixt masculin tineret
Steaua București (Robert Andrei Badea, Matei Cristian State, Vlad Ștefan Stancu, Ștefan Andrei Vasilescu) – medalie de aur (3:54:34);

1.500m liber feminin juniori

Stiger Diana – medalie de argint (17:36:18)                    ;

1.500m liber feminin tineret

Stiger Diana – medalie de argint (17:36:18);

1.500m liber feminin seniori

Stiger Diana – medalie de argint (17:36:18).

Cupe din partea FRNPM pentru cele mai bune performanțe din concurs au fost obținute de:

* Robert Badea – locul 1 juniori și locul 3 tineret (807 puncte FINA pentru proba de 400m mixt);

* Vlad Stancu – locul 1 tineret și locul 2 seniori (848 puncte FINA pentru proba de 400m liber);

* Maysa Rațiu – locul 2 seniori (807 puncte FINA pentru proba de 200m liber);

* Ana Maria Sibișeanu – locul 3 juniori (779 puncte FINA pentru proba de 200m liber).

De asemenea, Ioana Maria Știrbu a realizat baremul de participare la Campionatele Europene de Juniori în proba de 200m liber (2:04:35).

Distribuire social media