Stații de metrou cu nume de stele

În această lună, stațiile de metrou din București, poartă și numele unor campioni olimpici care au intrat în istoria sportului românesc. Inițiativa aparține Comitetului Olimpic și Sportiv Român, pentru a marca împlinirea a 100 de ani de olimpism românesc.

Stațiile de metrou ”roș-albastre”, denumite după marii campioni ai C.S.A. Steaua, sunt:

Anghel Saligny – Gheorghe Berceanu – lupte greco-romane – campion olimpic la categoria 48 kg, la JO de la München ( 1972), medaliat cu argint la categoria 48 kg, la JO de la Montreal (1976);

   Apărătorii Patriei – Ioana Olteanu – canotaj – dublă campioană olimpică la 8+1, la JO de la Atlanta (1996) și la Sydney (2000);

   Basarab 2 – Alina Dumitru – judo – campioană olimpică la 48 kg la JO de la Beijing (2008), medaliată cu argint la 48 kg la JO de la Londra (2012);

   C-tin Brâncoveanu – Mărioara Popescu – canotaj – dublă campioană olimpică la dublu vâsle, la JO de la Los Angeles (1984) și la 8+1 la JO de la Atlanta (1996);

   Dristor 1 – Sandra Izbașa – gimnastică – dublă campioană olimpică: la sărituri – la JO de la Londra (2012) și la sol – la JO de la Beijing (2008), medalii de bronz  cu echipa la JO de la Londra (2012) și la JO de la Beijing (2008);

   Eroilor – Elena Georgescu – canotaj – triplă campioană olimpică la 8+1, la JO de la Atlanta (1996), Sydney (2000) și Atena (2004), medaliată cu argint la 8+1, la JO de la Barcelona (1992) și cu bronz la JO de la Beijing (2008);

   Izvor – Nicu Vlad – haltere – campion olimpic la categoria 90 kg, la JO de la Los Angeles (1984), medaliat cu argint la categoria 100 kg, la JO de la Seul (1988), medaliat cu bronz la 108 kg, la JO de la Atlanta (1996);

   Jiului – Corneliu Ion – tir sportiv – campion olimpic la pistol viteză la JO de la Moscova (1980), medaliat cu argint la pistol viteză  la JO de la Los Angeles (1984);

   Nicolae Grigorescu 1 – Dimitrie Popescu – canotaj – campion olimpic la 4+1 rame la JO de la Barcelona (1992);

   Păcii – Veronica Cochelea – canotaj – dublă campioană olimpică la 8+1, la JO de la Atlanta (1996) și Sydney (2000), triplă medaliată cu argint la dublu vâsle, la JO de la Seul (1988) și Barcelona (1992) și patru vâsle, la JO de la Barcelona (1992), medaliată cu bronz la  JO de la Seul (1988);

   Pantelimon – Rodica Florea Șerban – canotaj – campioană olimpică la 8+1 la JO de la Atena (2004), medaliata cu bronz la 8+1, la JO de la Beijing (2008);

   Piața Iancului – Iolanda Balaș – atletism – dublă campioană olimpică la săritura în înălțime, la JO de la Roma (1960) și Tokio (1964);

   Republica – Laura Badea – scrimă – campioană olimpică la floretă individual și medaliată cu argint, cu echipa, la JO de la Atlanta (1996), medaliată cu bronz, cu echipa, la JO de la Bracelona (1992);

   Titan – Toma Simionov – canoe – dublu campion olimpic la C2 – 1000 m, la JO de la Moscova (1980) și la JO de la Los Angeles (1984), medaliat cu argint la C2 – 500 m, la JO de la Los Angeles (1984);

   Universitate – Doina Ignat – canotaj – de patru ori campioană olimpică la 8+1, la JO de la Atlanta (1996), la doi rame fără cârmaci (2-) și 8+1 la JO de la Sydney  (2000) și 8+1 la JO de la Atena (2004), medaliată cu argint la patru vâsle la JO de la Barcelona (1992) și cu bronz la 8+1, la JO de la Beijing (2008).

Distribuire social media