Prin această victorie Steaua București accede în Top 6

CSA Steaua București și SCMU Craiova au închis etapa a XI-a din Liga Națională de baschet masculin. Victoria a fost de partea echipei steliste, scor 93 – 90 (19 – 12, 24 – 28, 12 – 21, 38 – 29). Partida a avut loc, azi ora 19.00, la sala Mihai Viteazul din București și a fost transmisă în direct de DigiSport 4.

După un parțial de 6-0 al oaspeților,  echipa stelistă se mobilizează și cu un atac eficient se impune cu scorul de 19-12.

În sfertul doi, oaspeții au fost mai agresivi în atac și au reușit să se impună 24-28. Scorul primei reprize a fost 43-40.

În sfertul trei cele două echipe au luptat de la egal la egal, dar finalul a aparținut echipei SCMU Craiova care s-a despris pe tabelă pentru prima dată după startul partidei, scor 61-55.

Sfertul patru a fost unul strâns, dominat de echipa Steaua București care s-a mobilizat și a obținut victoria după un joc cu intensitate la ambele panouri.

De la echipa roș-albastră s-au remarcat: Karlo Vragovic cu 31 de puncte, Strahinja Jovanovic cu 21 de puncte, 7 pase decisive și 3 recuperări. Keith Clanton a fost din nou în double-double, 10 puncte, 18 recuperări și 5 pase decisive.

În urma acestei victorii, echipa stelistă acumulează 15 puncte și urcă în Top 6 cu 4 victorii și 7 înfrângeri. Cele două formații s-au confruntat de 24 de ori în campionat, roș-albaștri conduc la capitolul confruntări directe cu scorul de 14 la 10.

Următorul meci va avea loc în sala Mihai Vitezul din București, sâmbătă, 28 decembrie, ora 19.00, cu echipa Dinamo Știința București, meciul tur din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României. Meciul va fi transmis de Digi Sport.