Sportivii roș-albaștri au cucerit trei medalii la Europenele de Winter Triathlon

În perioada 29 februarie – 1 martie, la Cheile Grădiştei, s-au desfăşurat, pentru al doilea an consecutiv, Campionatele Europene de Winter Triathlon.

În prima zi de concurs, la categoria elite masculin, Viorel Palici a cucerit medalia de bronz, cu timpul de 52 min 53 sec (4,4 km alergare, 7,8 km mountain bike pe zăpadă şi 5,7 km schi fond). Pe prima treapta a podiumului a urcat Pavel Andreev (Rusia), în 52 min 21 sec, urmat de Giuseppe Lamastra (Italia), 52 min 38 sec.

La categoria elite feminin, stelista Maria Luiza Răşină (4,4 km alergare, 7,8 km mountain bike pe zăpadă şi 5,7 km schi fond) a ocupat poziția a patra cu timpul 01 h 05 min 25 sec. Podiumul a fost ocupat de Svetlana Sokolova (Rusia, 01 h 02 min 12 sec), urmată de Romana Slavinec (Austria, 01 h 03 min 51 sec) și Iulia Surikova (Rusia, 01 h 04 min 10 sec).

La Under-23 feminin, sportiva roș-albastră Maria Luiza Răşină a obţinut medalia de  argint, fiind devansată de Svetlana Sokolova, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat Lydia Drahovska (Slovacia), cu timpul de 01 h 08 min 07 sec. În proba masculină, stelistul Dănuţ Munteanu s-a clasat pe locul cinci, cu timpul de 01 h 17 min 34 sec.

La juniori (alergare 2,3 km, mountain bike pe zăpadă 5,2 km, schi fond 3,7 km) Leonard Ştefan Hîncu (42 min 20 sec) și Alexia Ioana Băncilă (54 min 07 sec) au terminat proba pe poziția a şasea.

A treia medalie a României la această competiţia a fost cea de bronz, obținută de steliștii Viorel Palici şi Maria Luisa Răşină în proba de ştafetă mixtă. Ei au fost cronometraţi cu timpul de 01 h 03 min 22 sec (alergare 1,24 km, mountain bike pe zăpadă 2,57 km, schi fond 1,01 km). Rusia a ocupat primul loc, cu 01 h 02 min 17 sec, urmată de Slovacia, 01 h 02 min 52 sec.

România a obţinut primul loc în clasamentul pe naţiuni la toate categoriile şi locul al doilea în clasamentul categoriei elite pe medalii.

La startul ediţiei 2020 a Campionatelor Europene de Winter Triathlon au participat 200 de sportivi din 16 ţări (Austria, Cehia, Estonia, Germania, Italia, Marea Britanie, Moldova, Norvegia, România, Slovacia, Spania, Suedia, Turcia, Rusia, Ungaria, Bulgaria). Din lotul României au făcut parte steliștii: Viorel Pălici, Silviu Ionuţ Manea, Dănuţ Munteanu, Maria Luiza Răşină, Leonard Ştefan Hîncu şi Alexia Ioana Băncilă.

Concursul de winter triathlon este alcătuit dintr-o probă de alergare pe zăpadă de 8 kilometri, una de mountain bike pe zăpadă de 14 kilometri şi una de schi fond de 12 kilometri. Triatlonul de iarnă este în cursa pentru prezenţa în calendarul oficial al Jocurilor Olimpice din 2022.

Probele din cadrul Campionatelor Europene de Winter Triathlon sunt Elite, Juniori, U23. Alături de probele competiției a avut loc şi concursul de amatori Age Group și tradiţionala alergare de noapte Dracula Winter Night Run.